Hitel van, csak érte kellene nyúlni

Lényegében a hitelezés felfutása nélkül bővül a magyar gazdaság, elsősorban az uniós források és az autógyártás érdeme a növekedés. A szakemberek ugyanakkor bizakodóak, a vállalkozások hamarosan szívesebben nyúlhatnak a hitelekhez - vélekednek a K&H szakemberei.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

Az uniós források jövőre várható alacsonyabb szintje, a beruházási kedv csökkenése, az alacsony kamatkörnyezet, a növekedési kilátások és a befektetői bizalom állandó ingadozása folyamatos kihívások elé állította a gazdasági döntéshozókat, a bankokat, a vállalati szektort és a háztartásokat egyaránt. Makrogazdasági szempontból bár vannak kedvező folyamatok, de a kilátások sok kérdőjelet tartalmaznak. A K&H prognózisa szerint az infláció már jövőre elérheti a jegybank által célként meghatározott 3 százalékos szintet, a GDP az idén 2,5-3 százalékkal, jövőre pedig 2-2,5 százalékkal növekedhet. Ugyanakkor a hitelezés fokozatos bővülésére van szükség ahhoz, hogy az ország felvehesse a versenyt a szomszédokkal. A K&H szerint a hitelpiac felfutása a gazdaság egyik motorja lehet a jövőben.

Hendrik Scheerlinck, a K&H Csoport vezérigazgatója elmondta, hogy jelenleg a gazdaság lényegében a hitelezés felfutása nélkül bővül, elsősorban az uniós források és az autógyártás érdeme a növekedés. Azonban a hitelezés fokozott élénkülésére lenne szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyezni tudjon a régiós társaival. A gazdaság enyhén növekszik, de az utóbbi évek gazdasági nehézségeinek egyik máig tartó negatív hatása a lakossági és a vállalati hitelezés volumenének drámai visszaesése. A gazdaság lényegében a hitelezés felfutása nélkül bővül, elsősorban az uniós források és az autógyártás érdeme a növekedés. „A hitelezés fokozott élénkülésére lenne szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyezni tudjon a szlovák és lengyel gazdasággal” – fogalmazott Scheerlinck. A közép-kelet-európai régió kezdi visszaszerezni a befektetők bizalmát, egyre attraktívabb célponttá válik, de ennek fenntartásához kiszámítható és megbízható gazdasági szabályozásra van szükség.

A kereslet hiányzik, nem a kínálat

Elsősorban a kereslet hiánya miatt nem pörög fel a hitelezés, a kereskedelmi bankok ugyanis készek hitelezni a megfelelő kockázat mellett. „A források adottak a hitelezéshez. Ezt segítheti, hogy a kormány gazdaságpolitikai döntéshozói is a hitelezés felfutását a gazdasági növekedés egyik pillérének tarják” – mondta a K&H Csoport vezérigazgatója. „A magyarországi kis- és középvállalkozások hitelfelvételi kedve jelenleg alacsony, de véleményem szerint ez várhatóan javulni fog. Bizakodásra ad okot, hogy a lakosság körében már erősödni látszik a bizalom, ami a hitelezés élénkülésének irányába hathat” – tette hozzá a vezérigazgató.

Véghajrában az idei NHP
Kevesebb, mint 100 napjuk van a cégeknek arra, hogy a jelenlegi feltételek mellett igénybe vegyék a Növekedési Hitelprogram kedvezményes forrását. Búcsúzni azonban nem kell, hiszen a program jövőre sem szűnik meg. A kkv-k fokozott érdeklődése és az NHP kimerülő kerete miatt az NHP+ keretet is felhasználhatóvá teszi az MNB.
„Több mint két év távlatából visszatekintve az államilag támogatott hitelprogramok egyértelműen szignifikáns hatással voltak a vállalati hitelezésre. Részben ezeknek is köszönhető, hogy a bankszektor hitel-betét mutatója konszolidálódott, illetve hogy a kkv hitelezés növekedése mérsékelte a teljes vállalati hitelállomány zsugorodását. Az elmúlt két év alatt azonban ezen programoknak a beruházásokat segítő kamatelőnye erősen lecsökkent. A piaci felmérések megerősítették, hogy ma már nem a finanszírozás rendelkezésre állása vagy annak költsége, hanem sokkal inkább a piaci kereslet az elsődleges szempont a beruházási döntések meghozatalakor” - mondta el Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.

Az említett piaci felmérések azonban másra is rámutatnak. Nevesül arra, hogy a beruházási döntéseket a piaci keresleten túlmenően, nagyban befolyásolják még a visszatérítendő, illetve vissza nem térítendő állami és EU-s támogatások rendelkezésre állása és azok időzítése. Ugyanakkor érdemes figyelmet fordítani arra a jelenségre is, hogy a termelő szektorban egyre gyakrabban küzdenek a beruházók a hatékony működtetéshez elengedhetetlen szakemberhiánnyal. A három élenjáró hiányszakmából ugyanis kettő (szakmunkás és mérnök) éppen a termelőcégek esetében nélkülözhetetlen. Mindezek pedig továbbra is nehezítik az új beruházások erőteljes élénkülését. A továbbra is fennmaradó, néha már egymással is konkuráló MNB-s, MFB-s és Eximbankos konstrukciók ezen problémákra továbbra sem tudnak majd választ adni.” - mondta el a szakember. (Ugyanakkor októberben megugrott a vállalati hitelezés.) Igaz ugyanakkor, hogy a kisebb cégek sokszor nem mernek hitelt felvenni, ugyanis nem látják az esetleges bővítés piaci megalapozottságát - vélekedik piaci információkra hivatkozva az enpenzem.hu. Felmérésük szerint nem egy olyan történetről tudunk viszont, amikor a cég a pénzintézet biztatására mégis rászánja magát arra, hogy hitelt kérjen, hogy hosszú procedúra után azt mégse kapja meg.

Jön az NTP

A jegybanknál úgy tartják, hogy a 2013-ban indult NHP program eddig sikeres volt, viszont azt a célt nem érte el, hogy beindítsa a banki hitelezést. Jövőre azonban elindítja az NHP kivezető szakaszának tekinthető Növekedéstámogató Programot (NTP). (Erről itt olvashat részleteket!) Hodina Péter elmondta, hogy jelenleg fokozott érdeklődést tapasztal a Bank a vállalkozások részéről, ami a december végi határidőnek valamint a jövő évben induló NTP program várható szűkebb feltételeinek köszönhető. Ezeket az igényeket egyébként nagy valószínűséggel még ki tudja szolgálni a szektor. Amit jelenleg tudni lehet az NTP-ről, hogy legfontosabb feltételeiben nagyon hasonlít az NHP feltételekre. Ha ez így marad, akkor a szakember szerint az érdeklődés eziránt is minden bizonnyal magas lesz. Az új programmal szembeni várakozásokkal kapcsolatban Hodina Péter hozzátette: 2016-ban 250-400 milliárd forint közötti hitelkihelyezés várnak az NTP-n keresztül a piacon.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo