Érdekesség még, hogy az 1920-ban létrehozott, Tihanyi-félszigeten lévő levendulaültetvény bevetéséhez Franciaországból rendelték az alapanyagokat.
Levendula hatásai
Tudtad, hogy a levendula nem csak lila, hanem fehér színben is létezik, illetve azonkívül, hogy gyógy- és dísznövény, használják fűszernövényként is? Számos érdekesség van a népszerű növénnyel kapcsolatban, ami kevésbé ismert, de érdemes jobban megismerni ezt az univerzális növényt közelebbről is. Nyugtató hatásán túl még rengeteg területen használják különböző célokra. Hatásos fájdalomcsillapító, jó a gyomorbántalmakra, bőrbetegségekre, reumás megbetegedésekre, és a daganatellenes terápiák mellékhatásainak kezelésére is alkalmas.
Ma már számos levendulamotívummal díszített termékkel is találkozhatunk, a kifejezetten levendulaimádók nagy örömére. Ezek a levendulás termékek, nagyon impozáns kiegészítői bármelyik háztartásnak, de ajándékként is megállják a helyüket.
A levendula megfelelő gondozása
Ha te is szívesen tartanál otthonodban levendulát, akkor íme, egy kis segítség, mire érdemes odafigyelni a gondozását illetően. Jó, ha tudod, hogy a levendula a laza homokos talaj kedvelője, illetve a napsütés az egyik alapvető szükséglete, enélkül sajnos nem fejlődik megfelelően. Az évelő növényt célszerű minden évben ősszel, a virágzást követően megmetszeni, ezzel is növelhető a bokrosodás mértéke. Célszerű hosszú szárat metszeni, ezzel ugyanis hasznosítható mind a virág, mind pedig a levél is.
Szaporítása Alapvetően 3-féle mód van a szaporításra: magvetés, dugványozás és bujtás. A szaporítási módok mindegyikénél ügyeljünk arra, hogy csak egészséges növényről szaporítsunk.
A levendula magvetését november elejétől egészen a fagyokig szokás elvégezni, mivel a csírázáshoz elengedhetetlen a fagyhatás. Amennyiben tavasszal vetnél, akkor csak tedd be pár napra a magokat a fagyasztóba.
Dugványozás, azaz gyökereztetés alkalmával a levendulából vágjunk le egy kis hajtást, amit azonnal vízbe kell helyezni vagy egy légmentesen záródó zacskóba, ami előidézi a magas páratartalmat.
A bujtás során pedig a levendula virágzását követően, ősszel néhány leveles szárat a föld alá hajtunk, amik később kigyökereznek.
A leírtak alapján láthatod, hogy nem is olyan nehéz a levendula gondozása, ezen tudnivalók birtokában bátran elkezdheted saját levendulaültetvényed kiépítését.