A forrásfelosztás elvei változnak meg a rendszerben. Így az alaptámogatás és a zöldítés együttesen teszik majd ki a mostani területalapú támogatás összegét. (A hektáronkénti 226 euró, árfolyamtól függően 68-70 ezer forint.) Az alaptámogatás az eddigi területalapú támogatáshoz lesz hasonló, míg a zöldítés keretében plusz feltételeket kell teljesíteniük a gazdálkodóknak. A támogatások kifizetésének feltétele a gazdálkodók által vállalt kötelezettségek maradéktalan betartása és a kötelező adatszolgáltatás teljesítése. – közölte Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára. A nagybirtokok területalapú támogatásából 20 milliárd forintot von el a kormányzat. Minderről itt találja a részleteket.
A fiatal gazdálkodók külön támogatása is a közvetlen támogatási elemek között jelenik majd meg, bizonyos feltételek teljesítése esetén. Emellett a termeléshez kötött támogatásokra felhasználható forrás összege szintén jelentősen emelkedik.
Így az érzékeny ágazatok támogatására ugyancsak több pénz fordítható: az állattenyésztésre – főként a kérődzőkre -, valamint a zöldség-gyümölcságazat fejlesztésére. Ez a közvetlen támogatási forrásösszeg évente – 2020-ig – 60,5 milliárd forintot tesz ki. A munkaigényes és érzékeny ágazatokra 52,4 milliárd forint, míg a fehérje növények termesztésének támogatására 8,1 milliárd forint költhető. (Összességében csaknem 600 milliárddal több jut az új ciklusban a mezőgazdaságnak a kormány tervei szerint.)
Az uniós rendszert kiegészíti még a nemzeti költségvetés, amelyből azokat a területeket lehet anyagilag segíteni, mint például a sertés-, továbbá a baromfiágazat. Ezek ugyanis nem támogathatók termeléshez kötötten – közölte az államtitkár.