Az egyik ilyen a rangsorolás kérdése. Ha tudjuk, hogy az adott kultúrában és helyzetben mi a rangsorolás szabálya (ki van „kitüntetett helyzetben”, kit illet meg az elsőbbség), nem fordulhat elő velünk, hogy bárkit is megsértenénk. Ha bennünket illet meg az elsőbbség, és egy elegáns gesztussal ezt a pozíciót egy-egy helyzetben átengedjük a másik félnek, sokat tettünk azért, hogy megkedveljék a társaságunkat.
A rangsorolás alapelvét mindannyian tudjuk: A rangsorolás főszabálya szerint a nemet, a kort és a rangot, pozíciót kell figyelembe venni. Nő és férfi kapcsolatában a nő; azonos neműek között az idősebb; üzleti, hivatali hierarchia esetén a magasabb rangú a kitüntetett személy, akit a megkülönböztetett figyelem, az előzékenység megillet.
Természetesen bonyolítja a helyzetet, hogy arra is figyelemmel kell lenni, az adott élethelyzetben melyik szempont (nem, kor, rang) élvez elsőbbséget.
A másik mindig megjelenő, „titkos” rendezőelv: a „jobbkéz-szabály”.
Számos esetben könnyen megoldhatunk egy-egy bonyolultnak tűnő helyzetet, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az etikett (kevés kivételtől eltekintve, de annak is éppen a jobbkéz-szabály miatt van oka) a jobb oldalt preferálja, azt tekinti kezdőoldalnak vagy kitüntetett oldalnak.
Mi jelent a jobbkéz-szabály a gyakorlatban?
- A diplomáciában szigorúan betartják, de a hétköznapjainkban is észrevehetjük: a házigazda jobbján van a kitüntetett hely. Érdekesség, hogy a tolmács – éppen ezért, hogy a legkisebb mértékben zavarja a beszélgetést – annak a balján ül, akinek fordít.
- A diplomáciában, a tárgyalóasztalnál a főtárgyaló jobbján ül a rangban utána következő.
- Ha egy megbeszélést csak kettesben folytatunk, érdemes úgy alakítanunk a helyzetet, hogy a jobbunkon helyezkedjen el a beszélgetőtársunk, mert – a kutatások szerint – a jobb felől ülők együttműködőbbek.
- Az autóban főszabályként, a jobb hátsó ülés a kitüntetett hely.
- Az étkezéses alkalmak során az ültetés szintén követi a jobb-bal elvet. Ugyanakkor jó tudni, hogy az uraknak a jobbjukon ülő hölgynek illik elsősorban segíteniük, és a hölgy jó közérzetéről gondoskodniuk (pl.: a szék kihúzásával).
- Az ünnepi étkezések során, az etikett szerint, a társalgás is úgy kezdődik, hogy először a jobbunkon ülővel társalgunk, majd a következő fogásnál a balunkon ülővel elegyedünk beszélgetésbe.
- A felszolgálás során, ha tányéron érkezik az étel, azt a felszolgálók a jobbunkról helyezik elénk (svájci szerviz), ha tálcáról kell szednünk (francia szerviz), akkor a balunkon áll a felszolgáló. Jobbkezességünk okán így ügyesebben tudunk szedni.
- Az üres tányérokat a jobbunkról veszi el a felszolgáló.
- A kimért italokat éppen úgy a jobbunkról a jobbunkra helyezik, ahogyan bor töltését az adott vendég széke mögül jobb kézzel, jobbról töltik. (Úgy, hogy a bor címkéje végig látható maradjon.)
- A pohárköszöntő során a jobb kezünkben tartjuk a poharat is, és úgy koccintunk, vagy emeljük a poharunkat.
- Még a magukat kevésbé régimódinak valló úriemberek is tudják, hogy a hölgyeket a jobbjukon kísérik, és az esernyőt is a jobb kezükkel tartják a hölgy fölé. (Kivéve, valamilyen okból a hölgy biztonsága érdekében mást ésszerű tenni.)
- A jobb kezünket nyújtjuk kézfogásra is.
- A konferenciánkon a névtáblánkat a jobb oldalunkra kell tűznünk. A kézfogás során a kéz vonala vezeti a tekintetet, így bemutatkozáskor nem csak hallhatjuk, de el is olvashatjuk a másik nevét, ezért könnyebben meg is tudjuk jegyezni azt. (Érdekesség: A hölgyeknek a retiküljüket a bal kezükben vagy oldalukon kell tartaniuk, hogy szabad legyen a jobb kezük az üdvözlésre.)
Szerző:
üzleti etikett tanácsadó és coach