Ki nem egyenlített vételár: így jár jól a tulajdonos

Ingatlan értékesítésekor, ha nem egyből kapjuk meg a vételárat, akkor két dolgot tehetünk: függőben tartással bejegyeztetjük a vevő nevére az ingatlant vagy fenntartjuk a tulajdonjogot. Mikor, melyiket válasszuk? Összehasonlítottuk e két jogintézményt.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/digitalart

A függőben tartással eladóként az adásvételi szerződésben feltétlen, végleges és visszavonhatatlan hozzájárulásunkat adjuk ahhoz, hogy a tulajdonjogot a vevő javára bejegyezzék, a felek azonban, tekintettel arra, hogy a teljes vételárat eladó csak később kapja meg, kérik az illetékes földhivatalt, hogy a vevő tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét tartsa függőben.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adásvételi szerződés megkötését követően az ügyvéd a szerződést benyújtja a földhivatalba, így a tulajdonjog bejegyzés iránti kérelem már másnap az ingatlan tulajdoni lapján széljegyzésre kerül a benyújtástól számított 6 hónapos időtartamra. A kérelem mindaddig széljegyen van, amíg vevő a teljes vételárat ki nem fizeti és így  hozzá nem járulunk a tulajdonjog bejegyzéséhez. Amint ez megtörténik, az eljáró ügyvéd benyújtja bejegyzési engedélyünket, így a vevőt tulajdonosként bejegyzik az ingatlan tulajdoni lapjára.

Megúszható a végrehajtási jog bejegyzése

A válasz egyszerű, a széljegy „fogja a tulajdoni lapot”, így az ingatlant sem újból eladni, sem megterhelni nem lehet, sőt, még végrehajtási jogot (például NAV) sem lehet bejegyezni a tulajdoni lapra. Ezért van az, hogy amennyiben az adásvétel vételára kiegyenlítése bankkölcsönből is történik, a bankok kizárólag a függőben tartást fogadják el az adásvételi szerződés tartalmi elemeként a tulajdonjog fenntartással szemben.

Milyennek kell lennie egy ingatlan-adásvételi szerződésnek?
Az ingatlan-adásvételi szerződések esetében a jogi közreműködő ügyvéd, jogtanácsos vagy közjegyző megkerülhetetlen. Ráadásul sok egyéb kötelező kelléke is van egy ilyen szerződésnek. Ezeket ismerteti a Piac&Profit jogi szakértője.
Ami problémát jelenthet a függőben tartás esetén az az, hogy maximum 6 hónapig szerepel a széljegy a tulajdoni lapon, ezért ha valami miatt tovább húzódik az adásvétel, akkor más megoldást kell a feleknek keresniük. Probléma még a rangsorcsere, ha nem tehermentes az ingatlan, de ennek kifejtése meghaladja jelen cikk kereteit, ezért erre egy későbbi cikkben térek ki részletesebben.

Amit a bankok sem preferálnak

A tulajdonjog fenntartás egy teljesen más konstrukció. Szintén akkor alkalmazzuk, ha a vételár az adásvételi szerződés megkötésekor nem kerül teljes mértékben megfizetésre. Ebben az esetben az adásvételi szerződésben a felek a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének feljegyzését kérik, majd, mikor eladó a teljes vételárat megkapta, akkor járul hozzá a tulajdonjog bejegyzéséhez úgy, mint a függőben tartás esetén. A fenntartás azonban nem széljegy, hanem teher, mely feljegyzésre kerül a tulajdoni lap III. rész bejegyzései közé.

Ez azt jelenti, hogy nem „fogja a tulajdoni lapot”, tehát akár megterhelni, akár végrehajtást vezetni is lehet az ingatlanra, így a vevőt ebben kevésbé védi, mint a függőben tartás. Ezért van az, hogy a bankok is a függőben tartást preferálják. Azért alkalmazzuk időnként mégis, mert akadnak olyan konstrukciók, illetve olyan eladói/vevői szándékok, amelyek miatt az adásvétel a szerződés megkötésétől számított 6 hónapnál később megy teljesedésbe, és eladó semmiképpen nem akarja, hogy a vevő javára a tulajdonjog a teljes vételár megfizetését megelőzően bejegyzésre kerüljön. Ilyenkor nincsen más lehetőség, mint a tulajdonjog fenntartás.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo