Az inkasszó a tartozás kiegyenlítésének egyik beszedési módja, amelynek oka lehet adóhátralék, büntetés, bírság, vagy rendezetlen banki törlesztés. Ennek értelmében a végrehajtási eljárást hatósági átutalási megbízás kiadásával indítják meg. Sokszor az inkasszóból tulajdonképpen csak annyit látunk, hogy nem tudunk utalni a bankszámláról és a beérkező bevételek sem növelik az egyenleget. Sok esetben csak ekkor szembesülnek az inkasszóval, tehát nem biztos, hogy előzetesen tudtak róla. Jó, ha tudjuk egy inkasszó egy szolgáltatás, amelyet az adóhivatal - akaratunk ellenére nyújt - ezért szolgáltatási díjat számol fel. (Az inkasszó nem csak a hatóság eszköze - megállapodhatunk ilyen fizetési módban a vevőinkkel is, jót tesz a cash flownak!)
A legnagyobb mozgástérrel az adóhatóság rendelkezik, ugyanis ha a fennálló kötelezettségét az adózó nem fizette meg annak esedékességéig, a NAV előzetes értesítés nélkül megkezdheti a végrehajtást. E során a számlavezető bank köteles ezt teljesíteni a végrehajtható okirat csatolása nélkül, sőt, köteles azt kiterjeszteni minden bankszámlára, illetve lekötött betétre egyaránt. A több bankszámla fenntartása tehát nem megoldás az inkasszó elkerülésére - hívja fel a figyelmet az Ark Consulting. Ez nem okoz problémát a hivatal munkatársai számára – miután a gazdasági társaságok bankszámlanyitásra, illetve azok bejelentésére kötelezettek -, hiszen így bármikor rendelkezhetnek felettük.
- fizetési kötelezettségek elmulasztása (áfa, szja, járulékfizetés)
- megállapított adóhiány meg nem fizetése
- mulasztási bírság meg nem fizetése
Az adós természetesen igényelhet fizetési könnyítést (részletfizetés, halasztás, elengedés), melynek elbírálásáig nem érvényesíthető a végrehajtás. Ennek elbírálásáig az inkasszót felfüggesztik. Azonban fontos ügyelni a fizetési ütemezésre, ugyanis amennyiben annak teljesítése nem történik meg az elrendelt határidőig, úgy ismételten inkasszálják a bankszámlát– tehát véglegesen nem lehet kibújni az inkasszó alól.
Fontos, hogy tisztán lássuk, hogy is állunk. Az adósságcsapdát könnyű nem észre venni, ha homokba dugjuk a fejünket. Összeszedtük a figyelmeztető jeleket!
Természetesen a legjobb megoldás, ha megpróbáljuk elkerülni ezt a kellemetlen helyzetet. Mit tehetünk ezért?
Az első ki nem fizetett megrendelés után ne szállítsunk többet az adós megrendelőnek, míg nem rendezi tartozását. Hívjuk fel adósunk figyelmét az esetleges jogkövetkezményekre írásban.
2.Legyünk képben a kintlevőségekkel kapcsolatban!
Készítsünk egy táblázatot arról, ki tartozik és mennyivel, írjuk fel azt is, hogy mikor járt le fizetési határidő. Később, ha kénytelenek leszünk jogi útra terelni a tartozást, akkor ezekre az információkra mindenképp szükségünk lesz.
3. Tartsunk sorrendet!
Tegyük idő-és fontossági sorrendbe a kötelezettségeinket, vagyis azt, hogy mi kinek tartozunk és mennyivel.Próbáljuk meg összeszedni honnan és mennyi bevétel várható és mikor. Vegyük előre az adótartozásokat és próbáljuk meg a bevétel egy részét mindig a tartozásra fordítani. Kezdjük a régebben lejárt adósságok rendezésével és haladjunk időben afelé, ami nemrég keletkezett.
4.Kérjünk segítséget!
Ha végképp nem tudunk fizetni, akkor jelezzük a könyvelőnek, kérjük ki a tanácsát. Írassunk vele kérvényt részletfizetésre, hátha, hogy megkapjuk. Méltányossági kérelmet meg se próbáljuk, nincs érv, amit a hatóság elfogad járuléktartozás esetén.