MVÜK tagok a magyar gazdaságban
“Ha a nemzetgazdasági ágakat nézzük, akkor az látszódik, hogy az MVÜK-tagság jelentős része a kereskedelemben, a feldolgozóiparban, a műszaki, szakmai, tudományos és tanácsadói tevékenységi körben, valamint az információ-kommunikációs területen érdekelt - mondta az Opten stratégiai igazgatója. Székhely tekintetében komoly eltolódás van a budapesti, Pest megyei székhelyű cégek irányába a közösségen belül.A foglalkoztatottak számának alakulásában a magyar gazdaság és az MVÜK tagok esetében ellenkező irányú trend tapasztalható. Miközben nemzetgazdasági szinten az összalkalmazottak száma a 2020-21-es időszakban jelentősen nőtt, az MVÜK-tagságban már 2019-ről 2020-ra csökkenés volt megfigyelhető, és ez a tendencia később is folytatódott.
Dr. Csorbai Hajnalka hangsúlyozta, hogy a jelenség egyáltalán nem a nagyarányú elbocsátásoknak, hanem sokkal inkább az MVÜK-tagok gyors alkalmazkodásának köszönhető. A tagok (elsősorban a nagyvállalatok) felismerték ugyanis, hogy a jelenlegi helyzetben sokkal jobban járnak olyan humán-erőforrás állománnyal, amely könnyebben skálázható, illetve adott helyzetben hatékonyabban átszervezhető, így alkalmazotti státusz helyett inkább bérmunkában bérlik vissza a dolgozóikat, ami költséghatékonyság szempontjából is jobb megoldásnak bizonyult.
Ezzel párhuzamosan nagyon fontos kiemelni, hogy a személyi jellegű ráfordítások és kifizetések az MVÜK-tagság esetében a legtöbb szegmensben (a munkaerőátszervezések ellenére) jelentősebb mértékben növekedtek, mint az országos átlag. “Ez pedig egyértelműen azt jelenti, hogy a hatékonyság növelés után, az MVÜK tagok munkavállalói magasabb fizetésemeléseket kaptak, mint az országos átlag. A fenti adatok tükrében azt lehet mondani, hogy a tagság nagyon jól és gyorsan reagál a válság adta kihívásokra. Jobban és gyorsabban, mint a magyar átlag – fejtette ki az Opten stratégiai igazgatója.
Gyors reagálás és kiemelkedő profit az MVÜK tagoknál
Ami az árbevétel értékeket illeti az MVÜK tagság nagyjából párhuzamosan mozog a teljes hazai gazdasággal: bár nagyvállalati szinten pici elmaradás tapasztalható az országos átlaghoz képest, fontos megemlíteni, hogy leggyakrabban nem árbevételre optimalizálnak a cégek, hanem profitra. Ott pedig kiemelkedően jól teljesítettek az MVÜK-hoz tartozó vállalatok, mind a nagyvállalati, mind a kkv-szektorban.
A kötelezettségekről szólva (banki hitelek, szállítók kötelezettségek) Dr. Csorbai Hajnalka elmondta: az MVÜK tagok közül a mikro- és kisvállalkozások (400 millió alatti bevétellel) illetve a nagyvállalatok (3 Mrd Ft feletti árbevétellel) kötelezettségei országos átlag alattiak, míg a klasszikus KKV cégeké (400 millió – 3 Mrd Ft közötti árbevétel) egy kismértékben meghaladja az országos átlagot.
A jövő útja
Dr. Csorbai Hajnalka szerint egyértelműnek látszik, hogy a megnövekedett pénzügyi kockázat miatt vállalati szinten egyre több lesz a csőd, a felszámolás és a kényszertörlés, mert a bérinfláció, az alapanyag- és az energiaárak emelkedése hatalmas nyomás alá helyezik a vállalkozásokat. Mindemellett a COVID-időszakban megtapasztalt bizalomvesztés továbbra is fennáll, ami miatt még feszesebb creditmanagementre lesz szükségük a cégeknek.
“A jövő nagyban függ majd az ágazatokon belüli átrendeződésektől, a gazdaság kihívásaira adott gyors reakcióktól, valamint attól, hogy ki hogyan tud élni a regionális piacnyitás adta lehetőségekkel” - zárta a beszámolóját az Opten stratégiai igazgatója.A foglalkoztatási hatékonyság a vállalatok alkalmazottainak jóléte és a profitabilitás olyan mérőszámok, melyek mentén növekedni, válságállónak mutatkozni kiemelkedő teljesítmény a mai turbulens gazdasági környezetben.