A változás sokakat érint kedvezőtlenül, hiszen a nyesz igen népszerű volt a nem sokkal a nyugdíj előtt állók körében, akik utolsó aktív éveik jövedelméből tettek félre nyugdíj-kiegészítés reményében. A jogszabály átböngészése alapján nem egyértelmű, hogy a már meglévő számlákat hogyan érinti a szigorodás, Takács András, az OTP Bank Vagyonkezelési és Befektetési Szolgáltatási Igazgatóság ügyvezető igazgatója azonban a Portfolió.hu-nak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy az idén kötött szerződésekre még a hároméves tartási időszak vonatkozik majd. Épp ezért a bankár arra számít, hogy az év utolsó napjaiban sokan nyitnak majd nyeszt.
A hosszú távú, örökölhető megtakarítási számlára az adott évben érkezett befizetések után adójóváírás jár, 2012-ben az adott évben befizetett összeg 20 százaléka, legfeljebb 100 ezer forint, illetve 130 ezer, ha valaki 2020 előtt éri el az öregségi nyugdíjkorhatárt. Az adójóváírást a NAV a nyesz-számlára utalja, vagyis a nyugdíjkorhatár, illetve a minimális megtakarítási időszak lejárata előtt ezek a forintok sem felvehetőek. Az adókedvezményhez ugyanakkor jövedelmi korlát nem kapcsolódik, magasabb jövedelemmel rendelkezők is igénybe vehetik. Előny továbbá, hogy adómentes a számlán elhelyezett befektetések hozama és árfolyamnyeresége abban az esetben, ha a kifizetésre a nyugdíjkorhatár elérése és a minimális tartási időszak lejárta után kerül sor. Ha valaki a nyugdíjjogosultság, illetve a minimálisan előírt megtakarítási időszak lejárata előtt mégis felmondja a számlát, személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell, a korábban igénybe vett szja-kedvezményeket pedig kamattal növelt értéken kéri vissza az állam.
Számlát nyitni akár év végén, az utolsó pillanatban is lehet szinte bármely bankban. A pénzintézet kínálatában szereplő bármilyen betéti, illetve befektetési termékben pihenhet a pénzünk, és a portfólió összetételét szabadon változtathatjuk. 2012-es újdonság volt, hogy a számláról devizában jegyzet papírokat is vehetünk.