A magánmegrendelések csökkenése miatt a cégek az export növelésében és a rengeteg adminisztrációval járó, sokszor önköltségi, sőt irreális áron pályázott közbeszerzések felé fordulásban próbálják a kiutat keresni. Az újra elindított szocpol pedig nem nyújt jelentős segítséget a lakáspiac fellendítésében.
Folytatódtak az elbonyátások
A kapacitáskihasználás optimalizálása, a megrendelésállomány csökkenése okozta elbocsátások tovább folytatódnak - a vállalkozások egyharmada számol a következő hat hónapban létszámcsökkenéssel. Azon cégek, amelyek a létszám növeléséről számoltak be, a jövőben az export növelését tervezik, melynek célországai elsősorban Németország, Ausztria és Románia.
A jó üzleti menetet leginkább zavaró tényező továbbra is a megrendelések hiánya, az ehhez társuló konkurencia, illetve a megrendelők fizetőképtelensége. A fizetőképtelenség olyannyira probléma, hogy a válaszadók 100 százaléka jelezte, kisebb-nagyobb mértékű kintlévősége van, melynek átlagosan 30 százalékát behajthatatlannak minősítették.
Számottevő plusz terhek jelentkeztek
A helyi önkormányzatok által kivetett adók mértékének megítélése is romlott, immár a cégek több mint 80 százaléka magasnak ítéli meg azokat.
A 2012. I. félévében a válaszadók 82 százalékánál zajlott adó-, munkaügyi és munkavédelmi, valamint környezetvédelmi hatósági ellenőrzés valamelyike, ezek azonban zömében megállapítás nélkül zárultak.
Nincs túlélési stratégia
A feketemunka és a lánctartozás csökkenésével továbbra sem számolnak a megkérdezettek. Az építőipart sújtó negatív hatásokkal egyre nehezebben birkóznak meg, elsősorban új piacokat keresnek, a tervezett beruházásokat inkább elhalasztják és sajnos a túlélési stratégiáknak mind kevesebb eszköze áll rendelkezésükre.