Közzétette a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövő évi munkaügyi ellenőrzési irányelveket és az országos hatósági ellenőrzési tervet. A szaktárca célkitűzése, hogy a munkaügyi ellenőrzések legalább 10 százaléka érje el a személy- és vagyonvédelem területén dolgoztató munkáltatókat - szerepel az NGM által közzétett ellenőrzési irányelvekben. A munkaügyi ellenőrzéseknek szintén legalább 10 százaléka a feldolgozóipari munkáltatókat célozza majd - a fémfeldolgozókra külön célvizsgálat is irányul majd. Szintén kiemelt figyelemmel kísérik majd a veszélyes munkaköröket felvonultató ágazatokat, mint az építőipart, mezőgazdaságot, bányászatot és egészségügyet.
(Jelenleg a munkaidő betartását és a szabadságszabályokat vizsgálják előszeretettel az ellenőrök.)
A dokumentumból az is kiviláglik: azon munkáltatók, akiket korábban feketefoglalkoztatáson kaptak, 80 százalékos eséllyel számíthatnak utóvizsgálatra.
A munkabérrel kapcsolatos szabályok betartását ellenőrzik kiemelten 2016 márciusában és áprilisban - ez az OMMF honlapján elérhető hatósági ellenőrzési tervből derül ki Majd június-júliusban a munkavállalói jogviszonyok rendezettsége kerül a fókuszba. A vizsgálat indoklása: a munkavállalók alapvető jogainak érvényesülésének elősegítése, a tisztességes, jogkövető vállalkozások versenyhátrányának csökkentése.
2016 második negyedévében a fémfeldolgozási tevékenységeket érinti a hatóság célvizsgálata. A vizsgálatot azzal indokolják, hogy a munkabalesetek közel 10 százaléka fémfeldolgozás közben következik be és előfordulnak halálos, valamint csonkolásos munkabalesetek is. A munkaidőre, pihenőidőre és nyilvántartásra vonatkozó szabályok betartását októberben és novemberben ellenőrzik. Érdemes a munkáltatóknak odafigyelni, ugyanis a munkaügyi bírság összege 30 ezertől húszmillió forintig terjedhet. A munkavédelmi bírságot pedig 50 ezertől 10 millió forintig szabhat ki a hatóság.