A vásárlói összetétel változása
A fejlett e-kereskedelemmel rendelkező piacokon mindenhol tapasztalható a vásárlói bázis növekedésének jelentős lassulása. Ennek egyszerű a magyarázata, hiszen a webáruházak nem képesek új vásárlókat megszólítani. Ez a tendencia évek óta jelen van Magyarországon is, most viszont olyannyira meghatározó, hogy még a koronavírus szorításában sem tudott jelentősen nőni az aktív vásárlók bázisa.
Mindemellett folyamatos a korcsoportok változása a szektorban. Noha az e-kereskedelem hajnalán még a szakma is úgy vélte, az online tér legfontosabb törzsközönsége a Z-generáció lesz, ezzel szemben a későbbi gyakorlat azt mutatta, hogy a vásárlói bázis átlagéletkora lényegesen magasabb. Míg a Z-generáció a vásárlásra sok esetben szórakozásként, szabadidős tevékenység tekint, ami nagyszerűen összekapcsolható gasztronómiai élvezetekkel vagy akár mozilátogatással, addig a gyakorlatiasabb X- és Y- generációs az időmegtakarítást és a kényelmet látja az online vásárlásban. Magyarországon az online vásárlók átlagéletkora 44 év körüli. Elmondható az is, hogy az 55 év feletti korcsoport egyre nagyobb részesedést képvisel a generációs tortából.
A gyártók a kezükbe vehetik az irányítást
Noha napjainkban a gyártók által közvetlenül értékesített termékek az online kereskedelem aprócska részét képezik, mégis egyre meghatározóbban ezek a törekvések, ráadásul vannak olyan iparágak, ahol egyes szereplők mind nagyobb számban utasítják vissza a nagykereskedőket. Egyelőre a divat- és ruházati kereskedők körében látunk rendkívül agresszív törekvéseket a direkt értékesítés növelésére. Gyakorlatilag minden piaci előrejelzés arra számít, hogy ez az arány nőni fog a következő években.
Globális óriások érkezése
Évek óta hallani pletykákat az Amazon érkezéséről, azonban a mai napig nem egyértelmű, hogy az e-kereskedelmi óriás mikor érkezik Magyarországra, egyáltalán megérkezik-e. Egyes vélemények szerint csak idő kérdése, hiszen egyértelműen érdekelt a közép-kelet-európai régió meghódításában, más vélemények szerint azonban az ország viszonylag alacsony gazdasági jelentősége, valamint az eMAG-Extreme Digital páros jelenléte komoly mértékben megnehezítené számára a piacszerzést, így egyáltalán nem vehető biztosra, hogy hazánk bele esik a meghódítandó területek sorába.
Ez utóbbi forgatókönyv jelentős megkönnyebbülést hozhat a kis webáruházak üzemeltetői számára is, akik kifejezetten kiszolgáltatottak lehetnek a világ minden tájáról érkező piactér-partnerekkel szemben.