„Hazafinak tartjuk magunkat”

Vajon a koronavírus vagy a laza monetáris politikák érintik a startupokat is vagy az őket tőkével ellátó kockázati tőketársaságokat? A kérdést Oszkó Péternek tettük fel a februári Piac & Profit magazinban.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oszkó Péter

Vannak a pénz- és tőkepiacok mozgására általánosságban ható tényezők, mint például a koronavírus vagy a laza monetáris politikák. Ezek az általánosságban ható tényezők a startupok és a kockázati tőkések világát is befolyásolják?

– A laza monetáris politikák annyiban, hogy pénzbőséget okoznak. A mi piacunkra is van hatása, hogy a jegybankok fenntartják az alacsony kamatszintet és az egyéb élénkítő eszközöket. Noha mi úgy látjuk, hogy a forrásellátottságunk egy jó időre biztosított. Ami azt jelenti, hogy ha hirtelen megfordulna a monetáris politikák iránya, akkor annak nálunk csak több év múlva lehetnének következményei. Egyéb egyszeri hatásoknak lehet szerepük, de azért egy koronavírusnál tartósabb folyamatok azok, amelyek a mi piacainkat meghatározzák. Azt azonban, hogy milyen területen, milyen technológiákat és üzleti megoldásokat érdemes fejleszteni, egy globális esemény csak akkor befolyásolja, ha az tartós kihívás az emberiségnek, s innentől kezdve fel kell készülni az ilyen típusú problémák kezelésére.

És az amerikai–kínai kereskedelmi háború? Az már a koronavírusnál tartósabb hatásúnak tűnik, és a technológiai szektort is befolyásolja.

– Amíg a kereskedelmi háborúk egy-egy régió, iparág közötti erőfitogtatások, addig azt gondolom, hogy ezeket az általunk finanszírozott cégek le tudják követni, mert gyorsan tudnak alkalmazkodni és stratégiát váltani. A mi iparágunk erőssége, hogy a cégeink minden más piaci szereplőnél gyorsabban igazodnak az új kihívásokhoz. A szinte kiszámíthatatlan gyorsasággal változó környezetben éppen ezért versenyelőnyhöz jutunk az évtizedek alatt kialakult, megszokott működésű cégekkel, nagyvállalatokkal szemben. Egy ilyen üzleti környezet forrásbőséggel párosulva számunkra paradicsomi állapotokat eredményez. Agrárinnovációs területen működő cégünk, az Agroninja például pillanatok alatt piacot vált, és Dél-Amerikában kezd terjeszkedésbe, ha az európai piacok lassulnak. Vagy az önvezető autózást szoftveres megoldásokkal támogató Commsignia is képes bármely piacon megjelenni, miközben technológiai szolgáltatásait bármikor smart city megoldásokká tudja konvertálni, ha a hagyományos autóipari szereplők lassan reagálnak az új kihívásokra. Az adott technológiai innováció piaci felhasználási lehetőségei mindig sokrétűek, és a gyors reagálású induló vállalkozások könnyebben le tudják követni az aktuális változásokat.

Mik azok a paraméterek, amelyek alapján meghatározzák, hogy egy üzleti évük hogyan sikerült?

– Bár a mi iparágunk sok szempontból rendkívül bonyolult, a pénzügyi logikája igen egyszerű: nekünk egy növekvő értékű portfóliót kell tudnunk felmutatni ahhoz, hogy ki tudjuk számolni, mi és a befektetőink is kerestek-e pénzt. Magyarul, mi akkor vagyunk elégedettek, ha a befektetett tőke arányában a portfólió értéke folyamatosan növekszik. Ez az elmúlt években sikerült, ráadásul befektetésekkel és akvizíciókkal 2019 végére elértünk egy olyan portfólióméretet és -értéket, ami néhány év alatt négyszeres értéknövekedést mutatott, s ami így akár egy szélesebb befektetői kör számára is vonzó lehet. Ezt a pályát szeretnénk folytatni. Ami azt jelenti, hogy ha a portfóliónk értékét az idén is tudjuk tizenöt–húsz százalékkal növelni, és legalább ekkora hozampotenciált felmutatni, akkor a saját és a befektetői elvárásainkat is teljesítjük.

A Piac & Profit februári számában megjelent interjúból további fontos újdonságokra is fény derül.

  • Mit tervez idén az egykori pénzügyminiszter által, a kezdeti és korai cégek forráshoz juttatására alapított OXO Csoport?
  • Mivel lehet Oszkó szerint komoly növekedést elérni?
  • Min szeretnének változtatni további magántőke bevonásával?
  • Melyik tőzsdét célozza az OXO Csoport?
Ha szeretne első kézből értesülni Oszkó Péter stratégiájáról, olvassa el a februári Piac & Profitban megjelent interjút.

Akár a print, akár a digitális kiadványt ITT rendelheti meg.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo