A K&H szakértői szerint a 90-es évek óta nem volt olyan robbanásszerű növekedés a bankkártya-elfogadó terminálok kiépülésében, mint ami idén várható. A jelenlegi mintegy 100.000 elfogadóhely 30.000 új terminállal bővülhet a 2,4 milliárd forintos támogatási keret felhasználásával. A cégek részéről felmerülő évről évre növekvő igény így felgyorsult ütemben valósulhat meg.
Előfordul, hogy a kereskedők vélt költségek miatt bizonyos összeghatárhoz kötik a kártyás fizetés lehetőségét. Ehhez azonban nincs joguk – hívják fel a figyelmet a Bankmonitor szakértői. A bankok üzletszabályzata szerint a kereskedő a bankkártyás fizetést nem kötheti minimum vagy maximum összeghez, a kártyás fizetést a vásárlás értékétől függetlenül köteles elfogadni.
Szintén üzletszabályzatban rögzített például az is, hogy a kereskedő a kártyás fizetésért díjat, költséget vagy egyéb fizetési kötelezettséget nem számíthat fel. Arról nem is beszélve, hogy a kártyabirokosok diszkriminációja a készpénzzel fizetőkkel szemben a kártyatársasági szabályok szerint is tilos. Ha a terminált kibocsátó bank ilyesmiről szerez tudomást, felszólíthatja a kereskedőt a változtatásra, de végső esetben akár szerződést is bonthat vele.
Ki támogatható?
A jelenlegi támogatási keret igénylői között lehetnek új és már működő vállalkozások is, kitétel azonban, hogy csak olyan elfogadóhelyen vehető igénybe a terminálonként 80 ezer forintos vissza nem térintendő támogatás, ahol 2016. december 7. előtt még nem volt elérhető a bankkártya elfogadás, illetve kizárólag olyan berendezésekre, amelyek színes érintőkijelzővel rendelkeznek és egyérintéses fizetési tranzakcióra is alkalmasak.
Jelenleg leginkább a kiskereskedelemben érezhető az egyérintéses kártya elfogadóhelyek iránti igény intenzív növekedése. A szakember szerint az újonnan induló cégek már eleve felmérik, hogy üzletük sikerességéhez, fejlesztéséhez erre a szolgáltatásra is szükség van, így ők sokkal nyitottabbak a bankkártya-elfogadó helyek telepítésére. Most viszont azok a már működő vállalkozások is kedvet kaphatnak, akik eddig vonakodtak.
Az NGM rendelete alapján a szolgáltatóknak legalább a 80 000 forintos támogatás mértékének megfelelő díjcsökkentést és annak biztosítását kellett vállalniuk, hogy az elfogadóhely összességében legfeljebb a bankkártyás forgalom 1 százalékának megfelelő díjat fizet. A támogatásból származó pénzügyi előny az elfogadóhelyeknél jelentkezik, mivel a kisebb forgalmú üzletek ilyen kedvező feltételt nem tudnának kialkudni támogatás nélkül.
Mennyibe kerül az elfogadás?
A legtöbb bank esetében a terminál telepítésének nincs díja, a kereskedőknek viszont havidíjat kell fizetni a későbbiekben a bérleti konstrukcióban használt terminál után. A díj mértéke bankonként és egyedi szerződésenként is változik, sok helyen egy bizonyos szintet meghaladó forgalom után lenullázódik. Szintén a kereskedő forgalmától illetve a tranzakciók darabszámától függ a bankok által felszámított jutalék mértéke. 2015. szeptemberétől rendeletben rögzíti az Európai Unió a kereskedőkre kivetett és a vásárlókra részben áthárított bankközi díjak felső határát. Főszabályként a bankkártyával való fizetéskor a tranzakció értékének maximum 0,2 százalékát lehet majd felszámolni a kereskedőknek, és 0,3 százalékát akkor, ha hitelkártyával történik a fizetés.
Összességében ahhoz, hogy egy-egy kereskedő valóban kalkulálni tudjon, muszáj egyedi ajánlatot kérnie – ha jót akar magának, több banktól is.
Megéri?
A kártyás fizetés a statisztikák szerint mintegy 30 százalékkal magasabb bevételt jelent, mint a készpénzfizetés és növeli a vásárlások számát is. Az embereket ugyanis nem korlátozza a pénztárcában lévő készpénz, és hajlamosabbak az impulzív vásárlásokra – mondja a POS terminálokat szállító Sonet szakértője. Emellett újabb vásárlókat is hozhat a kártya elfogadás, például a helyi valutával nem rendelkező külföldieket.
A bankkártyás fizetés emellett – főként az érintéssel működő kártyák megjelenése óta – jelentősen gyorsíthatja is a kiszolgálást, ami áttételesen további forgalomnövekedést eredményezhet. Sőt, még biztonsági szempontokat figyelembe véve is előnyös lehet, hiszen a kártyákkal csökken az üzletben lévő készpénz mennyisége, ami a megbízhatatlan alkalmazottak és az esetleges rablások miatt egyaránt előnyös.
A jövedéki törvény is rásegít
Nem csak a támogatásnak köszönhetően bővül majd idén jelentősen a bankkártyát elfogadó üzletek száma. Egy másik szabály életbe lépése is ebbe az irányba hajtja a piacot. A vendéglátó ágazat kifehérítésére tett kormányzati intézkedések (standolástól az online pénztárgépig) következő állomásának tekinthető, hogy a jövedéki termékekért az italnagykereskedőknél kizárólag bankkártyával vagy átutalással fizethetnek az éttermek. A szabály eredetileg 2017. január 1-ről élt volna, egy módosítás után április 1-jétől fizethetnek kizárólag bankkártyával vagy átutalással a kiskereskedelmi partnerek.
„A beérkező igényekből azt látjuk, hogy fokozatosan nő a cégek érdeklődése, de még nem értük el a csúcsot. A befogadott szerződéstől számítva, legalább 10 napos átfutási idővel kell számolni a terminálok kihelyezésére, ezért a jövedéki nagykereskedések számára azt javasoljuk, hogy mindenképpen érdemes a megadott határidő előtt lépni” – hívta fel a figyelmet a szakember.