A meteorológiai tevékenységről szóló készülő jogszabályról és az állam időjósi monopóliumáról már hónapokkal ezelőtt fel-felbukkantak kósza hírek, így az nem jelentett volna különösebb meglepetést, ha a Vidékfejlesztési Minisztérium törvénytervezetében – amelyet különböző szervezeteknek véleményezésre megküldött – a tévécsatornák időjárás-jelentése és egyes meteorológiai portálok fizetési kötelezettsége szerepelne. Az persze már más kérdés, hogy erről kinek mi a véleménye.
A tervezet szövege szerint az Országos Meteorológiai Szolgálat a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló „törvény szerinti közszolgálati, a közösségi és a jelentős befolyásoló erejű lineáris audiovizuális médiaszolgáltató, valamint az internetes sajtótermék és hírportál (a továbbiakban együtt: médiaszolgáltató) részére meteorológiai szolgáltatást nyújt” – így, kijelentő módban –, a médiaszolgáltató pedig „az éves reklámbevételéből meteorológiai szolgáltatási díjat fizet”. Arról nincs szó, hogy ehhez szolgáltatást igénybe is kellene vennie.
Nem kis összegről és fenyegetettségről van szó: a szolgáltatási díj a médium éves reklámbevételének 0,5 százaléka. Ez a megfogalmazás pedig már azt sejteti, hogy a fizetésnek nem előfeltétele a szolgáltatás igénybevétele, hiszen akkor nem éves szinten állapítanák meg a mértéket, vagy legalábbis hozzátennék, hogy annak időarányos részét kell figyelembe venni. A szolgáltatási díj egyébként adók módjára behajtandó köztartozás lenne, s ha a médiaszolgáltató nem teljesíti határidőre a fizetési vagy az adatszolgáltatási kötelezettségét, akkor az előző üzleti éve nettó árbevételének 0,8 százaléka minősül majd ilyen köztartozásnak.
A még csak kormány-előterjesztés stádiumában lévő tervezetben a médiaszolgáltatók mellett a nemzetközi kereskedelmi repülőterek és a közforgalmi kikötők üzemeltetői is szerepelnek mint díjfizetésre kötelezettek. Esetükben valóban nehéz lenne megállapítani, hogy működésük során igénybe vették-e az Országos Meteorológiai Szolgálat tudását, vagy sem. A média viszont nincs úgy kitéve az időjárás viszontagságainak, mint a légi vagy a vízi közlekedés. A jogalkotók kényének-kedvének viszont, úgy tűnik, igen.