Hogyan változik a vámtörvény?

Akár egyetlen nagy értékű gyártóberendezés importálásánál is érdemes áttanulmányozni a május 1-jével életbe lépett új uniós vámszabályokat, a rendszeresen importáló, exportáló cégeknek, az Európai Unió határait átlépve a gazdálkodóknak pedig teljes tevékenységüket érdemes áttekinteniük.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2016. május 1-gyel életbe lépett az új Uniós Vámkódex.  Amennyiben az érintett cégek nem készülnek fel, az új vámjogszabályi környezet komoly fennakadást okozhat.

Mi változik?

  • a vámeljárások köre
  • a vámeljárásokhoz kapcsolódó biztosíték rendszer
  • a vámkiszabás alapjául szolgáló vámérték meghatározása
  • az exportőr fogalma
  • az Európai Unióban történő letelepedés követelménye
Az új vámjogi szabályozás egyik legfőbb célja, hogy minden vámhatóság és a gazdálkodók közötti kommunikáció elektronikusan történjen a jövőben. Az új IT rendszereket folyamatosan vezetik be 2020-ig, az uniós szinten előre meghatározott ütemezés szerint. Cél, hogy a határidőt követően minden okmányt elektronikusan nyújtsanak be az ügyfelek a vámhatósághoz, és a hatóság is elektronikusan közölje döntéseit.

Kép:Pixabay

Mikor változik?

A fő kihívás is a változások összetettsége és a felkészülési idő rövidsége. A 2016. május 1. után elindított vámfolyamatokra teljes mértékben az új szabályok alkalmazandók. Ha az érintett cégek nem felelnek meg az új szabályoknak, akkor a vámhatóság nem fogja elvégezni a vámkezelést, ez pedig komoly fennakadást okozhat a cégek működésében. Továbbá, ha a vámhatóság szabálytalanságot állapít meg, akkor jelentős bírságot is kiszabhat. Az új vámkódex ugyanakkor mentesíti a bírságkiszabástól a hatóság ellenőrzésének megkezdése előtt önellenőrzést végző vállalkozót. A vámhivatal az új szabályok alapján az ellenőrzés megkezdése után is előnyben részesíti a tisztességes gazdálkodókat, hiszen együttműködésük esetén az eredetileg kiszabható bírság felét kell csak megfizetniük – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

(Az Uniós rendeletet itt találja.)

Vámbírság: így lehet csökkenteni
A Parlament 2016. március 31-én elfogadta az uniós vámjog végrehajtásáról szóló törvényt, amely az Uniós Vámkódex rendelkezéseivel összhangban tartalmazza a közösségi vámjog nemzeti szabályait. A bírságok rendszeréről és a csökkentés lehetőségeiről itt olvashat.
Hogy lehet egyszerűbb?

Érdemes élni az Engedélyezett Gazdálkodó (AEO) státusz lehetőségével, melynek köszönhetően számos kedvezményben részesülhetnek a cégek. Többek között kizárólag nekik nyílik lehetőségük a központi vámkezelés (vámjogi egyszerűsítés) alkalmazására, valamint a biztosítéknyújtással kapcsolatban is kedvezményekben részesülhetnek.

Az AEO státusszal rendelkező gazdálkodók a vámhatóság által megbízhatónak minősített gazdálkodók, akik a hatóság értékelése szerint átlátható, biztonságos és megfelelően dokumentált folyamatokkal rendelkeznek a vámmal, logisztikával, humánerőforrással, pénzüggyel, biztonsággal, információs technológiával, anyagkezeléssel, gyártással és értékesítéssel kapcsolatos gazdasági műveleteikre nézve.

Az AEO státusz megszerzésének folyamata, illetve feltételrendszere az új szabályok szerint ugyan szigorodik (új feltételként a gazdálkodóknak igazolniuk kell, hogy az adószabályokat nem sértették meg súlyosan vagy ismételten, biztosítaniuk kell az áruforgalmuk szigorú ellenőrzését és igazolniuk kell, hogy a munkatársak rendelkeznek kellő szakértelemmel, vagy szakmai képesítéssel), de hiánya a jövőben akár versenyhátrányt is jelenthet a gazdálkodók számára az EY szakembere szerint.  A már megszerzett tanúsítványok érvényesek maradnak, de felülvizsgálják azokat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo