Ez ellen lépett fel a holland Xindao, amelynek a célja olyan gyártási folyamatok létrehozása, mely során a környezet figyelembevételével minőségi termékek kerülnek előállításra, és mindez ellenőrizhető módon történik.
Az Impact kollekciójuk ennek az első futára, amelybe olyan táskák, sapkák, füzetek és kulacsok tartoznak, melyeket újrahasznosított poliészter és pamut felhasználásával készítenek. Ezek a környezettudatos termékek egyébként az Ajándéktárgyközpont kínálatában is elérhetők.
Ezzel pedig a cég akár 1800 liter vizet is meg tud spórolni. De ez még egyáltalán nem minden: a gyártás során használt üveg és rozsdamentes acél tovább erősíti a termékek újrafelhasználható tulajdonságát.
Mindez pedig nyomon is követhető
A blokklánc technológia segítségével speciális mikrorészecskék kerülnek hozzáadásra az újrahasznosított nyersanyaghoz. Ez az úgynevezett AWARE™ jelzőanyag, amelyet ha a speciális mobil szkenner észlel, akkor az bizonyítja, hogy az adott késztermék valóban megfelel a fenntarthatósági elveknek.
Mellesleg a termékcsalád tagjainál az is leellenőrizhető, hogy a gyártásuk során hány liter vízmegtakarítás történt, méghozzá a termék címkéjén lévő vízcseppben látható szám segítségével.
A cég az adakozásra is odafigyel
A Xindao minden eladott termék bevételéből 2%-ot fel szokott ajánlani a Water.org-nak, amely megfizethető finanszírozás révén segíti a szegénységben élőket a biztonságos vízhez és a jobb higiéniához való hozzáférésben.
Mi a tanulság a fentebb leírtakból?
Bár a környezettudatos vásárlók számának növekedésével a zöldként reklámozott termékek száma is folyamatosan gyarapodik a polcokon, és közülük egyre több hazánkban is a hiteles ökominősítés nélküli árucikk, de ettől függetlenül még nem minden reklámot lehet félrevezetőnek bélyegezni. Igenis léteznek olyan cégek, amelyek valóban erőfeszítéseket tesznek a környezetért, és törekednek arra, hogy az ökológiai lábnyomukat minél jobban csökkenteni tudják.
Sajnos sokszor a “greenwashing” következtében pont ők kerülnek versenyhátrányba, mivel az emberek hajlamosak elhinni a hangzatos ígéreteket, és nem néznek utána, hogy valóban úgy van-e, ahogy azt a cég a reklámaiban állítja.
Pedig a fenntarthatóság csak akkor tud működni igazán, ha nyomon követhető. Tökéletes példaként szolgálhat a cikkben is említett holland Xindao.