Így taroljunk a vásárokon

A vásári megjelenések kitörési pontot jelenthetnek a világpiacra a magyar kisvállalkozásoknak. Azonban a jelenlét, különösen egy külföldi rendezvényen, nem olcsó mulatság. Adunk néhány tanácsot, hogy ne menjen pocsékba a befektetett pénz.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha azt írnánk, hogy mindig, mindenkor érdemes megjelenni egy vállalkozásnak az ágazatát felvonultató vásáron, akkor az csak féligazság lenne. Egy ilyen megjelenés ugyanis lehet óriási siker, ami új vevőket, megrendeléseket hoz, vagy egyenesen a világpiacra katapultál, de lehet hatalmas és drága kudarc is. Mert a vásári megjelenés, különösen egy külföldi rendezvényen, nem olcsó mulatság, ezért összeszedtünk néhány tanácsot ahhoz, hogy az erre fordított idő és források ne menjenek pocsékba.

Kép: Wikipedia

Ne menjünk el csukott szemmel a támogatások mellett

Ma Magyarországon minden évben többtucatnyi kisvállalkozás jut ki állami, intézményi vagy magántőkéből finanszírozott támogatással nemzetközi vásárokra. A Magyar Nemzeti Kereskedőház, a Design Terminál, a külföldi országok hazai kereskedelmi képviseletei, mint például a ChinaCham is nyújtanak támogatást vásári megjelenéshez, de a GINOP-ban is elérhető olyan pályázati forrás, amely ehhez nyújt segítséget. Ezért mielőtt a saját zsebünkbe nyúlnánk, hogy finanszírozzuk a megjelenést, nézzünk körül alaposan, hogy van-e olyan szervezet, amely segítséget nyújthat nekünk.

Óriási buli, óriási haszonnal
A kiállítási megjelenés is olyan, mint régen a jó buli – sose lehet tudni, hogy mi lesz a vége. Legalábbis nem egészen pontosan. De felkészüléssel és némi támogatással a mindenképpen meglévő hatalmas pozitív löket és piaccal és versenytársakkal való közvetlen találkozás mellett komoly közvetlen eredményeket is hoz.
Tudjuk, hová, és tudjuk, miért

Csak azért részt venni egy nemzetközi vásáron, hogy ott legyünk valahol, sosem jó stratégia. Minden ágazatnak megvannak a maga specifikus nagy eseményei, amelyek világszínvonalon nyújtanak betekintést a terület legfrissebb eredményeibe, újításaiba, ahol az ágazat igazán nagy szereplői képviseltetik magukat. Vannak azonban olyan regionális jelentőségű vásárok is, ahol az adott ország, vagy országok kisebb szereplői is megmutatkoznak, így akár jobb stratégia is lehet egy ilyen fórumon bemutatkozni. Persze ha világrengető újdonsággal rukkolunk elő, és a lehető legnagyobb nyilvánosságra törekszünk, akkor irány a legrangosabb esemény!

Számít a megjelenés!

A kiállítási standunkon múlik minden! A megjelenésében, felszereltségében törekedjünk a lehető legjobbra, ami a leginkább felkelti a figyelmet. Az érdeklődés fenntartására készüljünk tájékoztató brosúrákkal, repiajándékkal, szervezhetünk élő bemutatót, prezentációt. Fontos, hogy a tájékoztató anyagaink mindig legalább kétnyelvűek legyenek: angol és az adott ország nyelve. Egy magyarországi vásáron jó az angol–magyar tájékoztatás, de német, spanyol vagy francia nyelvterületen nem biztos, hogy egy magyar nyelvű szóróanyaggal aratni fogunk. Ha van elég helyünk, mindenképpen különítsünk el egy kis személyes területet, ahol négyszemközt tudunk tárgyalni a fontosabb szereplőkkel.

10 dolog, amire figyelni kell egy külföldi kiállítás megjelenésnél
Egy magyar cég, aki már sikeresen szerepelt Európa egyik legnagyobb marketinges kiállításán, megosztja tapasztalatait a sikeres megjelenésről. Jó tanácsok, nem csak marketingeseknek!
Keltsük fel az érdeklődést

Efelett gyakran elsiklanak a cégek, holott ez a tevékenység kulcsszerepet tölt be abban, hogy minél több érdeklődőt vonzzunk be a standunkra. Ezért a szakmailag releváns lapok, online portálok és blogok szerkesztőinek küldjünk a vásár megnyitása előtt marketing anyagot, tájékoztatást, sajtóközleményt, esetleg invitáljuk meg őket a standunkhoz.

Mosoly, motiváció, jutalom

Sok múlik azokon a kollégákon, hoszteszeken, akik a standunknál állva beinvitálják, tájékoztatják az érdeklődőket. Ezért ahogy lehet, motiváljuk, és jutalmazzuk őket. Ez nem könnyű feladat, csak az ácsorgásban néhány óra alatt alaposan ki lehet fáradni, ezért ne kényszerítsünk senkit sem arra, hogy hat-nyolc vagy tizenkét órán keresztül vidám mosollyal az arcán várja a betévedőket, inkább váltsuk le őket négyóránként.

Figyeljük a versenytársakat

A vásári részvétel kiváló alkalom arra, hogy információt gyűjtsünk a versenytársakról. Persze ne próbáljunk meg álszakállban belopózni  a standjukra, hanem szedjünk össze minél több brosúrát, hallgassunk meg minél több tájékoztatást, nézzünk meg a lehető legtöbb prezentációt. Egyetlen percig se gondoljuk azt, hogy ők nem fogják ugyanezt megtenni, ma már ugyanis egyetlen cég, kezdve a legkisebbtől a legnagyobbig, sem teheti meg, hogy fél szemmel ne figyelje a konkurenciát.

5 tipp kis cégeknek
A vásárokon való megjelenés, bár alapvetően inkább a közepes méretű cégek bevett módszere, a kisebbek számára is tartogat lehetőségeket. Azonban a kisebb bevételű vállalkozások esetében különösen fontos, hogy a megjelenés költsége megtérüljön. Ezért nem mindegy, hogy hogyan jelenik meg az adott rendezvényen.
Használjuk a közösségi oldalakat

Tegyük közzé, hol vagyunk és mit csinálunk, iratkozzunk fel a vásár köré szerveződött csoportokba. Ügyeljünk arra, hogy milyen hashtaget kapott az esemény, és használjuk bátran – így bekerülhetünk a vásári hírfolyamba is. (Hogy mi is a hashtag és mire jó, arról itt olvashat bővebben.)

Utánkövetés

A vásárnak nem akkor van vége, amikor lehúzták a rolót, és összepakolták a standokat! Ideális esetben sok érdeklődővel találkoztunk, százával gyűjtöttünk be névjegyeket, telefonszámokat, e-maileket. Fontos, hogy mindenkivel, akivel beszéltünk, egyenként felvegyük a kapcsolatot, köszönjük meg a találkozást. Azokkal, akikkel komolyabb tárgyalást is folytattunk, telefonon, vagy akár személyesen is beszélhetünk, hogy melegen tartsuk a frissen kialakított kapcsolatot. Még ha nem is származik ebből azonnal üzlet, a kapcsolatok építése mindenképpen megéri!

Névjegyhasználat – okosan
A névjegy elengedhetetlen tartozék az üzleti életben, azonban sokszor dilemmát okozhat: milyen legyen, mikor és hogyan érdemes használni? Szakértőnk válaszol a névjeggyel kapcsolatban felmerülő kérdésekre.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo