A vállalkozói bankszámla piac termékeinek árazását sok változó bonyolítja, mely megnehezíti az összehasonlítást. Több bank ad például akár igen jelentős nyitási kedvezményeket, más bankok pedig azon versenyeznek, hogy valamilyen tartós kedvezményt nyújtsanak az ügyfeleknek. Cikkünkben a Bankráció szakértői végigveszik ezeket.
Nyitási kedvezmények
Akit vonzanak a jelentős kedvezmények, azoknak érdemes megnéznie a Raiffeisen Bank ajánlatát. A forgalomtól függően díjazott Vállalkozói Aktív Számla csomagokban amellett, hogy az első 12 hónapban most egy akció keretében ingyenes a közterhek utalása a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé, az első évben a bankkártya éves díját sem kell kifizetni. A csomag 12 hónapon túl is tartalmazza az olcsóbb SMS szolgáltatás díját, így a napi nyitó számlaegyenlegről, valamint a sikeres belföldi kártyahasználatról érkező SMS-ekért külön nem kell fizetni. Sőt, csomagtól függően havi 3 tranzakció indítása vagy megfelelő beérkező forgalom, ill. átlagegyenleg esetén ingyenes a havi számlavezetési díj - szintén 12 hónapon túl is. A magasabb csomagokban további ingyenes szolgáltatás is elérhető.
Szintén nagyon vonzó lehet az AXA Bank egyetlen, AXA Vállalkozói Számla nevű számlaterméke, hiszen több díját is nullán tartja a hitelintézet az első évben: nincs számlavezetési díj, nem kell fizetni a bankkártyáért kibocsátási és havi díjat, ingyenes a cégkivonat beszerzése és nem kell fizetni a 25 milliós utasbiztosításért sem. Az AXA fiókjaiban azonban nincs lehetőség készpénz be- és kifizetésre, továbbá csak forintban lehetséges a számlavezetés, illetve átutalás is csak belföldre indítható (nem számítva az olcsó nemzetközi TransferWise átutalásokat, mely a banknál belföldi átutalással érhető el).
Végül a CIB Bankot azoknak érdemes választaniuk, akik feltétel nélküli olcsó havi díjra vágynak (a Bázis Üzleti Számla Plusz havi díja 316 Ft) és mellé egy ajándék rEVOL Express számlázóprogramra, melyet számlanyitáskor feltétel nélkül vehetnek át.
Tartós kedvezmények
Akik elsősorban csak a közterhek átutalása miatt tartanak fenn bankszámlát, azoknak segíthet a K&H Bank, amelynél a plusz jellel ellátott számlacsomagok csomagdíja nemcsak az SMS szolgáltatás és az internetbank havi díját, továbbá a bankkártya éves díját tartalmazzák, hanem folyamatosan minden hónap első 5, 10, vagy 20 darab, internetbankon keresztül bankon kívülre indított eseti átutalásért sem kell többet fizetni a pénzügyi tranzakciós illetéknél. A magasabb csomagokban még havi 1-2 saját ATM készpénzfelvétel is díjmentes.
Szintén kedvező lehet a jószerivel csak a NAV felé utaló kisebb cégeknek az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszerbe (EFER) bekötött két bank, az FHB Bank és az MKB Bank bármelyik számlacsomagja. Itt a megtakarítás abban rejlik, hogy egyetlen átutalással rendezhető az összes NAV kötelezettség, így nem merül fel a bankok által gyakran alkalmazott, átutalásonkénti minimumdíj többszörös felszámítása.
A Sberbank Business Flex számlacsomagjai egyedülálló szolgáltatást nyújtanak: a céges számlaforgalomtól és átlagegyenlegtől függően havonta automatikusan feljebb sorolják az ügyfelet megfelelő kategóriába, egyben növelik a havi díjat (melyből feltételek esetén egyre többet visszatérítenek), egyben csökkentik a tranzakciós díjakat. A visszasorolás is automatikus, de csak félévente egyszer.
Az Erste Bank Erste Válogatás Plusz számlacsomagja négyféle kedvezményt kínál, melyből egyszerre legfeljebb kettő érhető el. Hogy melyik kettő legyen ez, azt viszont az ügyfél választhatja ki, amennyiben legalább havi két, terhelés típusú tranzakciója teljesül, összesen legalább 50 ezer forint értékben. Egyrészt kérhet 2400 forinttal olcsóbb számlavezetést vagy olcsóbb átutalási díjakat, másrészt megspórolhatja az SMS szolgáltatások havi díját vagy olcsóbb devizaszámla havi díjat kérhet. A párban lévő kedvezmények között akár havonta is válthat az ügyfél, de igen borsos díjat kell érte fizetni (váltásonként 12.865 forintot).
A cikk végére hagytuk egy igazi magyar sikertörténet, a GRÁNIT Bank vállalkozói számlavezetését. Ezt elsősorban azoknak érdemes szemügyre venniük, akik olcsó számlavezetést, egyben elsősorban internetes ügyintézést keresnek, hiszen a bankpénztári készpénz tranzakciókra egyetlen bankfiók áll rendelkezésre országosan (Budapesten). A Gránit Vállalkozói Alapszámla 2-nél feltétel nélküli ingyenes számlavezetés mellett a havi első 5 elektronikus forint átutalásért csak a pénzügyi tranzakciós illetéket kell megfizetni, míg a 2+ végű névre keresztelt változat havi 1990 forintért minden átutalást sokkal olcsóbban biztosít, mint a 2-es változat az ötödik tranzakció után.
Forrás: Bankráció.hu