Ilyen is régen volt: bulihangulat az építőiparban

A magyar építőipar növekedési pályán marad 2014-ben: több mint száz magyar ágazati vezető átlagosan 5,2 százalékos növekedést prognosztizál 2014-re, ezzel a magyar vállalati vezetők a legoptimistábbak a visegrádi országok közül.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A javuló kilátásokat megerősíti, hogy a kapacitáskihasználtság a 2008-as magasságokba emelkedett, és négyből egy építőipari cég nem köt olyan szerződést, amelyen nincs profit - ezek a főbb megállapításai a CEEC Research legújabb, „A magyar építőipar 2014” című felmérésének. Az építőipari cégek vezetői szerint két jó évet zár az ágazat Magyarországon. Hét év visszaesés után tavaly végre megtörtént a kedvező fordulat az ágazatban, amit idén további 5,2 százalékos növekedés követhet. A megkérdezett cégvezetők 75 százaléka bővülést valószínűsített 2014-re, csaknem felük pedig arra számít, hogy a szektor kibocsátása 5 százalékot meghaladó mértékben emelkedik. (Ennek ellenére sok cég szűnik meg és a vállalkozások várják már a szocpolt.)

Tavaly a magyar cégvezetők optimistábbak voltak, átlagosan 5,6 százalékos növekedést valószínűsítettek. A tavalyi felméréssel összevetve mérséklődött azoknak a cégvezetőknek az aránya, akik visszaesést várnak. Az ágazat szereplői szektorsemlegesen kedvező képet festenek a jövőről. A mélyépítésben a válaszadók 77 százaléka 5 százaléknál magasabb növekedést vár, a magasépítésben pedig 72 százalékuk 5,7 százaléknál nagyobb bővülésre számít.

Az elemzés nem vár ehhez hasonló jó teljesítményt a többi visegrádi országtól. A cseh szakemberek 3,4 százalékra teszik az építőipar kibocsátásának növekedését, míg a szlovák és a lengyel cégvezetők többé-kevésbé stagnálásra számítanak. „A magyar építőipari szektor gyorsan nő, véleményünk szerint még az 5,2 százalékos növekedést is meghaladhatja. A megkérdezett társaságok becslései konzervatívnak tűnnek” – mondta Jiří Vacek, a felmérést készítő CEEC Research ügyvezető igazgatója.

Mi várható jövőre?

NÖVEKSZIK, DE LASSUL AZ ÉPÍTŐIPAR
Az építőipar előző évhez mért teljesítménye kedvező, de az adatok csökkenő dinamikát mutatnak. A termelés volumene 17,5 százalékkal emelkedett júliusban az egy évvel korábbihoz képest, kiigazítatlanul és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt, de elemzők szerint elsősorban az állami beruházások húznak.
Magyarországon 10-ből 7 cégvezető gondolja úgy, hogy a növekedés 2015-ben, ha lassabb ütemben is, de folytatódik. E tekintetben a magasépítésben érdekelt vállalatok igazgatói optimistábbak: ők átlagosan 4,5 százalékos bővülést várnak a következő évben, míg a mélyépítésben ugyanez az érték csak 2,6 százalék.

A megrendelések növekedésével párhuzamosan javulásra számítanak a cégvezetők az árbevételben is, bár ennek üteme csak fele a kibocsátás várt bővülésének, átlagosan 2,8 százalék idén, és 2,6 százalék 2015-ben. Ezeket az értékeket a cégvezetők 69 százaléka látja reálisnak – a magasépítés képviselői a bevételt illetően is optimistábbak.

A növekvő volumenekre vonatkozó becsléseket megerősítik a kapacitáskihasználtsági mutatók is, akár a humán erőforrásokat, akár a gépeket és eszközöket nézzük. A felmérés szerint ugyanis a kapacitáskihasználtság 2008 óta most a legmagasabb. A jelenlegi 77 százalékos kapacitáskihasználtságnál ugyanis csak 2007-ben és 2008-ban regisztráltak jobbat a felmérés készítői: akkor 77, illetve 78 százalékon állt a mutató, ami tavaly még csak 70 százalékot jelzett.

A felmérés készítői azt is megkérdezték a résztvevőktől, hogy hajlandók-e önköltségi áron vagy akár kisebb veszteséggel is szerződni az üzletmenet fenntartása érdekében. E tekintetben Magyarország tavaly óta nagyot lépett előre. Akkor az igazgatók 32 százaléka mutatott hajlandóságot ilyen szerződés aláírására, idén viszont már csak 24. Ezzel szemben egy év alatt 28-ról 35 százalékra emelkedett azon cégek aránya, amelyek ügyfélszerzés érdekében hajlandók megszegni saját belső szabályzatukat. A cégek legtöbbje ritkán vagy kivételes esetben tesz ilyet, és ebben nincs számottevő különbség a magas- és a mélyépítés között, miután az utóbbiak idén nagyobb arányban mutatkoztak késznek erre, mint egy évvel korábban.

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo