A Magyar Nemzeti Bank a növekedési hitelprogram (NHP) finomhangolása, valamint egyes finanszírozási lehetőségek bővítése mellett döntött a program kapcsán beérkezett vállalkozói és hitelintézeti szakértői véleményeket figyelembe véve, a módosítások 2014. január elsején lépnek hatályba. A módosítások között szerepel az ügyfelenként maximálisan felvehető hitelösszeg megemelése: az NHP első és második szakaszára összevontan fennálló forintügyletekre - új hitelek nyújtása és forinthitel-kiváltások - és devizahitelek kiváltására külön-külön a jelenleg érvényes 3-3 milliárd forintos felső korlát 10-10 milliárd forintra emelkedik. Továbbá bővül a hitelnyújtó szervezetek és az engedélyezett termékek köre is, a lízinggel. A jegybank azzal kapcsolatban is állásfoglalást készít, hogy a bankok a hitelfelvevők köréből eddig kizárt őstermelőknek is hitelezhessenek. (Mint korábban megírtuk, pontosan ezt szorgalmazta a Nemzeti Agrárkamara és a MAGOSZ is.)
A program továbbra is a kis- és középvállalkozások (kkv) hitelhez jutását kívánja elősegíteni, a résztvevők körének meghatározásánál a kkv-törvény fogalmai az irányadóak. Az NHP-ban részt vevő vállalatok körét illetően sem ágazatok, sem egyéb kritériumok tekintetében nem határoznak meg sem kizáró, sem megengedő feltételeket, leszámítva a visszaélések elkerülése érdekében tett korlátozásokat.
A maximálisan felvehető hitelösszeg megemelésével azok a kkv-k sem szorulnak ki az NHP második szakaszából, amelyek az első szakaszban forinthitel-kiváltás miatt a limit megemelésének hiányában már nem tudnák beruházási terveiket refinanszíroztatni a második szakaszban. A jegybank szeptember végi adatai alapján a teljes kkv-hitelállomány csaknem 25 százalékát teszik ki a 3 milliárd forintnál nagyobb összegű kölcsönök, amelyek döntő hányada beruházási hitel. A hitelösszeg megemelése a középvállalatok beruházásainak finanszírozásában játszhat szerepet, ami nagymértékben hozzájárulhat a hazai foglalkoztatás és export bővítéséhez.
A Növekedési Hitelprogram igénybevételéhez szükséges tudnivalókat itt találja!
Az MNB jelezte: a feltételek kialakításakor tekintettel volt azok pénzügyi közvetítőrendszerre gyakorolt hatásaira és a versenysemlegességi szempontokra is, a döntés előtt egyeztetett a Magyar Lízingszövetséggel, és további konzultációt kíván folytatni a részletszabályok kialakítása során. A jegybank a következő napokban még egyeztet a hitelintézetek szakértőivel, és számít a garanciaszervezetek fokozottabb szerepvállalására, hogy a kisebb, kockázatosabb vállalkozások is megerősödhessenek, növekedhessenek.
Tippeink, hogy ne bukja el hitelkérelmét!
„Hasznosnak tartjuk a Növekedési Hitelprogram kiterjesztését a lízing finanszírozások igénybevételére, mivel ezzel a vállalkozások szélesebb köre vehet részt a programban. A lízing termékek bevonása bővíti azon, főleg magas gépbeszerzési hányaddal rendelkező beruházások körét, melyek részesülhetnek a kedvezményes finanszírozás lehetőségéből. Az így kiterjesztett NHP ezáltal nem csak a korábban vártnál nagyobb volumenű beruházásokat eredményezhet, hanem a hagyományosan lízinggel finanszírozott vállalkozások eredményességét, ezáltal hitelképességét is javíthatja” – nyilatkozta Hodina Péter, a K&H Bank Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.
„A K&H hasznosnak tartja a kezdeményezést, mivel a lízing finanszírozások igénybevételével a vállalkozások szélesebb köre éri el az NHP nyújtotta előnyöket. A lízing termékek bevonása a programba azért jelentős, mert a kedvező kamatozású hitelkonstrukció által nyújtotta előnyök immáron kiterjednek a kis- és középvállalatok azon széles körére is, akiket finanszírozóik döntő többségben csak lízing konstrukció keretein belül juttatnak forráshoz. Mindez azon túl, hogy nagymértékben javítja ezen vállalkozások jövedelemtermelő képességét, növekvő beruházási kedvet és magasabb arányú megvalósított beruházást eredményez” – tájékoztatott Hodina Péter.