Már most érdemes készülni a 2014-es pályázatokra

A magyar GDP 13 százalékának megfelelő összegű uniós forrás áll majd rendelkezésre gazdaságfejlesztésre a következő költségvetési ciklusban. Pályázni ugyan csak 2014-től lehet, szakértőnk, dr. Szabó Bence, az EURO Pályázat Kft. ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a siker érdekében már most érdemes néhány kérdést szem előtt tartani.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár Magyarország körülbelül 5 milliárd euróval kevesebb támogatást kap majd a 2014–2020 közötti periódusban, mint a 2007–2013 közötti időszakban, mégis több pénz juthat a vállalkozásoknak. A csökkentést ellensúlyozza egyrészt a sokkal gyengébb forint, másrészt az a tény, hogy a kormány tervei szerint a korábbi 16 százalék helyett az uniós források 60 százalékát fordítja a gazdaság fejlesztésére.

Óriási lehetőség a vállalkozások számára

Ha számolunk, akkor ezt azt jelenti, hogy a 2007–2013-as ciklusban 4,1 milliárd euró jutott a cégek fejlesztési projektjeire, 2014-től viszont ez a szám 12,3 milliárd lesz, ami pontosan háromszorosa az eddiginek, és forintra átszámolva 3690 milliárdot jelent, ami a teljes magyar GDP 13%-át teszi ki.

Nem vitás, hogy ez óriási lehetőséget jelent a vállalkozások számára arra, hogy fejlesztési projektjeiket megvalósíthassák, és ahhoz szignifikáns támogatást nyerjenek el. Mindez hatványozottan igaz a vidéki (Budapest és Pest megyén kívüli) vállalkozásokra, amelyek a leginkább haszonélvezői lesznek az uniós forrásoknak.

Már most érdemes megkezdeni a felkészülést

Érdemes tehát már ez évben is egy kis figyelmet fordítani a jövő évi lehetőségekre, ami alatt elsősorban a 2012-es évi mérleg elkészítését kell érteni. Amennyiben ugyanis 2014 év elején megnyílnak a lehetőségek, a cégek még a 2012-es beszámolójuk alapulvételével tudnak majd indulni, vagy nem indulni a pályázati lehetőségeken. A 2014-es kiírásokról még vajmi keveset tudunk, ezért a készülés szempontjából nincs más lehetőségünk, mint a 2011–2013-as Új Széchenyi Terv kiírásait alapul venni.

A gazdaságfejlesztési kiírásokon az utóbbi 3 évben egyre könnyebb és könnyebb feltételekkel tudtak a cégek pályázni. Egy feltétel azonban, amely az uniós szabályokból következik, nem változott, és jövőbeni eltörlése sem várható. A kizáró feltétel lényege, hogy a cég saját tőkéje nem lehet negatív, illetve el kell érnie a jogszabályban rögzített minimumot.

A betéti társaságoknál (bt.) és a közkereseti társaságoknál (kkt.) utóbbi szabálynak nincs jelentősége, de a kft.-k esetében ez jelenleg a minimum 500 ezer forint saját tőke elérését jelenti. Érdemes tehát figyelni erre, nehogy csak pár ezen forinton múljon a pozitív saját tőke elérése, amelynek nem teljesítése esetén viszont a vállalkozás sok millió forint uniós forrástól eshet el.

Miért előnyösebb a K+F pályázat?
A K+F pályázati kiírások előnyei az egyéb eszközbeszerzést támogató kiírásokkal szemben:
• jóval magasabb, rendszerint 50% feletti támogatási mértéket adnak
• nem kell biztosítékot (pl. bankgarancia, ingatlan jelzálogjog) nyújtani
• többféle költség is elszámolható (pl. anyagköltség, mérnök-technikus bérköltsége)
K+F: enyhítették az indulási feltételeket

Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pályázati lehetőségei további gazdasági feltételeket inkább a kutatás-fejlesztési, más néven K+F pályázati lehetőségeknél alkalmaztak. Az ÚSZT K+F kiírásai enyhítettek az indulási feltételeken, és kinyitották a kaput a termelő vállalkozások előtt is, hogy K+F jogcímen nyerjenek el támogatást.

A K+F kiírások olyan cégeket kívántak támogatni, amelyek úgymond „normál” termelő tevékenységet folytatnak, azaz rendelkeznek mindazon eszközzel és forrással, ami a termelő tevékenység folytatásához szükséges. Más szóval, ha egy cég bérbe gyártat, eszközállománya lesz olyan kicsi, hogy nem felel meg a kívánalmaknak. Az sem jó, ha a cégnek kölcsönzött munkaereje van, mert akkor a létszáma lesz gyakorlatilag nulla, így megint csak lesz egy olyan feltétel, amit nem tud teljesíteni.

Szempontok a K+F pályázatokon

A megfelelő eszköz- és létszámállomány alapvető szempont a K+F pályázatokon való induláskor, míg a következőek olyanok, amelyekből elegendő csak néhány teljesítése, hogy a cég elegendő pontszámot érjen el a bírálatkor.

E szempontok például a következők:

• A cég K+F adókedvezményt vesz igénybe

• Kísérleti fejlesztést aktivál

• Elegendő számú közép- vagy felsőfokú végzettségű dolgozót foglalkoztat

• Iparjogvédelmi oltalmat vásárol vagy szerez meg

• Tevékenységei közé felveszi a TEÁOR ’08 szerint vagy 72.11 (biotechnológiai kutatás, fejlesztés), vagy 72.19 (egyéb természettudományi, műszaki kutatás, fejlesztés) tevékenységeket

Azon cégek számára pedig, amelyek komolyabb kutatás-fejlesztési projektekben gondolkodnak, további feltételek teljesítése lehet szükséges. 2012-től él az a rendszer, miszerint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) egy minősítési eljárás keretében igazolhatóan K+F projektté lehet az adott vállalkozás kutatás-fejlesztési projekttervét minősíttetni. Az utóbbi időben több K+F kiírás is indulási feltételként írta elő e minősítő határozat meglétét, amelynek megszerzése többhetes folyamat. Ebből adódóan 2014-ben versenyelőnybe kerülhetnek azok a cégek, amelyek 2013-ban már minősítették projektjüket, és a kiírás megjelenésekor már rendelkeznek az SZTNH minősítő határozatával.

dr. Szabó Bence EURO Pályázat Kft. ügyvezető igazgató www.europalyazat.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo