Meglepőnek tűnhet, de Európában GDP arányosan hazánkban jut a legtöbb kockázati tőke a KKV szektorba. Az összes befektetett tőke nagyságát tekintve is kiemelkedően szerepel Magyarország. „Olyannyira, hogy a külföldi kollégák is hozzánk jönnek tanulni” – hangsúlyozta ki Garamvölgyi Balázs, a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgatója nyitóelőadásában. (Azért nem árt észben tartani, hogyan kell bánnunk a befektetővel!)
A korábbi és a jelenleg rendelkezésre álló forrásokat elsősorban a tehetséges csapatokból álló cégek kaphatják meg, mivel az innovatív ötletek után őket keresik a leginkább a kockázati tőkekezelők, hangzott el többször is a rendezvényen. A hazai kockázati tőkepiacon immár több mint 20 éve jelen lévő Euroventures Capital vezetője, Tánczos Péter szerint a tehetség mellett fontos, hogy valódi partnerként tekintsenek a befektetőkre, akik transzparens működést várnak el a tőkéért és a tanácsokért cserébe.
Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO ügyvezető partnere elmondta, érdemes a tőkét kereső vállalkozásoknak a növekedési stratégiájuk kialakítása során nem elaprózni erőforrásaikat, megtalálni a helyes fókuszt, valamint kiemelt figyelmet szánni a versenytársak erősségeinek és gyengeségeinek. „Nem szállhatunk csatába gondolkodás nélkül olyan versenytársakkal, akik régebb óta a piacon vannak, és jelentősebb tőkével rendelkeznek” – emelte ki a tanácsadó cég vezetője.
A rendezvények még elhangzott, az innovációkra, fejlesztésekre fordítható nem kevés forrás még az ablakban van, illetve lesz 2015. december végéig, azaz addig kell a hazai vállalkozásoknak és a kockázati tőkekezelőknek egymásra találniuk és elkölteniük az összegeket. Mert a megmaradt források mennek vissza Brüsszelbe, az Európai Unióhoz, a lehetőségek és az álmok pedig megvalósulatlanul itthon maradnak.