Ki felel a gyermek által okozott kárért?

Ha egy kiskorú okoz kárt harmadik személynek, akkor természetesnek tűnik, hogy a károsult a szülőkhöz, gondozókhoz fordul a kár megtérítése miatt. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy a gyermek vagy közvetlenül a szülő, gondozó felel-e az okozott kárért. Ha pedig a gondozó felel a kárért, akkor miként mentesülhet a kártérítési felelősség alól?

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vétőképesség

A kiskorú gyermek által okozott károk tekintetében központi jelentősége van annak, hogy a gyermek vétőképes volt-e. Ugyanis a vétőképtelen személy nem felel az általa okozott kárért. Vétőképtelen személy, akinek belátási képessége oly mértékben korlátozott, hogy a károkozással kapcsolatos magatartása következményeit nem képes felmérni. A vétőképesség tehát nincs jogszabályilag meghatározott életkorhoz kötve, így nem csak kiskorú, hanem például szellemi fogyatékos felnőtt, vagy mentális zavarral küzdő személy is minősülhet vétőképtelennek. Ennek megfelelően a gyermekek által okozott kár esetén sincsen egy általánosan meghatározott életkor, amely felett a gyermek mindenképpen vétőképesnek számít. Minden esetben az adott károkozó magatartást és ezzel kapcsolatban azt vizsgálja a bíróság, hogy a következményeket képes volt-e felmérni.

Kép: Freedigitalphotos/imagerymajestic

A bírói gyakorlat általában 12 évben határozza meg azt az életkort, amely felett egy gyermek vétőképesnek tekinthető. Azonban mindig az adott eset körülményeit kell megvizsgálni. Például a bíróság vétőképesnek tekintett egy 9-10 éves gyermeket, aki már önállóan közlekedett és a közlekedés alapvető szabályait ismerte, de e szabályok megsértésével balesetet okozott.

Kárfelelősség: mikor melyik jogszabály a nyerő?
A Munka Törvénykönyve számos polgári jogi szabályát a munkaviszonyban is alkalmazni kell. Első ránézésre egyértelműnek tűnik, hogy a Ptk. mely szakaszai irányadóak a munkajogban is, ám a két törvény egybeolvasásával számos zavaró kérdés merülhet fel.
Felelősség a vétőképtelen gyermek károkozásáért

A vétőképtelen személy az általa okozott kárért nem felelős, hanem helyette az felel, aki jogszabály alapján a gondozójának minősül. Gondozónak minősülnek természetesen azok a szülők, aki a gyermek felett a szülői felügyeleti jogot gyakorolják. Ha a szülők elváltak, és nem élnek együtt, akkor a gondozó az a szülő, akinél a bíróság a gyermeket elhelyezte, illetve, aki a felügyeletet ténylegesen ellátja. Szintén gondozó a gyermek gyámja.

Gondozónak számít az is, aki a vétőképtelen személy felügyeletét a károkozáskor ellátta. Így gondozó, aki jogszabály alapján nem gyakorol szülői felügyeleti jogot, de ténylegesen a gyermekre a károkozáskor ő felügyelt, mert a szülő a gyermeket rá bízta. Például gondozó lehet a gyermekre felügyelő nagyszülő, szomszéd, babysitter, gyermektábor szervezője is. A gondozó akkor mentesülhet a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a nevelés és a felügyelet ellátásával kapcsolatban őt felróhatóság nem terheli.

A vétőképtelen személyt csak kivételes esetben lehet a kár megtérítésére kötelezni. Ennek feltétele, hogy nincs gondozója, vagy a gondozó felelősségét nem lehet megállapítani, továbbá hogy az eset körülményei és a felek vagyoni viszonyai nyilvánvalóan indokolttá teszik a felelősség megállapítását.

A vétőképes kiskorú károkozása

Ha a kárt vétőképes kiskorú okozta, akkor alapesetben a kiskorú károkozó köteles a kár megtérítésére. Tehát ez esetben a gondozó nem felelős a kárért Ha viszont a károsult bizonyítja, hogy a felügyeletre köteles gondozó a kötelességét felróhatóan megszegte, akkor a gondozót a kiskorúval együtt kötelezik kártérítésre.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ki fizet, ha elveszik a céges laptop?
A munkavégzés során gyakori, hogy a munkavállaló különböző dolgokat őriz vagy kezel, legyen szó akár céges hordozható számítógépről, mobiltelefonról vagy pénzről. Ilyenkor előfordulhat, hogy e dolgok a munkavállalónál megrongálódnak, elvesznek. Milyen esetben felel a dolgozó az általa kezelt dolgokban esett kárért vagy hiányért? Hogyan tudja magát a felelősség alól mentesíteni a munkavállaló? Szakértőnk segítségével kerestük a választ a kérdésre.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo