Kinek a hibája, hogy nem kerestünk eleget?

Tanulságos történet egy egyszeri velencei büfés esete, aki úgy döntött, mivel nem volt elég bevétele, a hely bérleti díját sem fizeti ki. Felszámíthatja-e utólag?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Három évre bérbe adta a Velencei strand egyik büféjét a tulajdonos egy olyan vállalkozónak, aki ott hamburgert, főtt kukoricát, üdítőt és sört árult. A három éves határozott idejű szerződés lejárt és megszűnt, majd a tulajdonos, több mint egymillió forint átalánydíj tartozást akart utólag behajtani a büfésen, húsz százalékos kamattal együtt. A bérlő nem fizetett, bíróság lett a vége. Kinek lett igaza?

Az elsőfokú bíróság szakértői vélemény alapján a büfést a tartozás megfizetésére kötelezte. Akkor a bíróság azzal indokolta ezt a döntést, hogy a büfé bérbeadója ismerte az üzlet bázisadatait, és a kalkulált átalánydíj nem volt aránytalan a tervezett forgalomhoz képest. Az, hogy más üzletek elszívó hatása folytán a forgalom nem érte el a tervezetet, az üzletvezető üzleti kockázata körébe tartozik.

A bérlő véleménye szerint viszont a forgalomcsökkenés a helyiség tulajdonosának hibája, ugyanis az nem végezte el a szükséges felújítási munkálatokat, emiatt maradtak el a vevők.  A bíróság szerint viszont a forgalomcsökkenésnek az a része, amit a felperes karbantartási, felújítási kötelezettségének elmulasztása okozhatott, nem olyan mértékű, hogy feltűnő aránytalanság megállapítását eredményezhetné. Tehát, ha a büfés nem tudta megkeresni azt a pénzt, amivel eredetileg kalkulált az az ő üzleti kockázata, ha a bérbeadó kalkulál számítható tartozással és annak a kamatával, az jogszerű.

Leromlott, de nem eléggé

Ezt az álláspontot a másodfokon eljáró bíróság is helybenhagyta. A jogerős ítélet szerint a büfés által hivatkozott feltűnő értékaránytalanság ennél a szerződéstípusnál fogalmilag kizárt. Az aránytalanságnak a jog szerint egyébként is a szerződéskötéskor kell fennállnia, így utóbb bekövetkezett körülmények forgalomcsökkentő hatására nem lehet tekintettel a bíróság.

A másodfokú bíróság az alperes beszámítási kifogásának alaposságát a szerződésszegéssel okozott kár címén is vizsgálta, mert a büfés a forgalomcsökkenés negyven százalékát a bérbeadónak rótta fel, azzal, hogy ő nem végezte el a szükséges felújításokat a bérleményen.

Így keressünk bérleményt vállalkozáshoz
Amikor a tökéletes irodát keressük a legfontosabb, hogy ne adjuk fel, akkor sem, ha már fárasztóan hosszú ideje nem találjuk meg azt, amire szükségünk lenne. Az „igazi” ingatlanban is akkor jön, amikor már kicsit feladtuk. Amikor belépve az ajtón azt érezzük: végre, na az lesz a megfelelő. Érdemes kivárni az igazit, és nem túl nagy kompromisszumot kötni. Összeszedtük, mire figyeljünk.
A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes valóban nem tett eleget a szerződésben vállalt karbantartási-felújítási kötelezettségeinek, az üzlet leromlott, elhanyagolt külső megjelenése azonban a másodfokú bíróság megítélése szerint nem volt számottevő kihatással a forgalomcsökkenésre. Az alperesnek módja lett volna a munkálatokat elvégeztetni a felperes költségére, vagy a bíróságtól kérni a szerződés módosítását, illetve felmondani a szerződést.

Ebből pedig az a tanulság, hogy az üzlethelyiség állagának fenntartására jobb, ha a bérlő ügyel, és a felújítás költségét hajtja be a bérbeadón, mert arra van lehetőség. Legalábbis előbbi per sokkal jobb, mint utólag az elmaradt haszon miatti kártérítési perben próbálkozni. A másodfokú bíróság el is utasította a velencei büfés keresetét.

Felmerült, hogy újabb szakértőt hívnak meg a perbe, akinek az lesz a feladata, hogy összegszerűen határozza meg, hogy a felperes karbantartási kötelezettség elmulasztásában megnyilvánuló szerződésszegése milyen mértékben hatott ki a forgalom csökkenésére.  Igen ám, de ezt a szakértői költséget vagy közösen, vagy egyedül az viseli – előlegezi, így fontos, akinek érdekében áll az ezen az úton való bizonyítás.

A büfés nem adta fel, elment a Kúriáig. Ott a tényállás feltáratlanságára hivatkozással támadta a jogerős ítéletet. A Kúria megítélése szerint azonban a jogerős ítélet nem megalapozatlan. Az eljárt bíróságok a tényállást megfelelően feltárták, és azt helyesen állapították meg. Minden szükséges bizonyítást lefolytattak, és kellően megindokolták az alperes beszámítási kifogását elutasító jogi álláspontjukat.

Vagyis hiába derült ki, hogy a felújítások elmulasztása révén a bérbeadónak valóban lehetett szerepe a büfés bevételének csökkenésében, mivel erről semmilyen jelzést nem adott korábban, a problémával úgymond szótlanul „kivárt”, és egyszerűen úgy döntött, nem fizet, most a bíróság kötelezi arra, hogy megfizesse, amivel tartozik – bármiből is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo