A megfelelő munkaerő kiválasztásánál egyre gyakrabban a cégvezetők a lojalitást is szeretnék kimutatni, pszichológia oldalról megmérni. Ez több problémát lehetőséget is felvet. Ésszerű és normális elvárás egy szervezet – legyen szó egy nagy multinacionális cégről vagy egy mikrovállalkozásról – részéről, hogy a leendő munkatárs megbízható és lojális legyen. A lojalitás önmagában olyan attitűdöt és belső személyiséget feltételez a fejünkben ami a megbízhatóság, motiváció, titoktartás, együttműködés fogalmához kapcsolódik hozzá, vagyis egy hatékony és megbízható munkaerő érzetét kelti bennünk. Ki ne akarna egy ilyen munkatársat? – teszi fel a kérdést együttműködő partnerünk, a HR Portál szakértői cikke.
(Nagyon kicsit változtatások, apró szokások is jelentősen javíthatják a munkahelyi légkört. Mutatunk néhány olyat, amiért biztosan kedvelni fogják a munkatársai.)
A lojalitás nem önálló kompetencia, sőt, komplex tartalma és a hozzá kapcsolódó tulajdonságok halmaza miatt, gyakorlatilag nincs olyan pszichológiai tulajdonság, hogy lojalitás, tehát ha mérni szeretnénk, akkor ezeket az információkat kell valahogy mérhetővé tenni, és ezek együttjárása alapján megállapítani a lojalitás várható mértékét.
Olyan mérőeszközt kell használnunk ami képes a lojalitással összefüggő tulajdonságokat mérni. Melyek ezek?
együttműködés,
következetesség,
közös értékrend,
munkastílus,
motiváció,
szabálykövetés,
generációs különbségek,
karriercélok,
stb.
A jelölt jellemzői mellett fontos feltérképeznünk szervezeti oldalról is, hogy mi, mint munkáltatók és vezetők mit értünk lojalitás alatt, mit várunk tőle (viselkedést, teljesítményt, kultúrát, intellektust). A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!
- Bizalmat adok neki
- Megdicsérem valamiért
- Bevonom egy döntésbe
- Bevonom valami új dolog kitalálásába
- Időt szánok rá, meghallgatom
- Önállóságot adok neki valamiben
- Személyre szóló célkitűzésben segítek neki
- Kihívást jelentő feladatot adok neki
- Szakmai kiállításra mehet
- Folyamatos visszajelzést adok neki
- Csapatépítő programot szervezek
- Viszek valamilyen finom ennivalót a csapatnak
- Továbbképzésre mehet
- Kikérem a véleményét
- Megértő vagyok a problémájával kapcsolatban
- Az eredményeket megünnepeljük
- Közös célokat tűzünk ki
- Érdekes pluszmunkát kap
- Olyan feladatot adok neki, ami növeli az önbizalmát
- Támogatom az előrelépésben, fejlődésben