A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai az 51-es főút mellett, az egyik tanyán közérdekű bejelentés alapján ellenőrzést végeztek és a magánterületen kb. 80 tonna illegális fémhulladékot találtak. Az ingatlan tulajdonosa elmondta, hogy azokat az általa tenyésztett sertésekért cserébe kapta a vevőktől, akik így fizettek. A tanya udvarából, és az istállókból fémfeldolgozásra használatos szerszámokat, valamint fémek préselésére szolgáló présgépek, súlyzós és ipari mérlegek is előkerültek, ezért felmerült a gyanú, hogy a telepen engedély nélküli fémkereskedelmi tevékenységet is végeznek.
A megtalált, majdnem 5 millió forint értékű fémhulladék fémkereskedelmi engedélyköteles anyagnak minősül, azonban a gazdának ilyen engedélye nem volt, ezért a pénzügyőrök a fémeket lefoglalták és elszállították a tanyáról. Az ügyben fémigazgatási eljárás indult az elkövetővel szemben, amely akár 10 millió forint bírság kiszabásával is végződhet.
Néhány hónapja vasas számlagyárra csapott le a NAV
Milliárdos tételben állított ki hamis számlákat fémkereskedő társaságoknak 14 cég a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint, az ügyben országosan csaknem negyven helyen tartottak házkutatást és foglaltak le iratokat, egyéb bizonyítékokat és összesen négyszázmillió forint értékben vagyontárgyakat a pénzügyi nyomozók.
A NAV szerint nyomozóik számára a bankszámlaközi forgalomból, valamint a számlázó társaságok hátteréből egyértelműen kiderült, hogy a fémhulladékkal kereskedő cégek csalással akarták csökkenteni a fizetendő társasági és a különadó összegét a könyvelésükben. A társaságok vezetőit gyanúsítottként hallgatták ki, miután országosan csaknem negyven helyen tartottak házkutatást, foglaltak le iratokat és egyéb bizonyítékokat. A pénzügyi nyomozók mellett kommandósok és revizorok is közreműködtek a bűnszervezet tagjainak leleplezésében.
A NAV tájékoztatása szerint a hulladékkereskedelemben már évek óta működik a fordított adózás, ezért a bűncselekménnyel okozott kár enyhébb, mint ha a számlák levonandó áfát is tartalmaztak volna. A hatóság szerint a költségvetést feltehetően így is több százmillió forint kár érte, amelyet azonban ellensúlyoz az akcióban lefoglalt vagyontárgyak értéke, összesen ugyanis négyszázmillió forintot érnek azok az autók, ingatlanok és ingóságok, valamint a készpénz, amelyeket a nyomozók a házkutatások alkalmával lefoglaltak.
Szabálysértő kibocsátótól szerzett számla áfája is levonható
A számlagyár ügyébe vélhetően jóhiszemű cégek is belekeveredhetnek. Eddig nekik is büntetéssel kellett szembenézniük, most már azonban változhat a helyzet. A magyar gyakorlattal szemben az Európai Bíróság azonban nemrégiben kimondta, hogy nem tagadható meg egyetlen jóhiszeműen eljáró magyar vállalkozástól sem az áfa levonása abban az esetben, ha a számlakibocsátó a tudtán kívül szabálysértést követett el. A brüsszeli bíróság szerint ugyanis az adóhatóság feladata annak bizonyítása, hogy az adóalany tudta vagy tudnia kellett volna, hogy az ügylet során valamely korábban eljáró gazdasági szereplő által elkövetett adócsalásban vesz részt.