Kifogyhat a szusz az építőiparból

Augusztusban mindössze 351 építőipari cég szűnt meg Magyarországon, de ez nem ad okot az ünneplésre, mert a szokásosnál jóval kedvezőbb adat számbavételi okok miatt lóg ki a statisztikából – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. A cégbírósági eljárás felgyorsítása miatt júliusban 844 megszűnéssel még negatív rekordot regisztrált az Opten, így a két hónap átlaga érdemi növekedést mutat a megelőző hónapokhoz képest.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Jelentős kilengéseket produkált az utóbbi két hónapban a cégstatisztika, miután a cégbíróság jelentősen felgyorsította a határozatok közzétételét. Ennek eredményeként júliusban minden ágazatban és minden régióban rekordszámú törlést tettek közzé, augusztusban viszont a szokásosnál jóval kevesebbet. „A technikai hatások kiszűrése után azt tapasztaljuk, hogy továbbra is magas a cégtörlések száma az építőiparban, ami részben a lassú tisztulás következménye, de azt is jelzi, hogy a szektor 2013 második felében indult lendülete elfogyott ” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.  (Nem csak az építőiparban, hanem a teljes cégstruktúrában kaszált a cégbíróság.)

Augusztusban a korábban megszokott 500-550 megszűnéssel szemben 351-et tettek csak közzé az ágazatban, de a július–augusztusi átlag már 598 megszűnés havonta, ami érdemi növekedés a megelőző időszakhoz képest. „Az adatok várhatóan ősszel válnak ismét megbízhatóvá. A havi átlag növekedése mindazonáltal azt mutatja, hogy a jövőben is sok szereplő fog a gazdasági körforgásból kiszorulni” – figyelmeztet az Opten igazgatója.

Tóth Tamás pozitívumként könyveli el ugyanakkor, hogy a cégalapítások száma júliusban sem szállt el, augusztusban pedig kifejezetten alacsony volt. Ebben a két hónapban havi átlagban 278 céget jegyeztek be az építőiparban, és ez messze elmarad a megszűnések számától. Így összességében csökken a szereplők száma a piacon. Az igazgató szerint ez különösen annak a fényében kedvező jelenség, hogy az ágazatba átmeneti jelleggel nagy volumenű központi és európai uniós forrás áramlott be az elmúlt időszakban, és ez akár komoly cégalapítási hullámot is elindíthatott volna.

„A magyar cégfluktuáció európai összehasonlításban továbbra is rendkívül magas, de a tisztulási folyamat még így is némi megnyugvást hozhat az ágazat szereplőinek” – mondja az igazgató. Az építőipar ugyanis hagyományosan az egyik legfertőzöttebb ágazat a ki nem egyenlített számlák terén, a nem fizető cégek pedig az ágazat egészét veszélyeztették. A gyakorlat egyik jellegzetessége volt, hogy az egyik céget adóssággal magára hagyó tulajdonosok általában azonnal, legtöbbször még a régi cégük romjain, azok eszközeivel új cégeket alapítottak. „A cégvezetők és a tulajdonosok felelősségét növelő új törvényi rendelkezések hatására ez a gyakorlat egyre kevésbé tartható, mert a rossz szándékú cégvezetők már nehezebben bújhatnak a korlátolt felelősség intézménye mögé, és ez mindenkinek hasznára válik” – véli az Opten igazgatója.

Növekszik, de lassul az építőipar
Az építőipar előző évhez mért teljesítménye kedvező, de az adatok csökkenő dinamikát mutatnak. A termelés volumene 17,5 százalékkal emelkedett júliusban az egy évvel korábbihoz képest, kiigazítatlanul és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt, de elemzők szerint elsősorban az állami beruházások húznak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo