Itt a transzferár-nyilvántartás elkészítésének határideje

Hamarosan itt van a transzferár-nyilvántartás elkészítésének határideje: május 31. Azoknak a transzferár-nyilvántartás készítésére köteles magyar gazdálkodóknak, akiknek a naptári évhez igazodik az üzleti évük, a társasági adó bevallásának határideje május 31., amely egyben a transzferár-nyilvántartás elkészítésének a végső határideje is. „Ez azt jelenti, hogy ha a 2017. pénzügyi évre vonatkozóan a magyar adóhatóság ellenőrzést végez, akár már 2018 júniusában kérheti a transzferár-nyilvántartást, amelynek hiánya esetén az adózó szerződésenként 2 millió Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.” – emelte ki Fotiadi Ágnes, a LeitnerLeitner transzferár üzletágának vezetője.

A naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó vállalkozások számára a határidő az üzleti évük zárását követő 5. hónap utolsó napja. Ezek az időpontok azonban csak az elvi határidők, ugyanis a transzferár-nyilvántartást mindig az aktuális évi társasági adó bevallás tényleges benyújtásáig kell elkészíteni. Tehát ha valaki előbb adta be az adóbevallását, akkor a beadás dátuma automatikusan transzferárazási határidővé vált. A nyilvántartást továbbra sem kell az adóhatósághoz benyújtani, azonban egy adóellenőrzés esetén 3 munkanapon belül át kell adni.

A transzferár az egy tulajdonosi körhöz tartozó, vagy közös ügyvezetés alá eső – más szóval kapcsolt – vállalkozások között alkalmazott „belső” ár, melyet a nagy értékű (éves szinten 50 millió forint nettó értéket meghaladó) ügyletekre vonatkozik. Az alkalmazott transzferárat pedig bizonyos kivételektől eltekintve transzferár-nyilvántartással kell alátámasztani, amely jelentős idő- és költségteher az adózók számára. Amennyiben a „belső” ár nem felel meg a piacon szokásos árszintnek, akkor ezt ki kell igazítani. Például, ha egy társaság anyavállalatától a piacon szokásos mértékhez képest jelentősen drágábban szerez be készterméket, a leányvállalat társasági adóalapját meg kell növelni a különbözet összegével. Ez az árkiigazítási és transzferár-nyilvántartási kötelezettség a kapcsolt vállalkozások egymás közötti ügyleteit érinti.

Kép:Fotolia

„Ha nincs készen a dokumentáció, az adóhatóság saját belátása szerint értelmezheti a tranzakciót, így a vállalkozás nehezebb helyzetbe kerül, mintha idejében elkészítette volna a nyilvántartást. Ugyanis ilyenkor neki kell bizonyítania, hogy miért nem helyes a NAV értelmezése.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes, aki korábban éppen a NAV transzferárazással foglalkozó szakterületét vezette. Ha ez nem sikerül, és adóhiány keletkezik, ezt 50%-os adóbírsággal és a jegybanki alapkamat duplájával számított késedelmi kamattal bünteti az adóhatóság.

A transzferár-nyilvántartás idén utoljára készíthető el a korábbi szabályok szerint, de már most is választható az új forma is. Azoknak is érdemes már most elkezdeni az ismerkedést az új nyilvántartási struktúrával, akik idén még a régi sémát alkalmazzák. A háromszintű nyilvántartási kötelezettség ugyanis sokkal részletesebb adattartalmat vár el, ezzel jelentősen növeli a kapcsolt vállalkozások adminisztrációs terheit, és még alaposabb és mélyebb adóhatósági ellenőrzéseket tesz lehetővé.

Transzferár: még több adminisztráció
Tavaly jelent meg a transzferár-dokumentációs kötelezettségeket szabályozó új NGM rendelet, amely jelentős változásokat és többletadminisztrációt hozott a multinacionális cégcsoportokhoz tartozó hazai vállalkozások életében.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo