A függőben tartással eladóként az adásvételi szerződésben feltétlen, végleges és visszavonhatatlan hozzájárulásunkat adjuk ahhoz, hogy a tulajdonjogot a vevő javára bejegyezzék, a felek azonban, tekintettel arra, hogy a teljes vételárat eladó csak később kapja meg, kérik az illetékes földhivatalt, hogy a vevő tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét tartsa függőben.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adásvételi szerződés megkötését követően az ügyvéd a szerződést benyújtja a földhivatalba, így a tulajdonjog bejegyzés iránti kérelem már másnap az ingatlan tulajdoni lapján széljegyzésre kerül a benyújtástól számított 6 hónapos időtartamra. A kérelem mindaddig széljegyen van, amíg vevő a teljes vételárat ki nem fizeti és így hozzá nem járulunk a tulajdonjog bejegyzéséhez. Amint ez megtörténik, az eljáró ügyvéd benyújtja bejegyzési engedélyünket, így a vevőt tulajdonosként bejegyzik az ingatlan tulajdoni lapjára.
Megúszható a végrehajtási jog bejegyzése
A válasz egyszerű, a széljegy „fogja a tulajdoni lapot”, így az ingatlant sem újból eladni, sem megterhelni nem lehet, sőt, még végrehajtási jogot (például NAV) sem lehet bejegyezni a tulajdoni lapra. Ezért van az, hogy amennyiben az adásvétel vételára kiegyenlítése bankkölcsönből is történik, a bankok kizárólag a függőben tartást fogadják el az adásvételi szerződés tartalmi elemeként a tulajdonjog fenntartással szemben.
Amit a bankok sem preferálnak
A tulajdonjog fenntartás egy teljesen más konstrukció. Szintén akkor alkalmazzuk, ha a vételár az adásvételi szerződés megkötésekor nem kerül teljes mértékben megfizetésre. Ebben az esetben az adásvételi szerződésben a felek a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének feljegyzését kérik, majd, mikor eladó a teljes vételárat megkapta, akkor járul hozzá a tulajdonjog bejegyzéséhez úgy, mint a függőben tartás esetén. A fenntartás azonban nem széljegy, hanem teher, mely feljegyzésre kerül a tulajdoni lap III. rész bejegyzései közé.
Ez azt jelenti, hogy nem „fogja a tulajdoni lapot”, tehát akár megterhelni, akár végrehajtást vezetni is lehet az ingatlanra, így a vevőt ebben kevésbé védi, mint a függőben tartás. Ezért van az, hogy a bankok is a függőben tartást preferálják. Azért alkalmazzuk időnként mégis, mert akadnak olyan konstrukciók, illetve olyan eladói/vevői szándékok, amelyek miatt az adásvétel a szerződés megkötésétől számított 6 hónapnál később megy teljesedésbe, és eladó semmiképpen nem akarja, hogy a vevő javára a tulajdonjog a teljes vételár megfizetését megelőzően bejegyzésre kerüljön. Ilyenkor nincsen más lehetőség, mint a tulajdonjog fenntartás.