Így lehet túlélni jövőre

A magyar vállalatvezetők 78 százaléka nem számít arra, hogy a hazai gazdaság növekedésnek indul. Az elkövetkező éveket azok a cégek fogják túlélni, amelyek kellően rugalmasan tudnak reagálni a kihívásokra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


A stabil helyzet megőrzése a a cél
Kép:sxc

A hazai vállalatvezetők – a környező országok cégvezetőihez hasonlóan – óvatosak a közeli jövő kilátásait és a finanszírozási környezet alakulását illetően. Míg a Tőkebizalmi barométer globális felmérésének eredménye szerint a cégek közel fele már a növekedésre koncentrál, térségünkben és Magyarországon még a stabil helyzet megőrzése a leggyakoribb rövid távú cél – derül ki az Ernst & Young legutóbbi felméréséből. (A globális nagyvállalatok biztosabb alapokon állnak, mérlegeik jelentősen megerősödtek 2008-hoz képest.)

A nemzetközi és a hazai kutatás mellett, az idén első alkalommal készített regionális felmérés lehetőséget ad a magyar eredmények régiós szintű összehasonlítására. A hazai cégvezetők válaszai a legtöbb esetben közel álltak a régiós átlaghoz. Tendenciájában jelentős különbség érzékelhető viszont a globális felmérés eredményei, valamint a régiós és magyarországi várakozások között.

A magyar cégvezetők óvatosabbak a gazdaság alakulását és a finanszírozási lehetőségeket illetően, mint külföldi kollégáik - a válaszadók 78 százaléka továbbra sem számít gazdasági növekedésre. A hazai és a globális adatokat összevetve viszont kiderül, hogy a világgazdasággal kapcsolatban a magyar cégvezetők sokkal derűsebben látják a jövőt, mint a nemzetközi átlag. A megváltozott piaci körülményekhez alkalmazkodni képes és kellő tőkével rendelkező cégek továbbra is aktív M&A tevékenységet folytatnak, így globális és regionális szinten fellendülés várható az M&A piacon.
– A közeljövőben azok lesznek képesek kiaknázni a kínálkozó lehetőségeket, akik olyan szintű vállalati rugalmassággal rendelkeznek, amelynek segítségével alkalmazkodni és azonnal reagálni tudnak a piaci változásokra – mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezető partnere.

A felmérés
Az Ernst & Young Tőkebizalmi barométere a világ különböző ipari ágazataiban működő nagyvállalatok több mint 1000 vezetője körében elvégzett felmérés. A Barométer célja felmérni a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos vállalati bizalom fokát, megérteni a vállalatvezetőségek prioritásait az elkövetkező 12 hónapot illetően, és azonosítani a megjelenő tőkekezelési gyakorlatokat, amelyek megkülönböztetik azon vállalatokat, amelyek versenyelőnyt építenek ki a globális gazdaság folyamatos változása mellett. A Magyarországon immár harmadik alkalommal végzett kutatás több mint 100 hazai vállalatvezető véleményét tükrözi.

Stratégiai fontosságú a hatékony tőketervezés

A Tőkebizalmi barométer rámutat arra, hogy a vállalatok életében a stratégiai döntéshozatal központi eleme kell hogy legyen az alapos tőketervezés. A globális tendenciákhoz hasonlóan a hazai vállalkozások az elmúlt években igyekeztek csökkenteni mérlegükben a pénzügyi kockázatokat és hatékonysági intézkedéseket foganatosítottak, javították tőkestruktúrájukat, főként a kamatkiadások csökkentésével és a futamidők kitolásával. A tőke- és hitelhelyzet megítélése a növekedési várakozásokhoz hasonló megoszlást mutat. A globális felmérés eredményei mind a régiós, mind a magyar eredményeknél sokkal pozitívabb képet mutatnak. A magyar, a régiós és a globális felmérések szerint is átlagosan négyből egy válaszadó tervezi hitelei refinanszírozását a következő évben. A globális felmérés szerint a refinanszírozás leggyakoribb motivációja a finanszírozási struktúra optimalizálása, míg ez Magyarországon az előnytelennek gondolt hitelfelvételek javítása.

Sokan még mindig a túlélésért küzdenek

Az elkövetkező évre vonatkozó vállalati célokat illetően a globális felmérésben már biztatóak az eredmények, a válaszadók fele újra a növekedésre kíván koncentrálni. Magyarországon és a régióban még a vállalatok stabilitásának megőrzése a leggyakoribb cél (54 százalék) és a válaszadók 16 százaléka úgy gondolja, hogy továbbra is a túlélésért küzd.

A munkaerő megtartása mindenhol elsődleges szempont, a magyar válaszadók 44 százaléka jelölte meg ezt prioritásként. A felmérésből az is kiderül, hogy hazánkban a megkérdezettek 24 százaléka számol saját vállalatánál a foglalkoztatás bővítésével, míg a globális válaszadók 36 százaléka szerint várható a munkahelyek számának növelése.

Várható tranzakciók

A globális felmérés eredményei szerint a világ vezető vállalatai felülemelkednek a piaci zűrzavaron, és a növekedésre, ezen belül az akvizíciók végrehajtására koncentrálnak. A nemzetközi válaszadók 41 százaléka tervez akvizíciót az elkövetkező egy évben. A régióban ez az arány 31 százalékos, míg Magyarországon 22. Ezzel összhangban hazánkban és a régióban a meglévő területeken való jelenlét és a további növekedés a legfontosabb motiváció, míg globális szinten az új piacok meghódítása is fontos cél (35 százalék). Így a magyarországi és régiós M&A tevékenységekben elképzelhetően ismét jelentősebb szerepet játszhatnak a régión kívüli (nyugat-európai, ázsiai) befektetők.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo