Hol költhető az Erzsébet-utalvány?

Eddig az étkezési utalvány volt a legelterjedtebb béren kívüli juttatás. Az étkezési támogatás azonban az idei jogszabályokkal jelentősen átalakul, és bár látszólag nagyobb összeg juthat havonta étkeztetésre, sok munkáltató és munkavállaló úgy érzi, hogy éppen a leginkább rászorulók fognak rosszul járni.

A cafeteria rendszer keretében eddig forgalomban lévő étkezési utalványokat mintegy 100 ezer vállalat 2,5 millió munkavállalója költötte. Sokak számára a tavaly havi 18 ezer forintig kedvezményes adózással adható juttatás a fizetés tényleges kiegészítéseként a mindennapi rezsiköltség szerves részét képezte. Bár idén látszólag sokkal magasabb összegű étkezési támogatáshoz juthatnak a dolgozók, mégis valószínűleg sokan komoly gondban lesznek hó végén, hogy miből vásároljanak a közértben.


Nem véletlen, hogy lapunk információja szerint egyes munkáltatók 2012-ben is inkább a korábbi utalványokat fogják kiosztani. Megtehetik, hiszen újból életbe lépett az a korábbi szabály, hogy amennyiben a foglalkoztató minden munkavállalójának, vagy belső szabályzat alapján egy bizonyos körnek ad juttatást, azután csak a munkáltató fizet adót és járulékot, a munkavállalónak nincs személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége. Így ha „egyes meghatározott juttatásként” osztják ki a továbbra is forgalomban maradó étkezési utalványokat, a dolgozónak nem keletkezik plusz költsége. Igaz a munkaadó az egyes meghatározott juttatások értékének 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t fizet szemben a cafeteria keretében adott juttatás 30,94 százalékos terhével, de a dolgozók elégedettsége lehet, hogy kompenzálja ezt a veszteséget. (A béren kívüli juttatások átalakításának vannak vesztesei, de igazán nyertesei nincsenek.)

Gyökeresen átalakul

A 2012-es cafeteria-szabályozásban bekövetkezett változások egyik fő eleme az étkezési támogatás rendszerének teljes átalakítása. Idéntől a munkáltató támogathatja az üzemi étkezdékben az ételfogyasztást havi legfeljebb 12 ezer 500 forintig. A törvény azonban nagyon szigorúan szabályozza, hogy mi minősül munkahelyi, illetve üzemi étkeztetésnek.

Fogyasztásra kész étel vásárlására adható az Erzsébet-utalvány havi legfeljebb 5 ezer forint értékben. A 2012-ben átmenetileg hideg és meleg étkezésre egyaránt költhető utalvány 2013 januárjától már csak hidegétkezésre lesz használható. Melegétkezésre marad a SZÉP kártya erre a célra szolgáló alszámlája, amely maximum éves szinten 150 ezer forinttal tölthető fel.

Gyakorlatilag tehát az étkezési utalványok szerepét az Erzsébet-utalvány fogja betölteni. Az utalvány januártól igényelhető az azt forgalmazó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) internetes oldalán, így február előtt valószínűleg egyetlen dolgozóhoz sem jut el a fizetőeszköz és valószínűleg ahhoz még sok hónapnak kell eltelnie, hogy a korábbi utalványokhoz hasonló tömeges juttatássá váljon.

Decemberig mindössze 2500 munkáltatóval kötött előszerződést a NÜSZ, így 400 ezer alkalmazott juthat februárig Erzsébet utalványhoz, derül ki Guller Zoltán, a NÜSZ ügyvezető igazgatójának a Világgazdaságban megjelent nyilatkozatából. Azt azonban még nem tudni, hogy hol lehet majd fizetni az utalvánnyal. Bár a Magyar Közlönyben megjelent közigazgatási és igazságügyi miniszteri rendelet előírja, hogy „az elfogadóhelyek listáját a kibocsátó a honlapján teszi közzé”, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány oldalán ilyen felsorolás még nem szerepel. (Zökkenőkkel indul az idei cafeteria.)


Nem mindehol fogadják el

A korábbi utalványokat negyvenezer helyen váltották be és az így generált forgalmat 200-300 milliárd forintra becsülték, derül ki az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (ÉUFE) adataiból. A Népszabadság viszont úgy tudja, hogy december végéig csak a hazai láncokkal – CBA, a Coop és a Reál – kötött szerződést az utalványt kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. Jelenleg 15 ezer helyen fogadják el az új étkezési utalványt, hivatkozik a Népszabadság a NÜSZ tájékoztatására. (A Piac&Profit magazin decemberi számában részletes összeállítással olvashatnak a 2012 évi adó- és cafeteria változásokról.)

A nemzetközi hipermarketláncokkal viszont még a tárgyalások sem indultak el. A napilap információi szerint a hazai láncoknak háromszázalékos elfogadói jutalékot kell fizetniük, a nemzetközi láncoktól viszont hatszázalékos jutalékot vár az alapítvány.

Az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo vállalatot tömörítő Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés már korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az új szabályozásnak számottevő negatív hatása lehet: felhasználók számíthatnak arra, hogy nehézségekbe ütközik majd a fizetés SZÉP kártyával vagy Erzsébet-utalvánnyal, hiszen az új rendszer rendelkezésre állása erőteljesen megkérdőjelezhető. A beváltóhelyek várhatóan jelentős bevételtől esnek majd el. Összességében a nemzetgazdaság szenvedi majd el a legtöbb kárt: a csökkenő vásárlóerő negatívan hat a fogyasztásra.

Véleményvezér

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.
Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika

Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika 

A hintapolitika miatt belassult Orbán-kormány nem nagyon tud gyorsan reagálni a váratlan fejleményekre.
Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban

Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban 

Ez már döfi, a szó átvitt és valódi értelmében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo