Így hat a fogfájás a teljesítményünkre

Nem hiába mondják, hogy a fogfájásánál nincsen kellemetlenebb; hiszen a lüktető érzés mindenről elvonja a figyelmet. Ha sajog a fogunk, lehetetlen közben mással foglalkozni vagy bármi másra összpontosítani: csak az érzés dolgozik belül, hogy minél előbb szűnjön meg a kínzó szenvedés. Érdemes tehát a legapróbb jeleket is komolyan venni és megelőzni a bajt, hogy az erős, akut beavatkozást igénylő fájdalom ne tegye lehetetlenné a hétköznapokat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Talán nem is gondolnánk, de apró fogaink belső része, az úgynevezett pulpa, erek és idegek sokaságát hordozza magában: ezért nagyon érzékeny terület. A zománc és az alatta elhelyezkedő dentin feladata ennek védelme, azonban ahhoz, hogy ők megfelelően tudják végezni a dolgukat, a mi közbenjárásunk is szükséges.

 

Hogyan hat ránk a fájdalom?

A nagyon erős fogfájásnak számos kiváltó oka lehet, az azonban minden esetben igaz, hogy a fájdalom valódi megszüntetése csakis szaksegítséggel lehetséges. A tüneti kezelésre persze van mód, azonban a fogfájás általában még fájdalomcsillapítókkal sem szüntethető meg teljesen, emellett megnehezíti – vagy teljesen meggátolja – a megfelelő étkezést, valamint a mindennapi tevékenységeket is.

Bármilyen típusú munkavégzés esetében igaz, hogy fogfájás mellett nem tudjuk százszázalékosan elvégezni a feladatunkat. Hiszen a kínzó, többfelé kisugárzó fájdalom olyan szenvedést jelent, amely dekoncentrálttá tesz és megakadályozza, hogy elmerüljünk adott tevékenységben. A fogfájásra nem igaz, hogy otthon maradunk vele pár napra, kipihenjük és megyünk tovább: hiszen így még a kikapcsolódás, relaxálás is lehetetlenné válik.

Amennyiben folyamatosan erős fájdalommal küzdünk, természetes, hogy jóval ingerlékenyebben viselkedünk majd, mint azt valójában szeretnénk. A már említett nehezen kivitelezhető pihenés, illetve a fájdalom miatt fellépő folyamatos „nemalvás”szintén negatívan hat a türelmünkre, együttműködési képességünkre. Fogfájással nehéz mosolyogni, igazi kihívás kedvesen érdeklődni bárki hogyléte felől, lehetetlen komoly döntéseket hozni, illetve bármiféle elmélyült szakmai munkát végezni.

Természetesen a kínzó fájdalom a szánkban a megfelelő étkezést is gátolja. Amennyiben csak folyékony, vagy pépes dolgokat tudunk fogyasztani napokon keresztül, nem számolhatunk a jóllakottság érzésével. Ez a fajta hiány pedig egyaránt fokozza a már említett dekoncentráltságot és ingerlékenységet, nem is beszélve arról, hogy egyhamar fizikai gyengeség is felléphet.

Persze mindenki, akinek kínzóan fáj a foga, gondolkodás nélkül nyúl a fájdalomcsillapítás eszközei után: legyen az természetes módszer – mint például egy kiskanál szegfűszeg a megfelelő pontra – vagy gyógyszer formájában bevitt segítség. Azonban erős fájdalmak esetén az előbbi módszer nagyon rövid ideig hat, utóbbi pedig – még ha hatásosabb is – hosszú távon több problémát okoz, mint hasznot. A fájdalomcsillapítók ugyanis amellett, hogy lelassítják az ember gondolkodását, reakcióit, az emésztőrendszerre is nagy terhet rónak. Ezért jobb minél előbb orvosolni a bajt, mint az ismert gyógyszereket felváltva alkalmazni.

Mit tehetünk, ha fáj?

Ahogy arról már szó esett, erős, kínzó fogfájás esetén egyetlen megoldás létezik: fogorvoshoz fordulni. Amennyiben tényleg lüktető, mindenre kiható szenvedést tapasztalunk, ne várjunk arra, hogy saját orvosunknál sorra kerüljünk. Ha nem lehetséges, hogy egy-két napon belül bejussunk, inkább keressünk fel egy erre szakosodott ügyeletet vagy egy másik rendelőt, ahol van elérhető időpont. A zsigerig ható fogfájás ugyanis akut megoldást kíván. Egyébként sincs probléma azzal, ha az első sürgős kezelés után a megszokott szakembernél folytatjuk a gyógyulás folyamatát.

A hasonló típusú fájdalom oka legtöbbször egy gyulladt fog, amely kezdődhet egy egyszerű ínygyulladással, de kezeletlenül súlyosabb problémákhoz vezet. A gyulladt fog sok esetben gyógytömést kap első lépésként, majd miután ez megtette kellő hatását, valódi töméssel kell számolnia a páciensnek. Amennyiben a gond még nagyobb, gyökérkezelés vagy foghúzás is lehet a hosszú távú megoldás.

Hogyan előzzük meg a bajt?

Fontos, hogy a kifejezett fájdalmon túl más jelekre is figyeljünk. Például, ha étkezésnél úgy érzékeljük, hogy a hideg-meleg hatására sajog az ínyünk, vagy a fogunk, mindenképp mutassuk meg szakembernek. Ez ugyanis kezdődő fog- vagy ínygyulladás jele is lehet: utóbbit is tanácsos mielőbb kezelni, mert az íny problémái könnyen a fog romlásához és további erős fájdalomhoz vezethetnek.

Rendszeresen mossuk a fogainkat: napi minimum kétszer, ha lehetőségünk adódik rá, háromszor. Fontos, hogy a fogak feletti és alatti ínyrészeket is súroljuk meg a fogkefénkkel.

Használjunk elektromos fogkefét, fogselymet, jó minőségű fogkrémeket: ma már számos professzionális termék elérhető a drogériákban. A legfőbb feladatunk tehát a megelőzés – azonban ne feledjük, ha már fennáll a probléma, az akut szaksegítség a leghatékonyabb gyógyír!

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo