Izgalmas történetek a szeszcsempészek korszakáról

Kik voltak a szeszcsempészek az 1920-as évek Amerikájában, és milyen történések vezettek a tevékenységükhöz? Milyen kreatív megoldásokkal rukkoltak elő annak érdekében, hogy kicselezzék a hatóságokat?

Szürreális témáról beszélünk, ha az ember száz évvel későbbről tekint vissza. De talán pont ebben rejlik a dolog érdekessége, úgyhogy mi is külön cikket szentelünk a részleteknek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minek is volt betudható a szeszcsempészek tevékenységének elterjedése?

A folyamat elindítója az amerikai szesztilalom időszaka volt, amely 1920-ban kezdődött és 1933-ban ért véget. Manapság elképzelni is nehéz, hogy akkoriban tilos volt alkoholt fogyasztani az Egyesült Államokban.

Emiatt is vagyunk szerencsések, hogy például az iDrinks vodka választékából gond nélkül tudunk szemezgetni manapság. Akkoriban viszont a tilalom hívei, a prohibicionalisták eléggé meredek indokokkal álltak elő.

Volt, aki azt állította, látta egy halott agyát felrobbanni, miután az orvos ellenőrizte az alkoholtartalmát egy meggyújtott gyufával. De inkább a nők érveltek okosabban a szesztilalom mellett, mondván, hogy a férfiak túlságosan sok pénzt pazarolnak az alkoholra, erőszakossá válnak tőle, és így családokat tesznek tönkre.

A szesztilalom milyen úton vezetett a szeszcsempészet kialakulásához?

Elképesztő fordulatot jelentett társadalmi szinten, amikor minden pohár sör, bor és whiskey tiltólistára került. Ez a lakosság egy jelentős hányadának életében váltott ki gyötrő hiányt, ami tényleg nem túlzó állítás.

Ebben a periódusban kerültek előtérbe olyan alvilági figurák, mint például Al Capone. Ugyanis már a 19. század vége óta egyre több bűnbanda szerveződött az amerikai nagyvárosokban, de ez a tilalom egyfajta plusz apropót szolgáltatott a tevékenységük magasabb szintre emelésének.

Jobb híján máshoz nem lehetett ugyanis folyamodni, ha valaki képtelen volt meglenni alkohol nélkül. A bűnbandák pedig elképesztő volumenű készleteket halmoztak fel az illegális üzemekből, és bizony fű alatt ment a terítés.

Milyen kreatív trükkökkel dolgoztak annak idején a szeszcsempészek?

A tiltás mindig leleményes megoldásokat szül. Amikor a hatóságok szervezetten igyekeztek megakadályozni a szeszes italok fogyasztását, a kreatív elmék bizony nem akármilyen ötletekkel igyekeztek kicselezni a rend őreit.

Volt olyan, aki lámpákba dugta az alkoholos üvegeket. De talán a prímet az a szeszcsempész vitte, aki egy igazoltatásnál leejtett egy kosár tojást, teli alkohollal. Az illető nem volt rest apró lyukakat fúrni a tojásokba, amelyeket aztán alkohollal töltött meg, majd visszazárta őket.

De ebben az időszakban a könyvnek álcázott kerámiaflaska is elterjedt megoldás volt, míg mások ügyesen kialakított Bibliába rejtették a kedvenc whiskyjüket. Őrült egy korszak volt ez, de szerencsére idővel sikerült normalizálni az alkoholhoz való hozzáállást.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo