Év vége a reális
Pontosan ezért az online adatkapcsolatra képes pénztárgépekre való átállásra továbbra is az év végi határidőt tartja reálisnak az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ), szemben a rendeletben előírt május 1-jével. Az IVSZ szerint a módosításra a pénztárgépek teljes körű tesztelése miatt lenne szükség, hiszen hiába áll készen a NAV, ha a rendszerbe köthető gépek még nem is léteznek.
„A május 1-jei átállással a globális csiphiány következtében a pénztárgépek tesztelésére kizárólag a boltokban történő üzemeltetés során lenne lehetőség, ami nehezíteni fogja a tesztelési folyamatot és lassítani a sorozatgyártás elindulását. Ezelőtt ugyanis legalább néhány száz gép legalább 2 hónapos tesztelése lenne szükséges annak érdekében, hogy a már nagy mennyiségben legyártott kasszák valóban hibátlanul működjenek, hiszen egy filléres alkatrész hiánya is működésképtelenné teheti a kasszákat. Így a sorozatgyártást követő teljes átállás a gyártói kapacitás ismeretében reálisan 2013. december végéig várható” – közölte az IVSZ.
Nem tartható a június 30-i időpont a CBA kommunikációs igazgatója szerint sem, és véleménye szerint nem kellene sürgetni az új pénztárgépek bekötését. Az egyik legnagyobb hazai élelmiszerlánc kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott a Gazdasági Rádiónak, hogy szűkösnek érzi a pénztárgépek lecserélésére adott határidőt. Szerinte a június harmincadikai időpont nem tartható, és nem kellene sürgetni az új pénztárgépek bekötését. Fodor Attila szerint fontosabb lenne, hogy az üzembe helyezés után már működőképes legyen a pénztárgépek és az adóhivatal közötti összeköttetés - írja az onlinekassza.hu
Laufer Tamás, az IVSZ elnöke szerint a kedvezőbb támogatási rendszer és a kitolt átállási határidő enyhítene a pénztárgépgyártók túlfeszített ütemezésén és munkafolyamatain, ami árcsökkentő tényezőként jelentkezhet a végső kínálatban. Az új pénztárgépek árának csökkenése érdekében az IVSZ módosítaná a pénztárgépek cseréjéhez adható kormányzati támogatást, amely egy-egy vállalkozás estében maximum 500 millió forintos árbevételhez köti a kompenzációt, és legfeljebb 5 pénztárgép bekötéséhez nyújt ötvenezer forint támogatást. A szövetség javasolja az 500 millió forintos árbevételküszöb 800 millió–1 milliárd forintra, míg a támogatható 5 darab pénztárgépes limit 10–15 darabra emelését. (A cserével az állam jól jár, de a kereskedőknek fájni fog.)
Az NGM bizakodó
„Folyamatosan figyeljük a piaci folyamatokat, és ha szükséges, módosítunk az eredeti határidőkön. Ez akkor fordulhat elő, ha a piacot nem tudják ellátni a gyártók, forgalmazók megfelelő számú pénztárgéppel. Hamarosan megjelenik az a rendelet is, amely alapján a kiskereskedők igényelhetik a kasszacseréhez az államtól az 50 ezer forintos támogatást” – mondta az államtitkár az onlinekassza.hu közlése szerint.
Az új típusú, online adatkapcsolatra képes pénztárgépekre vonatkozó részletes szabályokat tartalmazó NGM-rendeletet február 15-én hirdették ki. A rendeletnek megfelelően az új pénztárgépekre való átállás időpontja 2013. május 1-je. A rendszer újdonsága miatt, illetve annak érdekében, hogy minden érintettnek kellő idő álljon rendelkezésre az új követelményeknek megfelelő pénztárgépekre való átállásra, a tárca kétlépcsős türelmi időszakot határozott.
A pénztárgéphasználatra kötelezettek az elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépeket június 30-ig, az ezzel rendelkező, jellemzően PC alapú pénztárgépeket december 31-ig működtethetik anélkül, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szankcionálná az átállás elmulasztását. A jogalkotói szándék megvalósulása érdekében a nagyobb felkészülési idővel rendelkező elektronikus naplós hagyományos pénztárgépek üzemeltetői július 1-jétől elektronikus úton, havonta kötelesek adatot szolgáltatni pénztárgéppel kibocsátott nyugták, egyszerűsített számlák adatairól.
Máshol bevált
Csaknem harmadával több volt a bejelentett forgalom a horvátoknál az online-kassza-rendszer első működési hónapjában. Így az ottani adóhatóság elégedett az online kassza 2013. januári indulásának eddigi eredményével, de a februárban kezdődő szigorú ellenőrzések hatására további javulást várnak. A jogszabály első körben a közép- és nagyvállalkozókat, illetve – mérettől függetlenül – minden, szállást és vendéglátást biztosító céget és adóköteles önálló tevékenységet folytató magánszemélyt érintett. Azok, akiknek jövedelmét átalányban határozzák meg, az adóhivatalban előzőleg hitelesített számlatömböt használhatnak. A kis- és nagykereskedelmi tevékenységet, valamint gépkocsijavítást folytató adóalanyoknál és a szabadfoglalkozásúaknál április 1-je, minden egyéb kötelezett esetében pedig július 1-je a határidő.