Ilyen is régen volt: bulihangulat az építőiparban

A magyar építőipar növekedési pályán marad 2014-ben: több mint száz magyar ágazati vezető átlagosan 5,2 százalékos növekedést prognosztizál 2014-re, ezzel a magyar vállalati vezetők a legoptimistábbak a visegrádi országok közül.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A javuló kilátásokat megerősíti, hogy a kapacitáskihasználtság a 2008-as magasságokba emelkedett, és négyből egy építőipari cég nem köt olyan szerződést, amelyen nincs profit - ezek a főbb megállapításai a CEEC Research legújabb, „A magyar építőipar 2014” című felmérésének. Az építőipari cégek vezetői szerint két jó évet zár az ágazat Magyarországon. Hét év visszaesés után tavaly végre megtörtént a kedvező fordulat az ágazatban, amit idén további 5,2 százalékos növekedés követhet. A megkérdezett cégvezetők 75 százaléka bővülést valószínűsített 2014-re, csaknem felük pedig arra számít, hogy a szektor kibocsátása 5 százalékot meghaladó mértékben emelkedik. (Ennek ellenére sok cég szűnik meg és a vállalkozások várják már a szocpolt.)

Tavaly a magyar cégvezetők optimistábbak voltak, átlagosan 5,6 százalékos növekedést valószínűsítettek. A tavalyi felméréssel összevetve mérséklődött azoknak a cégvezetőknek az aránya, akik visszaesést várnak. Az ágazat szereplői szektorsemlegesen kedvező képet festenek a jövőről. A mélyépítésben a válaszadók 77 százaléka 5 százaléknál magasabb növekedést vár, a magasépítésben pedig 72 százalékuk 5,7 százaléknál nagyobb bővülésre számít.

Az elemzés nem vár ehhez hasonló jó teljesítményt a többi visegrádi országtól. A cseh szakemberek 3,4 százalékra teszik az építőipar kibocsátásának növekedését, míg a szlovák és a lengyel cégvezetők többé-kevésbé stagnálásra számítanak. „A magyar építőipari szektor gyorsan nő, véleményünk szerint még az 5,2 százalékos növekedést is meghaladhatja. A megkérdezett társaságok becslései konzervatívnak tűnnek” – mondta Jiří Vacek, a felmérést készítő CEEC Research ügyvezető igazgatója.

Mi várható jövőre?

NÖVEKSZIK, DE LASSUL AZ ÉPÍTŐIPAR
Az építőipar előző évhez mért teljesítménye kedvező, de az adatok csökkenő dinamikát mutatnak. A termelés volumene 17,5 százalékkal emelkedett júliusban az egy évvel korábbihoz képest, kiigazítatlanul és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt, de elemzők szerint elsősorban az állami beruházások húznak.
Magyarországon 10-ből 7 cégvezető gondolja úgy, hogy a növekedés 2015-ben, ha lassabb ütemben is, de folytatódik. E tekintetben a magasépítésben érdekelt vállalatok igazgatói optimistábbak: ők átlagosan 4,5 százalékos bővülést várnak a következő évben, míg a mélyépítésben ugyanez az érték csak 2,6 százalék.

A megrendelések növekedésével párhuzamosan javulásra számítanak a cégvezetők az árbevételben is, bár ennek üteme csak fele a kibocsátás várt bővülésének, átlagosan 2,8 százalék idén, és 2,6 százalék 2015-ben. Ezeket az értékeket a cégvezetők 69 százaléka látja reálisnak – a magasépítés képviselői a bevételt illetően is optimistábbak.

A növekvő volumenekre vonatkozó becsléseket megerősítik a kapacitáskihasználtsági mutatók is, akár a humán erőforrásokat, akár a gépeket és eszközöket nézzük. A felmérés szerint ugyanis a kapacitáskihasználtság 2008 óta most a legmagasabb. A jelenlegi 77 százalékos kapacitáskihasználtságnál ugyanis csak 2007-ben és 2008-ban regisztráltak jobbat a felmérés készítői: akkor 77, illetve 78 százalékon állt a mutató, ami tavaly még csak 70 százalékot jelzett.

A felmérés készítői azt is megkérdezték a résztvevőktől, hogy hajlandók-e önköltségi áron vagy akár kisebb veszteséggel is szerződni az üzletmenet fenntartása érdekében. E tekintetben Magyarország tavaly óta nagyot lépett előre. Akkor az igazgatók 32 százaléka mutatott hajlandóságot ilyen szerződés aláírására, idén viszont már csak 24. Ezzel szemben egy év alatt 28-ról 35 százalékra emelkedett azon cégek aránya, amelyek ügyfélszerzés érdekében hajlandók megszegni saját belső szabályzatukat. A cégek legtöbbje ritkán vagy kivételes esetben tesz ilyet, és ebben nincs számottevő különbség a magas- és a mélyépítés között, miután az utóbbiak idén nagyobb arányban mutatkoztak késznek erre, mint egy évvel korábban.

 

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo