Meddig tarthat a kirobbanó építési kedv Magyarországon?

Meredek emelkedőn van a lakásépítési kedv Magyarországon. A legfrissebb KSH-adatok szerint az 2017 első két hónapjában összesen 1514 lakóingatlan építésére adtak ki engedélyt, ami 60 százalékos növekedést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Még jelentősebb a növekedés a múlt év első két hónapjához képest, ha az alapterületet nézzük. Idén ugyanis a társasház-építésekre kiadott engedélyek alapján 313 ezer négyzetméter épülhet, ami 88 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Összességében az engedélyek alapján jelentős bővülés várható” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, aki utalt arra is, hogy a tavaly jelentős, 19 százalékos hanyatlást elkönyvelő építőipar magára talált: az év első két hónapjában 17 százalékkal nőtt a termelés, a szerződésállomány pedig 117 százalékkal nőtt.

Kép: Pixabay

Magas költségek és munkaerőhiány nehezíti a fellendülést
A jelenlegi előrejelzések szerint a teljes építőipari teljesítmény 8, illetve 12 százalékkal bővülhet 2017-ben és 2018-ban, de a növekedést nagymértékben akadályozza a kivitelezési költségek emelkedése és a szakképzett munkaerő hiánya. A CBRE szakértői szerint ezen problémák a kivitelezések elhúzódását és a fejlesztők nyereségét is veszélyeztetik.
A munkaerőhiány okozta költségnövekedést folyamatosan építik be az új lakások áraiba

A lakásépítési kedv az engedélyek száma alapján tehát fokozódik, ami azért sem meglepő, mert – az ingatlan.com friss elemzése szerint – az idén márciusban tavalyhoz képest országos szinten 23 százalékkal többen kerestek új lakást, a fővárosban pedig 20 százalékkal nőtt a kereslet éves szinten. „A lakásépítési engedélyek száma azonban nem jelenti azt, hogy ennyi lakás egy-két éven belül meg is épül. Ugyanis a lakásfejlesztéseknek gátat szab az építőipart sújtó munkaerőhiány” – értékelte a lakáspiaci helyzetet Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Szerinte a munkaerőhiányra rövid távon a bérek emelése jelent megoldást. „A jelek szerint a lakásfejlesztők a munkaerőhiány okozta költségnövekedést folyamatosan építik be az új lakások áraiba.” A lakópark.ingatlan.com adatai szerint a budapesti új lakások átlagos négyzetméterára például csak január óta 4 százalékkal 614 ezer forintra emelkedett, ami a kereslet növekedése mellett a fejlesztők magasabb költségszintjével magyarázható. „Az eladásra meghirdetett projektek három-négy százaléka esetében pedig már az átadási határidő is kitolódott egy-egy negyedévvel” – tette hozzá a szakértő.

Az ingatlan.com elemzéséből az is kiderül, hogy tavaly áprilishoz képest az új lakások kínálata Budapesten 50 százalékkal nőtt. Balogh László szerint a fokozott kereslet, valamint a munkaerőhiány miatti béremelések eredményeként az új lakások ára mind Budapesten, mind a nagy vidéki városokban emelkedő pályán maradhat. „A folyamatosan emelkedő árak miatt az újlakás-vásárlóknak nem érdemes kivárni, viszont az előszerződés megkötése előtt érdemes minél több információt begyűjteni mind a lakásról, mind pedig a beruházásról. Célszerű rákérdezni a fejlesztőnél, hogy melyik kivitelező cég fogja felépíteni a lakásokat, és az ő referenciáiknak is utánanézni” – tette hozzá az ingatlan.com szakembere.

2019 lesz a vízválasztó

A szakértő a hosszabb távú kilátásokról szólva azt is elmondta, hogy a jelenlegi fokozott lakásépítési kedv a következő 2-2,5 évben fennmaradhat. Fontos azonban, hogy a jelenlegi szabályok szerint 2019 végéig van érvényben a lakásépítésekre vonatkozó kedvezményes – 5 százalékos – áfakulcs. Ha ezt követően visszaugrik a normál szintre, akkor az egyrészt az új lakások árait is drasztikusan megemelheti, ami a kereslet visszaesésével járhat. Ha pedig a beruházók – a tavalyi áfacsökkentéshez hasonlóan – az áfaemelés hatásait is benyelik, és nem növelik az árakat, akkor azzal a saját nyereségességük csökken. Bármelyik forgatókönyv valósulna is meg a kedvezményes áfakulcs megszűnése esetén, az jelentősen visszavetheti a beruházók lakásépítési kedvét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo