Az inverterek fontossága a napelemek működésében
Aki foglalkozott már a napelemek, napelemrendszer beszerelésének kérdésével, bizonyára találkozott az inverekkel is. Ezek azok a berendezések, amik a napelemek által termelt egyenáramot átalakítják, hogy a megtermelt energiát fel is tudjuk használni a háztartásban. Erre azért van szükség, mert a háztartási eszközök jelentős része váltóárammal működik, ezért a napelemek által termelt energiát nem tudnák közvetlenül hasznosítani.
Az inverterek beépítése tehát nélkülözhetetlen a napelemek működtetéséhez. Ráadásul beüzemelésük sem nagy feladat, főként ha olyan prémium kialakítású invertert választunk, amik kültéren és beltéren egyaránt felszerelhetőek. A magas minőség továbbá a hosszú élettartammal és még jobb hatékonysággal is kéz a kézben jár, ezen tehát semmiképp nem éri meg ezen spórolni.
Extra funkciók, amivel a modern inverterek még hatékonyabbá teszik a napelemrendszert
A magasabb kategóriás, modern inverterek működését applikáción keresztül követhetjük, valamint távirányíthatjuk is. Teljesítményfigyelő funkciójuk segítségével ráadásul a napelemrendszer teljesítményéről is folyamatos, valós idejű adatokat kaphatunk, amikkel hosszú távon optimalizálhatjuk a rendszer működését. Az inverterek tehát a hatékonyság további növelésében és ezzel párhuzamosan a költségek csökkentésében is fontos szerepet játszanak.
Emellett az inverterek észlelik a napelemrendszer, illetve a hálózat működésében esetlegesen bekövetkező hibát, és azonnal jelzik, sőt, le is kapcsolják azt. Ezzel egyrészt megoldják az abból fakadó kiesést, ami a hiba észrevételéig történne, másrészt pedig óvják a háztartást az elektromos hálózat hibáiból fakadó veszélyektől.
A napelemek beüzemelésekor tehát mindenképp gondot kell fordítani a megfelelő inverterek kiválasztására is, ezzel ugyanis nemcsak annak az alapvető igénynek tehetünk eleget, hogy a napelemrendszer által termelt energiát megfelelően fel tudjuk használni a háztartásban, de a lehető leghatékonyabb működést is biztosítani tudjuk. Segítségükkel a rendszer kiépítéséhez szükséges befektetés akár 1-3 év alatt is megtérülhet, hosszú távon pedig biztosan bőven hasznot is hoz.