Az adótörvények valóban nem tartalmaznak külön rendelkezést a cégautóként üzemeltetett elektromos személygépkocsi üzemanyagköltségének elszámolására, ha az áramot egy magánháztartás hálózatából vételezik, ezért – a szakértő véleménye szerint – az egyéb szabályokból kiindulva a következő megoldás lehetséges.
A vállalkozásnak (a cégnek) megállapodást kellene kötnie az elektromos autó töltésére azzal a magánszeméllyel, akinek a nevére számlázza a közüzemi szolgáltató az áramdíjat úgy, hogy ezért munkadíjat nem kap, de – az elektromos autó töltése során felhasznált árammal arányosan kiszámított díj kimutatása alapján – a felmerült költséget megtéríti számára.
A megállapodást célszerű megbízási szerződés formájában írásba foglalni, a kimutatást a feleknek (a cégnek és a magánszemélynek egyaránt) ajánlott jóváhagyni, a kifizetésről pedig bizonylatot kell kiállítani, és mindezeket a bizonylatmegőrzés szabályai szerint kell kezelni.
Az így dokumentált költségtérítés a cégnél személyi jellegű, a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült ráfordításként számolható el (amellyel a társasági adó alapját nem kell megnövelni, feltéve hogy igazolható: a személygépkocsi a vállalkozási tevékenységet szolgálja).
Az érintett magánszemélynél ez a költségtérítés olyan önálló tevékenységből származó bevétel, amellyel szemben a nála felmerült igazolt kiadás elszámolható. Az igazolásra a közüzemi számla és az említett kimutatás szolgál.
Ha a felek nem vállalják az elektromos autó töltése során felhasznált árammal arányos díj kimutatását, átalányban fizetett költségtérítésről is megállapodhatnak, azonban ekkor adóelőleg-alapként (illetve adóalapként) a kifizetett összeg 90 százaléka – mint önálló tevékenységből származó jövedelem – adó- és járulékköteles.