Kína már nem lopja, hanem megveszi a találmányokat

Időnként olyan összefonódásokat és visszásságokat lehet felfedezni, mely felveti annak a gyanúját, a felvásárlási célpont rossz piaci helyzetbe kerülését a felvásárló váltotta ki körmönfont módon, hogy olcsón tudjon megszerezni egy technológiai megoldást. Itt a legújabb összeesküvés-elmélet.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az elmúlt években nagy múltú márkákat vettek meg kínai pénzekkel. Ilyen volt a Volvo, a Pirelli, a Club Med vagy a görögországi Piraeus kikötőjének eladása. A kínai tőkét azonban újabban hitech bekebelezési mánia hajtja. A Kuka német konszernt, - amely nagy játékos a robotikában, - a kínai Midea Group vásárolta meg idén. Az ugyancsak német Aixtront szintén egy kínai befektető, a Fujian Grand Chip szerezte meg.

Az Aixtronnál az eladási kényszer váratlanul jött: egy nagy kínai kliens 2015-ben hirtelen lemondta a megrendelését, ami nagy pofon volt, hiszen amúgy is csökkent a megrendelések volumene. A cég részvényeinek árfolyama zuhanni kezdett. Márpedig ha a piaci kapitalizáció (a részvények összértéke, ami megszabja a cég vételárát) zuhan, akkor a vállalat törvényszerűen prédává válik. Bárki viszonylag kis tőkével felvásárolhatja. Az igazgatótanácsok ilyenkor nem igazán állnak ellen a vételi ajánlatnak, mert az tűnik a biztosabb opciónak.

Az Aixtron eredetileg egyetemi startup volt, több évtizede megbízható piaci szereplő, eszközeivel olyan vegyületeket dolgoz meg, melyek gyakran csak egy atomnyi vastagságúak, s kristályokat növesztenek, melyek a félvezetők, csipek és fénykibocsátó diódák készítéséhez szükségesek. A német céget felvásárló Fujian egyik tulajdonosa egy tartományi kormányzat befektetési alapja, a Xiamen Bohao, melynek 2014-ben 45 millió dollárral tartozott a San'an. Ez az a cég, mely lemondta megrendelését az Aixtronnál. (A következő évben viszont a Bohao tartozott a San'annak 36,3 millió dollárral.)

Adjuk el, mielőtt ellopják!
Az állam hajtja a felvásárlásokat?

Nem feltétlenül arról van szó, hogy ilyen esetben a kínai befektető úgy instruálja az európai felvásárlási célpont egyik fő kínai kliensét, hogy ne vásároljon tőle, ezzel szándékosan lejtmenetbe küldve annak részvényárfolyamát. Ám, mivel a kínai megrendelők, és befektetők zegzugos összefonódásai gyakoriak, ez a trükk is állhat a dolog hátterében, nemcsak most, de más felvásárlásoknál is. Sebastian Heilmann, a berlini Mercator Institute for China Studies elnöke azt nyilatkozta a The New York Times-nak, hogy a pekingi kormány tudatos stratégiája áll az Aixtron felvásárlásának hátterében. Ami óvatosságra inti az európai üzleti partnereket, beszállítókat, mint felvásárlási célpontokat.

Megfigyelők attól tartanak, hogy Kína kormányzati gazdaságpolitikája értelmében a legjobb európai startupok, melyek elsőrangú munkaerőt foglalkoztatnak és világszínvonalú technológiával dolgoznak, sorra beolvadnak a kínai ellátási láncba. A kínai kormány vezetői eddig sem titkolták, hogy hajlandók állami pénzeket használni arra, hogy technológiai kapacitásokat vegyenek külföldön, majd az így megszerzett technológiát hazavigyék és otthon is üzembe állítsák. Ha viszont az európai szereplők akarnak hasonló felvásárlásokba bocsátkozni Kínában, azok akadályokba ütköznek a legfelső politikai szinten.

A washingtoni szabályozószervek több kínai felvásárlást is meghiúsítottak a közelmúltban. Brüsszel azonban eddig nem szánta el magát hasonló piac- és technológiavédelmi taktikára. Mert az EU-nak kevés jogi lehetősége van erre. Francois Hollande francia elnök figyelmeztette a Jin Jiang kínai szállodaláncot, hogy ne is próbálkozzon francia vetélytársa, az Accor megvásárlásával. Theresa May brit miniszterelnökasszony pedig egy brit atomerőmű részben kínai felvásárlásának engedélyezését késleltette, energia- és nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva.

Innovációhoz nem kell labor
A magyarországi vállalkozások 95 százaléka egyáltalán nem foglalkozik innovációval. Vagyis sokan csak azt hiszik, mert nem tudják, hogy a fejlesztés, amit végrehajtanak, innovációnak minősül. Pedig nagy pénzek várnak azokra a cégekre, amelyek ilyen céllal pályáznak – hangzott el a Piac&Profit konferenciáján.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo