Az interjú a Piac & Profit magazin december-januári számában jelent meg.
A következő lapszám február 18-án jelenik meg. Keresse az Inmedio és Relay újságárusoknál, vagy fizessen elő a magazinra. Megrendelését itt adhatja le>>>
A Lengyel Intézet volt az első külföldi kulturális intézet Budapesten. Az 55 éve az Andrássy út és a Nagymező utca sarkára települt és ma is ott működő központ igazgatását tavaly vette át Joanna Urbanska filológus és műfordító. Őt kérdeztük a jelenről és a jövőről.
Milyen szellemiségben működik tovább az intézet az ön vezetése alatt?
– Az elmúlt nyolc évtizedben más-más aspektusa domborodott ki a kulturális missziónak, attól függően, milyen politikai körülmények között működött az intézet. Ami ma is kiemelt jelentőségű, az a nyelvoktatás, a kulturális rendezvények és a magyar–lengyel barátság ápolása. Sok korszerű, multidiszciplináris esemény kap helyet itt, melyek egyesítik magukban az irodalom, a film, a zene és a képzőművészet elemeit. Képzelőerőnknek csak az évi költségvetés szab határt, bár a kiváló magyar és lengyel partnerek együttműködésében eddig még az olyan, pénzügyileg legmerészebb ötleteinket is sikerült megvalósítani, mint a tavalyi Zbigniew Herbert-kampány. Ennek kapcsán az M2-es, M3-as és M4-es metróvonalakon utazók a szerelvényekben elhelyezett különleges plakátokon találkozhattak a költő inspiráló gondolataival. Ezzel a rendhagyó projekttel emlékeztünk a 20. századi lengyel irodalom meghatározó alakjára.
Milyen állandó programok vannak most az intézetben?
– Idén lett húszéves a Platán Galériánk, amire sok nagyszabású kiállítással készültünk, 25. alkalommal rendeztük meg a Lengyel Filmtavaszt, számos dzsesszkoncertet szervezünk, valamint népszerűsítjük a lengyel formatervezőket és kortárs írókat is. Kiemelten fontos a nyelvoktatás, így délutánonként a Lengyel Intézetben lengyel nyelvtanfolyamokat tartunk kezdő szinttől a haladóig. Évente körülbelül százötvenen tanulnak nálunk. A lengyel filológiai tanszékek mellett hiánypótló szerepet töltünk be, mivel hallgatóink leginkább már felnőttkorúak, akik szakmai vagy családi okok miatt tanulnak lengyelül. Támogatjuk az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Kossuth Lajos Tudományegyetemen tanító polonistákat.
Milyen rendezvények lesznek a téli ünnepek alatt?
– Két gyönyörű kiállítással készülünk a karácsonyra: az egyik a tátrai művészek üvegfestményeit mutatja be, a másik pedig betlehemi jászolokat a Katowicei Sziléziai Múzeum gyűjteményéből. Ünnepre hangoló műhelyfoglalkozás is lesz a gyermekeknek, ahol módjuk lesz elsajátítani az üvegfestés titkait, és megismerni a lengyel karácsonyi dalokat.
Mik a jövő évad fontosabb tervei?
– Jövő nyáron emlékezünk meg a lengyel–bolsevik háború 100. évfordulójáról. A győzelem tiszteletére látványos csatarekonstrukciót tervezünk, de a történelmi rendezvények mellett lesz rengeteg film, kiállítás, koncert és számos más program is. A Budapest Photo Fesztiválra egy igazi fotoplasztikont szeretnénk létrehozni.
Nyilván hatalmas falat a kortárs lengyel kultúra, mégis, mit nézzen meg feltétlenül az, aki Lengyelországba utazik?
– Pozitív tendencia, hogy nemcsak a fővárosban, de számtalan vidéki településen is rendkívül érdekes múzeumok jönnek létre, amelyek a legkorszerűbb technológiák segítségével mutatják be Lengyelország szellemi és tárgyi hagyatékát. Engem a Varsói Fotoplastikon nyűgözött le legutóbb.
Artner Szilvia