A fejlesztők között ma is vannak megbízható cégek, de a mostani piaci környezet és az ismét megjelent szerencsevadászok miatt minden eddiginél körültekintőbbnek kell lenniük azoknak, akik új lakást vásárolnak, vagy akiknek otthonát most építik a fejlesztők - derül ki a Lakás2018 elemzéséből.
A mostani építési hullámban a vásárlók többsége szinte csak a tervezőasztalról tud lakást venni, ami egyrészt nagyon nagyfokú bizalom a fejlesztő felé, másrészt nagyon sok kockázattal is jár.
Szakértők szerint az újlakás-vásárlásnak mindig is voltak kockázatai, különösen akkor, ha még el nem készült lakás megvásárlásáról van szó. A válság éveiben azonban tisztulni kezdett a piac, csak a tőkeerős, megbízható fejlesztők voltak képesek talpon maradni. A mostani fellendülés azonban ismét kedvez a kóklereknek, akik a megfelelő tapasztalat és hozzáértés hiányában nem lesznek képesek befejezni a projektjeiket.
Az első és egyik legfontosabb, hogy nézzük meg, mennyire tapasztalt és megbízható a fejlesztő. Ha vannak referenciái érdemes azokat megnézni, beszélni az ott lakókkal, de első körben már az is sokat segít, ha különböző fórumokon utánanézünk annak, hogy volt-e panasz a cég korábbi munkáira.
A fejlesztők jellemzően ügyvéd által alaposan átgondolt és átnézett szerződést tesznek a leendő vevők elé, amely elsősorban a saját érdekeiket védi. Ennek segítségével igyekeznek minimalizálni a mostani különleges körülményekből fakadó kockázatokat. Így szerepelhet benne például vis majorként az időjárás kedvezőtlen alakulása, vagy a munkaerőhiány.
A beruházás befejezésének időpontja lényegében bármeddig tolható ezekkel az indokokkal anélkül, hogy a fejlesztő kötbért fizetne. Fontos, hogy a szerződési feltételekben az apróbetűs részt is olvassuk el, ugyanis tartalmazhatnak olyan kitételeket, melyek szerint például a közműbekötések költsége szintén a vevőket terheli, így jelentősen növelve a lakásvásárlás terheit.