Hogy ne veszítsük el a kontrollt saját projektünk felett

A legtöbben már tudják, egy projekt sikeres lebonyolításához nem árt szakembert - projektmenedzsert - hívni. Sokan szembesülnek azonban azzal, hogy az együttműködés végére szinte rá sem ismernek dédelgetett ötletükre. Szakértőnk segít, hogy ne veszítsük el a kontrollt saját projektünk felett.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 


Kép:PParchív

Hiába születik meg az ötlet, az elképzelés, ami boldoggá tett bennünket, jövőképet adott, értelmet, hogy reggel felkeljünk és tegyünk valamit valamiért, mire meghívunk egy pályázatírót, vagy projektmenedzsert, olyan idegen lesz, és a végén már nem is szeretjük.

Miért is hívunk pályázatírót, projektmenedzsert? „Mert mások is így csinálják, ez a szokás, nekem ezt mondták mások, ők ezt jobban tudják, ők a szakértők". Tipikus, lassan már - már formalizált válaszok. Hát, ha így válaszoltunk, már vesztettünk is. Legfőképpen kontrollt, de emellett rengeteg belefektetett munkát, idegességet, és az álmunkat, hogy a projekt megvalósuljon.

Szerintem azért hívunk szakértőt, mert ért az adott témához, és csak ezzel foglalkozik. A mi időnkből nem telik még egy szakmát megtanulni, vagy a 24 órás napunkba 36 órányi feladatot belesűríteni. Neki van ideje, lehetősége, tudása a projektünk adminisztrációjával és minden velejárójával foglalkozni. Ugyanolyan szakemberről beszélünk, mint a pék, a fodrász, vagy a kőműves. De még ezektől is tekintsünk el! Azért hívjuk, hogy segítsen. Segítsen, azaz játsszon a mi csapatunkban, de mondja meg a szakmai véleményét, úgy, hogy dönthessünk, értsük a folyamatokat. Egyszóval legyen az erőforrásunk, a lehetőségünk, a kinyújtott karunk. Ha így gondolunk rá, akkor egyértelmű, hogy kontrollt gyakorlunk felette, és az egész projekt felett is.

Miért nem megy ez ilyen egyszerűen?

Elsődleges gond az, hogy a projektek végrehajtására és menedzselésére kialakított folyamatleírások, kézikönyvek, módszertanok (PRINCE II, Six Sigma, stb.) rendre elfelejtik a projekt-ötlet gazdáját, az embert, az ügyfelet, aki megálmodta, aki akarja azt. Hiába keressük meg az ötlethez a legjobb szakembert, ha az jól bevált módszertanával az első pillanattól fogva kockázat-elemez, szűk keresztmetszeteket old fel, optimalizál, hatékonyságot keres, időgörbéket rajzol. „Te jó ég! Hisz ez még valamikor játszótér-fejlesztés volt kisgyerekeknek, most meg már nem is értem".

Mi a tanulság a bográcsgulyásból?
A projekt csak egy keret, egy belső rendszer, ami szabályozza a folyamatokat, és a szükséges erőforrásokat. Nem mindenekfelett álló, önmagáért való entitás. Egy elképzeléshez, egy ötlethez, egy megvalósítandó álomhoz vezető utat jelöl. Az ontológiai alapú mediáció lényege, hogy metaforákat, képi megjelenéseket használ módszertanában.
Tekintsünk úgy a projektre, mint a gyermekünk ballagási ebédjére szánt bográcsos gulyásra. Mindenképpen ezt szeretnénk az ebéden, mert ez a kedvence, erre vágyunk, hogy ezt odaadhassuk neki. Hívunk egy szakácsot, aki ért hozzá, csinált már ilyet. Az alapanyagot mi adjuk hozzá, egy – két fűszert is, és elmondjuk neki, hogy mit szeretnénk, hogy hány főre, hogy ne túl zsírosan, mennyire legyen csípős. A szakács pedig nem sültoldalast készít, mert azt jobban szeret, hanem elkezdi csinálni. Javaslatot tesz fűszerezésre, van speciális készítési módja, és nekilát. Tudja, mekkora bogrács kell, hogy kell tüzet rakni, hogy kell elhelyezni az ételt a bográcsban, mennyi időt kell főnie. Eközben házigazdánk nem felejti el, hogy néha ránézzen, kóstoljon, kérdezzen, kísérje a folyamatot.
A végeredmény pedig egy olyan gulyás, ami ízlik a családnak, olyan lett, amilyet a házigazda akart, úgy érzi szinte ő főzte, mert végig ő kóstolta, a szakácsot az égig magasztalják szakmai tudásáért, és őt hívják következőleg is, sőt a szomszédok is, akik ettek az átvitt kóstolóból. Ilyen ez a projektesdi is. Nem több, és nem is kevesebb, mint egy bogrács-gulyás készítése. Szabályokkal, résztvevőkkel, igénybevett alapanyagokkal, kérdésekkel, időnkénti megállásokkal, és áttekintésekkel, sok – sok beleadott tudással, készséggel, elvárásoknak való megfeleléssel. De soha nem előre elkészített, és a mélyhűtőből elővett, soha nem egy kis másféle húslével felöntött, és soha nem készül a házigazda nélkül.

Erre nyújthatnak megoldást a projekt mediációs technikák. Elgondolkoztunk már valaha a módszertani alapokon túl, hogy nemcsak a projekt, és annak végrehajtása létezik, hogy az a kis ötlet egy nagyobb egész, egy holonikus rendszer apró, de élhető darabja? Hogy a projekt az ötletgazda életéről, vágyairól szól? Mielőtt rádobáljuk a pályázati útmutató előírásait, a mögöttünk dolgozó szakembergárda back office adottságait, vagy kockázat-elemzünk, kicsit álljunk meg, és használjuk a projekt-mediációs tudásunkat. Tanácsadóként azzal kellene kezdenünk, hogy megdicsérjük az ügyfelet azért, amit kigondolt, azért mert bátor és bele akar vágni valamibe és még nekünk kellene hálásnak lenni, és köszönetet mondani azért, hogy életre hívott egy ötletet.

Persze ehhez is módszertan kell, és felkészültség. De megéri a projekt-mediációt alkalmazni, hisz a felszabadult ügyfél végig kontrollt tart a projekt-ötlet felett. Akar, ötletel, dolgozik, és működik. Úgy ahogy egy projekthez illik, úgy ahogy annak megvalósulnia kell.

A kontroll-vesztés őskáosza

Azt már mindannyian tudjuk, hogy ha van egy jó ötletünk, ahhoz az akaraton, és bátorságon túl általában pénz is kell, ehhez pedig pályázni kell, és projektmenedzselni. Megkeresünk hát egy pályázatírót, folyamat-optimalizálási menedzsert, vagy „teljesen mindegy hogy hívják, csak ne értsem" - szakembert, és általában véletlenszerűen, vagy azért, mert a „Józsi azt mondta jó lesz" alapon választunk egyet közülük. És itt el is kezdődnek a problémák. Ha ügyfélként úgy állunk hozzá az elképzelésünkhöz, mint édes gyermekünkhöz, akkor megtarthatjuk felette a kontrollt. Ha nem, akkor már vesztettünk is.

Ha ügyfélként úgy állunk hozzá az elképzelésünkhöz, mint édes gyermekünkhöz, akkor megtarthatjuk felette a kontrollt. Ha nem, akkor már vesztettünk is

A jó út, hogy úgy keresünk meg egy szakembert, hogy segítsen nekünk, hajtsa végre az elképzelésünket, a miénket. Ne a jól bevált módszertanát, vagy korábban készített csak átcsomagolt pályázati formáját hozza, hanem készítsen projektet, és lehetőleg hozzon is vele pénzt a megvalósításához, de a mi elképzelésünk szerint. Amikor projektmenedzsert hívunk, átadjuk neki az ötletet, és mivel nem értjük, bizonytalankodunk, és félünk, már ő lesz a projekt-ötlet ura. Elkezdi a saját formájára gyúrni. Úgy ahogy megértette, úgy ahogy a bevált módszertanának kényelmes. Egyszerűen nem lesz ugyanaz a projekt-ötletből, mint mikor megszületett, hiába akarjuk. Hogy miért? Jön egy külsős ember, saját életképpel, saját felfogással, saját világról alkotott eszmékkel, és téveszmékkel. Valamit megért ugyan az ötletünkből, de lefordítja a saját nyelvére, a saját kompetenciáira, a módszertanára, eddigi tudására, ami biztosan eltér a miénktől. Így a végeredmény nem fog megfelelni a várakozásoknak. A szakember csak azzal foglalkozzon, ami a dolga, ne adjuk át neki a teljes életünk feletti kontrollt. Legyünk határozottak, és maximalisták, és ne engedjük a tudományos szakszavakkal megijeszteni magunkat. Mielőtt belevágunk a projekt megvalósításába, mondjuk el, hogy nekünk miért fontos, milyen szerepet tölt be az életünkben. Érezze a felelősségét.

És csak ezután jön a pályázat megvalósítása. Értsük meg, hogy mi kell hozzá, magyaráztassuk el, hogy mit, miért csinálunk, és lássuk benne a helyünket. Legfőképpen azt, hogy mi irányítunk. Ha így járunk el, akkor végig arról fog szólni a projekt, annak indokolása, költségvetése, cél -eszköz rendszere, amit akartunk, akarunk. Egyetlen jó recept tehát a kontroll megtartása. Ehhez nem kell képzett szakembernek, diplomatának, túsztárgyalónak lennünk. Elég csak hinnünk magunkban, az elképzelésünkben, és az ötletünkben, ami életünk fontos része, tehát mi magunk vagyunk.

Dr. Tari Béla
igazságügyi közvetítő

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo