Mély gödörben az építőipar

Az építőipar tovább zsugorodott 2012. első félévében: a cégek háromnegyedének nettó árbevétele – az elmúlt évek hasonló időszakához viszonyítva – csökkent vagy változatlan maradt, és az árbevétel-arányos jövedelmezőség is tovább romlott - derül ki az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének (ÉVOSZ) friss felméréséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magánmegrendelések csökkenése miatt a cégek az export növelésében és a rengeteg adminisztrációval járó, sokszor önköltségi, sőt irreális áron pályázott közbeszerzések felé fordulásban próbálják a kiutat keresni. Az újra elindított szocpol pedig nem nyújt jelentős segítséget a lakáspiac fellendítésében.

Folytatódtak az elbonyátások

A kapacitáskihasználás optimalizálása, a megrendelésállomány csökkenése okozta elbocsátások tovább folytatódnak - a vállalkozások egyharmada számol a következő hat hónapban létszámcsökkenéssel. Azon cégek, amelyek a létszám növeléséről számoltak be, a jövőben az export növelését tervezik, melynek célországai elsősorban Németország, Ausztria és Románia.

A jó üzleti menetet leginkább zavaró tényező továbbra is a megrendelések hiánya, az ehhez társuló konkurencia, illetve a megrendelők fizetőképtelensége.  A fizetőképtelenség olyannyira probléma, hogy a válaszadók 100 százaléka jelezte, kisebb-nagyobb mértékű kintlévősége van, melynek átlagosan 30 százalékát behajthatatlannak minősítették.

Számottevő plusz terhek jelentkeztek

A helyi önkormányzatok által kivetett adók mértékének megítélése is romlott, immár a cégek több mint 80 százaléka magasnak ítéli meg azokat.

A felmérésről
A felmérést az ÉVOSZ tagjai és más, jelentős piaci szerepet betöltő építési vállalkozók körében végezte. A válaszadók szinte kizárólag magyar tulajdonban lévő, fele-fele arányban kft-ként és részvénytársaságként működő társaságok voltak.
Az elvárt béremelés 2012. évi bevezetése plusz terhet rótt az építőiparra is. Ezt a válaszadók 82 százaléka hajtotta végre, ami infláció feletti, átlagosan 8 százalékos bruttóbér-emelést jelentett. Bár az 5 százalékos emelést teljesíteni nem tudó vállalatoknak kiírt állami támogatást a cégek többsége nem vette igénybe, nehézséget okozott számukra az elvárt béremelés megvalósítása részben mint többletköltség, részben mint adminisztrációs kötelezettség.

A 2012. I. félévében a válaszadók 82 százalékánál zajlott adó-, munkaügyi és munkavédelmi, valamint környezetvédelmi hatósági ellenőrzés valamelyike, ezek azonban zömében megállapítás nélkül zárultak.

Nincs túlélési stratégia

Látszatjavulást mutatnak az adatok
A KSH legutóbbi statisztikája javulást mutatott: a júliusi kibocsátás 7,6 százalékkal meghaladta a tavalyi év azonos időszakának értéket, ám ezrészben a rendkívül alacsony előző évi termelés, részben néhány útépítési, vasút-felújítási munka, valamint közműépítések következménye volt.
Mérsékelt javulásra utaltak emellett az ágazatot érintő második negyedévi cégadatok is, ez azonban az Opten szakembereinek megítélése szerint inkább a szezonális hatások és a megváltozott jogszabályok kedvezőbbnek tűnő eredményét, mint a helyzet érdemi változását mutatta.
Szakemberhiány alapvetően azért nincs, mert az építőipar mélyrepülése ezt álcázza. Bár az év elejétől hatályos szakképzési hozzájárulásra vonatkozó szabályok kedvezőtlenül befolyásolták a szakember-utánpótlást – a vállalkozások közel 60 százaléka csökkentette dolgozói képzésére fordított költségét –, a szeptembertől visszaemelt építőipari gyakorlati képzőhelyeknek fizetett normatív támogatás mentőövet jelenthet az egyébként eszközigényes építőipari szakképzésnek.

A feketemunka és a lánctartozás csökkenésével továbbra sem számolnak a megkérdezettek. Az építőipart sújtó negatív hatásokkal egyre nehezebben birkóznak meg, elsősorban új piacokat keresnek, a tervezett beruházásokat inkább elhalasztják és sajnos a túlélési stratégiáknak mind kevesebb eszköze áll rendelkezésükre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo