Lopakodó óriás az aranypiacon

Kínában az aranynak évszázados hagyománya van. Már az időszámításunk szerinti 11. században létezett Kínában hivatalos, az állam által forgalomba hozott papírpénz, amely mögött a császári kincstárban felhalmozott arany és ezüst állt fedezetként. Mao Ce-tung 1949-ben megtiltotta a magánszemélyek számára az arany birtoklását, és ez a tilalom 2003-ig érvényben is maradt. Azóta nemcsak a kínai jegybank, de a lakosság is egyre jelentősebb aranyvásárlóként lép fel, komoly hatást gyakorolva ezáltal az arany világpiaci árfolyamára - tájékoztat az aranypiac.hu.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Kínai Népköztársaságban 1949 és 1982 között tilalom alatt állt a magánszemélyek aranybirtoklása, de aranyat vásárolni szinte lehetetlen volt még egészen 1998-ig. A kínai gazdasági és politikai liberalizáció vezetett el aztán a shanghai-i aranytőzsde (Shanghai Gold Exchange) 2002. október 30-ai megalapításáig. Azt megelőzően minden aranyat a kínai jegybanknak kellett beszolgáltatni. A tőzsde indulása óriási bővülést eredményezett a kínai aranykereskedelem számára, ami egyidejűleg stimulálóan hatott a keresletre is.

Ékszerimádó India

Szerencséjükre nem maradtak le a kínaiak a világpiaci aranyárfolyam igazán nagy szárnyalásáról, hiszen az különösen 2003 után indult el. Akkoriban 300 dollár körül állt egy uncia (31,1 gramm) arany ára, és a gazdasági válság még a messzi távolban volt. Alig kellett hozzá öt év és Kína a kereslet volumenét tekintve már az Egyesült Államokat is megelőzve a második helyre ért fel a hagyományosan ékszerimádó India után. Időközben a sárga nemesfém már az ötszörösébe kerül.

Az arany gyorsan növekvő népszerűsége a piac folyamatos fejlődését hozta. Míg korábban csak belföldi szereplők jelenhettek meg a shanghai-i aranytőzsdén, mostanra külföldiek megjelenése is engedélyezetté vált. Nem is olyan rég pedig útjára indulhatott Kínában az első nemzetközi hátterű nemesfémalap, amely minden kínai polgár számára már elérhető alternatívává teszi az aranyat, ezüstöt, platinát és palládiumot.

Ezt megelőzően a kínai központi bank alig néhány év alatt 1.000 tonnára jelentősen megnövelte az aranytartalékait. A sárga nemesfém aránya a kínai devizatartalékokban azonban még így is elenyésző 1,6%-ot tesz csak ki, míg a világ vezető gazdaságaiban ez az arány gyakran legalább 50-60%. A jegybank devizatartalékainak szélesebb körű diverzifikációja ugyanakkor többszörösen is kinyilatkoztatott hivatalos irányelv a jövőre vonatkozólag.

Reklámkampány: áldás és biztonság

Peking egyelőre mégis inkább saját polgárait engedi érvényesülni a piacon. 2009 végén tévében sugárzott reklámkampányok is népszerűsítették a befektetési arany érmék és rudak nyújtotta áldást és biztonságot. A spotok kínai kisbefektetők millióit buzdították arra, hogy a számos állami forgalmazóhely egyikében vásárolják azt, amire korábban nem adatott lehetőségük - befektetési aranyat. És a korábbi korlátozások lazítása ezzel még nem ért véget. A kínai értékpapír-felügyelet a napokban adott engedélyt a China Universal Asset Management Co. működésére, amely külföldi, fizikai nemesfémekbe fektető tőzsdén kereskedett alapokban (Exchange-Traded Fund, ETF) helyezhet el pénzt. Idén januártól pedig már működési engedélyt kapott a Lion Global Gold Fund befektetési alap révén Kína első arany-ETF-ekbe fektető alapja. Ehhez a társasághoz működésének kezdeti hónapjaiban több mint egy milliárd dollár aranyra éhes kínai tőke érkezett. Ily módon az ország aranykövetelései egyre csak növekednek, míg a nemesfémek iránt mutatkozó kereslet egyidejűleg látványosan hajtja felfelé azok árfolyamát.

Kína azonban nemcsak a kereslet tekintetében, de a kínálatot nézve is az aranypiac élére tör. Dél-Afrikával ellentétben, ahol évről évre csökken a kitermelés volumene, Kína folyamatosan növelni képes a felszínre hozott nemesfémek mennyiségét. A 2010-ben kibányászott 341 tonna arany Kína számára jelentős előnnyel biztosítja a kitermelői dobogó legfelső fokát, de sok elemző az idei évre akár már 400 tonnás kitermelői kapacitást is elképzelhetőnek tart. Ezentúl Kína évente még 300-400 tonna aranyat importál is külföldről. A Föld legnépesebb országa a legjobb úton halad tehát afelé, hogy a világ legnagyobb dollár-hitelezőjéből hamarosan egy óriássá lépjen elő az arany piacán.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo