Nyergesújfalu önkormányzata visszautalt 446 millió forintot a Holcim Hungária Zrt.-nek, mert a város nem tudott megvalósítani az ipari parkban egy útépítést, amelyre a település pályázatot nyert, és a Holcim biztosította volna hozzá az önrészt - mondta a polgármester hétfőn az MTI érdeklődésére. Mihelik Magdolna (Fidesz-KDNP) szerint a tervezett beruházás azért nem valósulhatott meg, mert a közbeszerzési eljáráson ötödik helyet elérő vállalkozás megtámadta az eljárást, ami a határidők csúszását okozta. A sorozatos határidő-módosítások miatt a Holcim végül a támogatás visszafizetését kérte.
Az EB támogat
Az Európai Bizottság és a Közbeszerzési Hatóság honlapján megjelent információ szerint a mostani költségvetési nehézségek közepette a közbeszerzések hatékonysága minden tagállam számára fontos. A kkv-k - bár forgalom alapján a gazdaság 52 százalékát adják - csak a közbeszerzések értékének 31-38 százalékát szerzik meg. Ezen arányok javítását célozzák az új közbeszerzési irányelvek. A Bizottság négy pontba foglalta az új irányelvekkel kapcsolatos követelményeket, ezek közül az első számú cél a szabályok és eljárások egyszerűsítése, rugalmasabbá tétele. Ennek keretében a tárgyalásos eljárás igénybevételét bővíteni kell, mivel így az ajánlatkérő a szükségleteinek jobban megfelelő árukat és szolgáltatásokat szerezhet be kedvezőbb áron. Ide tartozik még a közbeszerzések során alkalmazott elektronikus kommunikáció kiterjesztése. A második pont a már említett kkv-támogatás, amelynek egyik eszköze az adminisztráció csökkentése. A harmadik feltétel a közbeszerzések minőségének a javítása. Ide tartozik az, hogy az ár mellett vegyék figyelembe értékeléskor a termék egész élete alatti költségeket. Végül a reform része a korrupcióval szembeni fellépés, és a nemzeti felügyeleti hatóságok erősítése.
Nem kedvez a kicsiknek
A hatályos közbeszerzési törvény közel ötvenszer módosult 2003 óta, legutóbb 2010 szeptemberében. Az átláthatatlan salátajogszabály helyett 2012. január elsején új törvény lépett életbe kimondottan azzal a céllal, hogy a kisebb vállalkozások is eséllyel indulhassanak a közbeszerzési eljárásokon. A korábban hatályos közbeszerzési törvény (Kbt.) átláthatatlan és bonyolult, a kisebb vállalkozások számára pedig az adminisztratív előírások szinte lehetetlenné tették a közbeszerzési pályázatokon való indulást. A hibák kiküszöbölésére többször is kísérletet tett a mindenkori kormány - legutóbb 2010 szeptemberében -, de tökéletes megoldás nem született: a mikro- és kisvállalkozásoknak drága és bonyolult maradt a rendszer, a jogorvoslati eljárások magas száma pedig azt tükrözte, hogy a szerteágazó, sokszor nem koherens szabályokkal nehezített eljárásrend egyik fél számára sem kedvez.
Az új Kbt. szerkezetében próbálja orvosolni a hibákat: a közbeszerzési eljárás lefolytatását egy a korábbinál lényegesen rövidebb kerettörvény szabályozza - kimaradt a törvényből például a kizáró okok és az alkalmasság igazolásának szabályozása, a műszaki leírásra vonatkozó részletszabályok, valamint a közszolgáltatók által lefolytatható eljárások teljes szabályozása -, az eljárások menetét pedig majd végrehajtási rendeletek. A jogalkotó szándéka szerint az összevont rendeletek következtében kevesebb lesz a jogszabály. A törvényről részletesebben itt olvashat.