„Járulékos” kötelezettségek nem EU-s munkavállalókra

Előre érdemes a munkáltatóknak átgondolni, hogy mennyi időre alkalmaznak nem EU-s állampolgárt, mert sok pénzt veszíthetnek a cégek, ha nem jól kalkulálnak.

 


Cziczárdi Györgyi

Módosították ugyanis a társadalombiztosításról szóló törvényt, amelynek értelmében a harmadik országból érkező munkavállalók után is kell járulékot fizetni, ha két évnél tovább maradnak Magyarországon. A szabályozás kapcsán több kérdés is felmerül, amelyekre a relokációs ügyek szakértője és az Expat-Center vezetője, Cziczárdi Györgyi válaszol.

- Mit jelent pontosan ez a szabályozás?
- Harmadik országból érkező expatok után is kell járulékot fizetnie a munkáltatóknak akkor, ha 2 évnél tovább maradnak Magyarországon. A rendelkezés nemcsak az idén érkezett külföldiekre vonatkozik - a járulékfizetés kötelezettsége a 2012. január 1-e előtt megkezdett munkavégzésre is áll, azzal az eltéréssel, hogy a 2 éves időtartamot január 1-jétől kell számítani. Mivel nem EU-s állampolgárokról beszélünk, jogilag lehetséges, hogy mind az anyacég, mind pedig az itteni munkáltató fizeti a külföldi munkavállaló után a járulékot.

- Pontosan mikortól számítjuk a 2 évet?
- A törvény szerint a járulékfizetést a munkavégzés első napjától kell számítani. Igazolás gyanánt bármely olyan okirat elfogadható, amiből kiderül a belföldi munkavégzés időtartama. Ilyen lehet például a munkaszerződés, munkavállalóval kötött megállapodás, vagy a munkavállalási engedély is.

Ki az expat?
Az expat rövidítés az angol „expatriate” (áttelepült) szóból ered; jelentése leggyakrabban idegen országban élő magyar származású ember, magyarországon élő nem magyar származású ember.

- Mi a teendő akkor, ha időközben derül ki, hogy a tervezettnél hamarabb ér véget a kiküldetés?
- Amennyiben a tényleges munkavégzés rövidebb lesz két évnél, a járulék önellenőrzés révén igényelhető vissza. Ez azt jelenti, hogy elméletben adott a visszaigénylés lehetősége, a gyakorlatban azonban ez igen körülményes folyamat.

- Mi történik, ha egy vállalat csak 1 évre jelentette be az expatot, majd később kiderül, hogy 2 évnél tovább kell maradnia?
- Ebben az esetben utólag kell megfizetni a járulékot a teljes időszakra.

- Van-e bejelentési kötelezettségünk a munkavégzés befejezésekor?
- Fontos azt is tudnunk, hogy az itteni munkáltatónak a tevékenység tervezett befejezési időpontját és a távozás időpontját a munkavégzés befejezése előtt 30 nappal korábban be kell jelentenie a hatóság felé. Amennyiben még nem látjuk előre, hogy az expat itteni munkavégzése mikor zárul le, a tevékenység befejezését követő napon indoklással együtt kell a bejelentést megtenni.

A járulékfizetés minden nem EU-s expatot foglalkoztató vállalatot érint. Felkészültnek kell lennünk ahhoz, hogy a jogi szabályozások terén a legapróbb részleteket is ismerjük és alkalmazni tudjuk cégünkre. Az Expat-Center szakértelme és minőségi szolgáltatásai révén a járulékfizetés minden részletére választ kaphat, így elkerülhetővé válnak a potenciális buktatók és a további „járulékos" költségek.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo