Hétfőtől még kedvezőbb a Növekedési hitel!

A húsvéti nyúl előzetes ajándékaként értékelhetik a cégtulajdonosok az elmúlt időszak legkedvezőbb vállalati finanszírozási formájának, a növekedési hitel elérhetőségében bekövetkezett enyhítést. A maximum 2,5%-os hitel ma már külföldi vállalatok részesedésének megvásárlására is használható (az egyéb beruházási célok mellett). Az enyhítés egyszerre pozitív és meglepő - vélik a Bankmonitor szakértői.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A növekedési hitel 2016-tól már csak beruházási célokra vehető fel. Ezen célok között a gépbeszerzéstől, a telephelyvásárláson keresztül a kapacitásbővítésen át egészen a részesedés vásárlásig számtalan lehetőség adódik.

A március 21-től érvényben lépő változás szerint már nem kizárólag belföldi székhelyű társaság részesedése vásárolható meg, hanem külföldi is. Az MNB tájékoztatóját alaposan át kell mazsolázni a változás azonosításához, ugyanis nem történt más, minthogy kikerül a „belföldi székhelyű” szóösszetétel a részesedés szerzés elől…

A részesedés vásárlás a növekedési hitel felhasználásán belül (a telephely bővítés és vásárlás mellett) az egyik legnépszerűbb lehetőséggé vált a vállalkozók között. Ennek oka viszonylag egyszerű: 2,5%-os kamat mellett finanszírozhatunk egy olyan terjeszkedést, ahol a tulajdonos befektetésének az elvárt éves megtérülése minimum 10%, de inkább 15-20%. (Hogy mely cégeknek érdemes felvásárláshoz kapcsolódó hitelben gondolkodnia, hogyan tervezzük a vásárlást és mekkora hitelt vegyünk fel, ahhoz itt talál hasznos tanácsokat.)

Ellenőrizze, hogy cége megfelel-e a növekedési hitel legalapvetőbb elvárásainak:

Mit érdemes tudni a részesedés vásárláshoz felvenni szándékozott hitelről? Kik és hogyan kaphatják meg?

A legfontosabb tudnivaló, hogy a bankok a részesedés vásárlást a magasabb kockázatú ügyletek közé sorolják. Olyan cégtulajdonosoknak szeretik megadni, akik hosszú éveken keresztül bizonyították vállalkozói képességüket, saját eddigi tevékenységük érdemi profitot termelt (itt némi problémát jelenthet a hagyományos adóminimalizáló filozófia).

Részesedés vásárlásnál az ügylet szempontjából a következőket vizsgálja árgus szemekkel a bank:

  • Megszerzi a többséget (50,1%) a hiteligénylő? Ezen keresztül biztosítható cégjogilag a kontroll. Ha nincs meg a többség, akkor lényegesen alacsonyabb a hitelezhetőség valószínűsége
  • Olyan területen vásárol céget a vállalkozó, amihez ért? Egy sarkított példával élve: ha eddig autómosót üzemeltetett, akkor nem célszerű gyógyszerkutató cég részesedésvásárlására hitelt kérni… Kevésbé sarkított példa: hiába bújt elő a felhők mögül az ingatlanpiac napja 7 év után, csak akkor vásároljunk ingatlanfejlesztő, hasznosító cégben részesedést, ha van ingatlanpiaci tapasztalatunk…. legalábbis ekkor kérjünk hozzá hitelt.
  • Be kell mutatni a banknak, hogyan biztosítható, hogy a megvásárolt cég sikeresen fog működni a tulajdonosváltást követően is. A menedzsment marad, vagy megy? Milyen ösztönzőket kap?
Mint minden hitel esetében, kiemelten fontos az önerő mértéke, mely minimálisan 30% a hazai bankok elvárásában.
7 életmentő tanács céges hitelfelvételhez
A magyar vállalkozók döntő része kevésbé látja azokat a – sok esetben - nagyon egyszerűen alakítható tényezőket, melyek érdemben befolyásolják cégük hitelképességét. Néhány, forintra - pontosabban fogalmazva - hitelre váltható tanács a kattintás után a Bankmonitor szakértőitől.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo