2014. március 15-e előtti jogszabályi rendelkezések még 500 000 forint jegyzett tőkeminimumot határozott meg a korlátolt felelősségű társaságok részére. Ezt új polgári törvénykönyv (2013. évi V. törvény, a továbbiakban: Ptk.) hatálybalépése azonban megváltoztatta, ugyanis már 3 000 000 forintban minimalizálta a korlátolt felelősségű társaságok jegyzett tőkéjét.
Kikre nem vonatkozik a kötelező cégmódosítás?
Amennyiben az adott cég 2014. március 15. napját követően egyéb okból kifolyólag (pl. székhelyváltozás, névváltozás stb.) módosította a cég létesítő okiratát, és az eljáró ügyvéd az új. Ptk. rendelkezéseivel összhangba hozta a társasági szerződését.
Az eddig tapasztalt leggyakoribb problémát az jelenti, hogy a társaságok tulajdonosai nem rendelkeznek a fenti minimális tőkeerővel, így e körben is néhány gyakorlati tanáccsal kívánunk segítséget nyújtani.
A jogszabályi keretek több megoldási lehetőséget kínálnak, így különösen az alábbiak közül választhat a tulajdonos.
Egyre gyakoribb és közkedveltebb a nem pénzbeli betét rendelkezésre bocsátása, vagyis az ún. apport.
Átalakulhat olyan gazdasági társasággá (pl. közkereseti társaság, betéti társaság), amelynél nincsen minimálisan előírt jegyzett tőke.
Pénzbeli befizetés egy későbbi időpontban történő befizetése. (Ezen esetben azonban több dologra kell figyelni, így különös arra, hogy mindaddig nem kerülhet sor osztalék fizetésére, amíg a tulajdonos által befizetni vállalt jegyzett tőke tényleges teljesítése nem történik meg.)
Nem kell befizetnie a bankba. Ugyanis a tőke rendelkezésre bocsátása a Kft. házipénztárába történő befizetéssel is teljesíthető, illetőleg a szabad eredménytartalék terhére is.
Illetéket kell –e fizetni a módosítás során?
Nem, mivel jogszabályi kötelezettség ez a módosítás.
Tőkeemelésen felül van-e egyéb módosítási kötelezettség?
Itt külön kell kezelni azt az esetet, amikor a céget hagyományos és a szerződésminta (egyszerűsített) társasági szerződéssel hoznak létre.
Amennyiben a Kft. alapítására vagy legutolsó módosítására 2014. március 15. napja előtt szerződésminta alkalmazásával (egyszerűsített módon) került sor, úgy az új Ptk. hatályba lépése következtében a szerződésminta változásából fakadóan is cégmódosításra kell, hogy sor kerüljön. Továbbá egy hagyományos társasági szerződésben előfordulhatnak olyan rendelkezések, amelyeknek alkalmazását az új Ptk. tiltja, ezért az a hatályos szabályoknak nem felel meg, így az eljáró ügyvédnek a társasági szerződést is felül kell vizsgálnia.
Dr. Garancsy Georgina ügyvéd felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó