Mindannyian sikeresek és különlegesek szeretnénk lenni. Megpersze gazdagok és szépek – és amennyiben lehetséges, mindörökké fiatalok. Pedig a dolgok természetéből adódóan a többség inkább átlagos és egy viszonylag szűk kisebbség képes kivételessé, kiválóvá válni.
Ez egyrészt feszítő ellentmondás, másrészt viszont hatalmas motiváció azoknak, akik a megfelelő perspektívából képesek a jelenségre nézni.
Mi a kiválóság?
Vannak dolgok, amelyek jók, ugyanakkor valahogy mégsem válnak sikeressé a világban. Létezik ennek a fordítottja is: nem igazán jó egy bizonyos dolog, de a külső siker valahogy mégis mellé szegődik, bár ezek gyakran kérész életű sikerek. Kiválónak akkor tartunk valamit, ha ez a két elem összetalálkozik. Egyszerre van meg a jó minőség és a külső elismerés – mondja Tanner Anett NEWS coach.
Lehetek- e én is kiváló?
Az emberi nagyság, a kiválóság kérdése, hogy hogyan válik valaki kiválóvá, vonzó és érdekes téma, mindig is megmozgatta az emberek fantáziáját. Már az ie. V. században élt görög filozófus Démokritosz is írt róla. Még pedig ezt: Többen lesznek kiválóvá gyakorlás, mint pusztán természetes tehetség folytán.
Egy későbbi szerző ekképpen folytatja: Ahol nincs áldozatkészség, ott nincs igazi nagyság.
És Balzac, a tizenkilencedik századi nagy francia prózaíró ugyanezen a nyomvonalon haladva mondja: Minden emberi tehetség két alkotóelemből áll: türelemből és időből. A tehetséges embereknek erős az akaratuk és keveset alszanak.
No, ha innen nézzük, máris nem olyan reménytelen a dolog!
Gondolkozzunk kiválóságban!
Talán már közhelyszintű igazság az, hogy minden fejben dől el. Céljainkat először gondolatban fogalmazzuk meg és szerencsés esetben érzelmeinkkel, vágyainkkal adjuk meg számukra a kellő lendületet.
Nézzünk egy mindennapi, de érzékletes példát a munka világából. Milyen hozzáállás segít céljaink elérése - esetleg a kiválóság - felé és mi sodor a másik irányba?
Ellenben Tibor a következőképpen gondolkodik: Egy olyan állást szeretnék, amit többé-kevésbé jól megfizetnek. A területemen nem is vagyok túl rossz és nem bánom, ha most néhány évig ezzel kell foglalkoznom.
Nincs kizárva, hogy Tibor ezt a feladatkört korrektül el fogja látni, de arra viszonylag kicsi az esély, hogy ő lesz ennek a területnek a Paganinije. Akarat nélkül ez sem megy.
Fejlesszük magunkat kiválóvá!
Egyre szélesebb körben ismert és elfogadott tény, hogy tudatosság, mélyebb önismeret, szisztematikus gyakorlás, tréningeztetés által majd’ minden készségünk fejleszthető, amire csak szükségünk lehet. Egyéni fejlesztés, coaching segítségével még a csak az adott személyre jellemző, speciális elakadások, személyes vakfoltok visszahúzó hatásai is semlegesíthetők.
Magyarországon most jelenik meg egy világszerte már ismert új irányzata. Specialitása, hogy önfejlesztő módszerként is alkalmazható. Négy betűt, N, E, W, S és négy szót kell csupán memorizálnunk ahhoz, hogy a gondolatmenet lényegét megragadjuk. A négy szó: North, East, West, South, azaz a négy égtáj, Észak, Kelet, Nyugat, Dél.
Na jó, a négy szóhoz kapcsolódik másik négy kérdőszó is. Azonban ha megvan ez a nyolc szavunk a helyes sorrendben egymás után, nagyon praktikus kis eszközként használhatjuk céljaink, gondolataink közötti rendrakásra. Lehet, hogy könnyebben eljutunk vele onnan, ahol vagyunk, oda, ahol lenni szeretnénk és persze, nem fizikai értelemben véve.
Egy könnyen használható, egyszerű, de éppen emiatt letisztult navigációs eszköz céljaink eléréséhez. És e célok között akár a kiválóság elérése is ott lehet! Nézzék, csak!
- Hová? Merre? – ez Észak (North) kérdése Merre van számomra a jó irány? Merre van előre? Melyek az én legfontosabb céljaim? A helyes irány meghatározása mindig az első és megkerülhetetlen feladat. Jól tudjuk, hogy bizonytalan hajósnak nem fúj jó szél.
- Miért? – ezt kérdezi tőlünk Kelet (East) Miért pont arra? Mi motivál engem igazán? Mik az én legfőbb hajtóerőim? Mi az, amit nagyra tartok? Mi az, ami magához vonz engem, mint a mágnes, hogy szinte nem is kell hozzá erőkifejtés, hanem visz a lelkesedés, húz a vágy? Itt a szívem hangja szól. Ez az érzelmek világa.
- Hogyan? Kérdezi Nyugat (West), a kis racionális. Hogyan fogjuk ezt végrehajtani? Mi a terv? Milyen eszközök kellenek hozzá? Milyen erőforrások fognak támogatni a megvalósításban? Kik fognak támogatni? Ez a tudatos, racionális szint.
- Miért nem? – tamáskodik Dél (South) A legtöbb esetben akadályokkal is találkozni fogunk útközben. Aki gyakorlott célteljesítő, rutinos túrázó, már előre számol az akadályokkal. Számba veszi őket, készül rájuk. Sőt, nem csak külső, hanem un. belső akadályokkal is gondolnunk kell. Melyek azok a belső hiedelmeink, gondolataink, tisztázatlan programjaink, tanult viselkedés mintáink, melyek akadályozó tényezőként visszahúzhatnak bennünket?
Lépj a kitaposott lépésnyomba!
Van még egy, sokak által favorizált módszer a kiválóság felé vezető úton. Megfigyelni, mit csináltak jól, hogy csinálták azok, akik célba értek.
Jó alaposan meg kell vizsgálni, szemrevételezni kell a számunkra referencia személyként szolgáló sikeres emberek know-how –ját. Az elv pofon egyszerű: jól megnézni, hogy csinálták és végigmenni ugyanazon az úton. Vannak kortársaink, akik a maguk területén bizonyos szempontból felértek a csúcsra. Megcsinálták. A külvilág jelentős része sikeresnek és a maguk műfajában kiválónak értékeli őket. Lesz egy hosszú nap, ami arról fog szólni, hogyan csinálták, és mi következik ebből a mi számunkra.
Héjja Csaba tréner, coach