Kiadásból szerzett pénz

A mindennapok finanszírozási problémáit számos módon próbálják megoldani a kis- és közepes vállalkozások. A nagyobbak számára nyújthat lehetőséget a kötvénykibocsátás. A legkisebbeknek ez nem opció, de közepes cégek számára már van benne lehetőség.

A kis- és középvállalatok továbbra is nehezen jutnak forráshoz, bár néhány kereskedelmi bank újból szívesen finanszírozná őket. A hitel ára nőtt, és a kért biztosítékok köre is bővült a válság hatására, miközben a hitelezhetők jelentősen megfogyatkoztak. A romló jövedelmezőségi kilátások és a piaci bizonytalanságok még a hitelképes kkv-k többségét is elriasztják attól, hogy fejlesszenek, különösen, hogy ezt hitelből tegyék. A másik oldalon viszont a mindennapok nehezedő finanszírozási problémája áll.


A kötvénykibocsátás a nagyobbak számára jelent lehetőséget
Kép: flickr/Jasmeen Kaur

- A magas hiteloldali finanszírozási költségek és a szemmel látható kockázatikörnyezet-romlás kettős présében a vállalatok szükségszerűen egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a belföldi tőkepiacról bevonható finanszírozásra - hangsúlyozza Sziráki Edit, a BNP Paribas Magyarország vállalati és tranzakciós finanszírozásért felelős ügyvezető igazgatója, aki szerint a piacszűke és a hitelszűke egyaránt közrejátszik abban, hogy mára az 550 milliárd forintot is túllépte a hazai vállalatikötvény-állomány.

A szakértő ugyanakkor egy másik jelenségre is rávilágít. Míg korábban a vállalkozó számára az volt az elsődleges, hogy mennyi idő alatt kap pénzt - a bankok versenyében is a minél rövidebb bírálati idő játszotta a főszerepet -, ma a stabilitás és a kiszámítható működés került a fókuszba. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nőtt a kkv-k kockázattudatossága és igényük a hatékony megoldások megtalálására. - Az általános finanszírozás helyett a cégek inkább egy-egy projekt megvalósításához keresnek forrást. Ez azt is jelenti, hogy az ügyfelek már jobban meggondolják, hogy mit finanszíroztatnak - sommázza a tendenciákat Sziráki Edit.

A kötvénykibocsátás azonban nem a kis cégek eszköze. - Ötszázmillió forint az alsó határ, amivel meg lehet jelenni a piacon. Ráadásul a cégnek ismert márkának kell lennie, hiszen a nyilvános kötvénykibocsátás csak akkor számíthat sikerre, ha a befektetők érdeklődnek a papírok iránt. Ez pedig bizalom kérdése - indokolja Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. ügyvezető igazgatója.

A kötvénykibocsátás azonban nem csodaszer, csupán egy finanszírozási alternatíva, amellyel az átláthatóan működő közepes vállalatok a tőkepiacról tudnak forrást bevonni. Szécsényi szerint a jövőben a banki hitelezés során tapasztalt tendencia várható ezen a téren is: - Ha a nagyvállalati piacon hatékony lesz a konstrukció, a kisebb méretű, közepes cégek is sikeresen megjelenhetnek a tőkepiacon. A kötvénykibocsátás azonban soha nem lesz a kicsik eszköze.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo