A hőszivattyúk működése
Ezeket a német gyártású eszközöket kültéren, egyes típusokat beltéri elhelyezéssel alkalmazhatja, és alacsony hőmérséklet esetén is ellátják feladatukat. Működésük alapja egy körfolyamat, lényegében a halmazállapot-változások rejtette hőt hasznosítja.
Mi ez a rejtett hő? Ha a vizet 100 °C-ra hevítjük, elkezd forrni, de még nem lesz belőle ugyanolyan hőmérsékletű gőz. További energiára van szüksége ahhoz, hogy 100 °C-os gőzzé alakuljon, és ez az az energia, amire rejtett hőként utaltunk.
A hőszivattyú ezt a tényt ötvözi azzal a fizikai jelenséggel, hogy különböző nyomásokon halmazállapot-változás történik, és így aknázza ki ezt az energiát. Magához a művelethez különféle hűtőközeget alkalmazhatunk, melyek esetében a hőmérséklet és a nyomás más és más hatást eredményez.
A hőszivattyúk többek között egy párologtatóból, kompresszorból, kondenzátorból és expanziós szelepből állnak. Ezek végzik a körfolyamatot és nyerik ki az energiát. Ezt azonban nem szabad úgy venni, hogy csak akkor van energia, amikor hőt szivattyúz.
Megfelelő puffer- és melegvíz-tároló berendezések segítségével későbbre is eltárolhatjuk, ezáltal biztosítva, hogy semmi sem vész kárba.
A levegő-víz hőszivattyúk
Környezeti hőforrás szerint három csoportba oszthatjuk a hőszivattyúkat, melyek közül egy gyakori típus a levegő-víz. Ezek a készülékek általában kisebb teljesítménnyel rendelkeznek, ezért alacsonyabb igények esetén ajánlott használatuk.
Nincs ugyan befektetési költség a környezeti oldalról, hiszen egyszerűen a levegőről van szó, azonban ez egy hátránya is. Az időjárás függvényében igen nagy ingadozásokat mutathat hatásfokuk, ami jellemzően alacsonyabb a másik két változathoz képest.
Talajból nyert energia
Ez a típus mondható a legstabilabbnak, ami a legnagyobb hatásfokkal működik. Szükség van szondák fúrására, és a telepítés maga sem egyszerű.
Ennek függvényében akkor ajánlott, ha nagy energiafelhasználású rendszerről van szó. Társasházak, irodaépületek esetében megtérülő befektetés.
Talajvízből nyert hő
A víz-víz hőszivattyúk hatásfoka magasabb a levegő-víz típusokkal szemben, de nem olyan egyszerű beszerelni őket. Több esetben akár két kút fúrását is szükségessé teszik.
Igénylik, hogy a vízellátás stabil legyen, majd a használt folyadéktól meg is kell szabadulniuk. Mindemellett a víztisztaság tekintetében is vannak követelmények, amelyeknek eleget kell tenni.
Rendkívül jó hatásfokú rendszer létrehozására képesek.