Az IMD üzleti iskola 2012-es Versenyképességi Évkönyvében 59 országot rangsorolt a kormányzati, az üzleti hatékonyság, az infrastruktura és a gazdaság teljesítménye szerint. Az USA és Hong Kong tartotta tavalyi pozícióját, Svájc ugyanakkor két helyet javított az egy évvel korábbiakhoz képest. Európából az alpesi állam mellett Svédország (5) és Németország (9) fért be a TOP 10-be. Európa e három legversenyképesebb országról a kiadvány elkészítésében közreműködő ICEG közleménye kiemeli, hogy valamennyi export-orientált gazdaság, költségvetési fegyelem példamutató megtestesítői.
Az idei Versenyképességi Évkönyv egyik fontos üzenete, hogy már a feltörekvő gazdaságok sem tűnnek rezisztensnek a válságra - jelezte az ICEG. Kína (23), India (35) és Brazília (46) egyaránt visszacsúsztak az 59 országot felsorakoztató rangsorban; Oroszország (48) ezzel szemben egy helyezést javított az előző évhez képest. Szembetűnő továbbá, hogy Hong Kongon (1), Malajzián (14) és a Koreai Köztársaságon (22) kívül valamennyi ázsiai gazdaság visszaesett a rangsorban. Latin-Amerika szintén nehezebb évet tudhat maga mögött, hiszen Mexikó (37) kivételével minden ország lejjebb került tavalyi pozíciójához képest.
A legnagyobb visszaesést az egy évvel korábbiak hoz képest Ausztrália (15) és Indonézia (42) szenvedte el, előbbi hat, míg utóbbi öt hellyel végzett hátrébb a listán. A nyertesek oldalán az Egyesült Arab Emirátusok (16), illetve Litvánia (36) emelhető ki: előbbi 12, utóbbi 9 helyet javított egy év alatt.
Két lépcsővel feljebb
Magyarország két pozíciót javítva került a 45 helyre az idén, Peru mögé és Brazília elé. Régiós versenytársaink közül Csehország egy helyezést visszacsúszva a 33., Lengyelország a tavalyi szintnek megfelelően a 34., Szlovákia egy helyet lépett előre, az idén a 47.
Az IMD Versenyképességi Évkönyve négy dimenzió szerint veszi szemügyre a gazdaságok aktuális állapotát és állítja rangsorba őket, e négy dimenzió a gazdasági teljesítmény, kormányzati hatékonyság, üzleti hatékonyság, valamint az infrastruktúra dimenziója. Magyarország esetében a vizsgált négy dimenzió közül háromban mutatkozott javulás a 2012. évi kiadványban.
A legjelentősebb Változás a gazdasági teljesítmény dimenziójában volt. Itt hazánk a tavalyi 44. pozícióról a 35. helyre javult, elsősorban a kereskedelem és a nemzetközi tőkebefektetések látványos regenerálódásából adódóan.
A kormányzati hatékonyság terén egy hellyel lépett hazánk előrébb, az 51. helyre. A változás mögött az államháztartás relatív javulása (2011. évi 51. helyről a 45. helyre korrigálás) áll. A kormányzati hatékonyság alindexei - amelyek vállalatvezetők kérdőíves felmérésének eredményeit is bekapcsolják - azonban óvatosságra intenek, hiszen romlásról árulkodnak. A bizalmatlanság meghatározóvá vált, valamint az elért eredmények fönntarthatóságát is kérdésesnek tartják a vállalatvezetők. Az üzleti hatékonyság terén az egy évvel korábbihoz képest egy helyet javított hazánk (49), az infrastruktúrát illetően maradt a 35. hely.