Ezt az időszakot a cégek is igyekszenek megkönnyíteni, gördülékennyé és problémamentessé tenni, hiszen mindenki érdeke, hogy az újonnan felvett dolgozó ne csak a munkában teljesítsen jól, hanem a csapatban is jól érezze magát.
Ha még nem jutottunk el erre a pontra, mert még csak ott tartunk, hogy aktívan keresgélünk a lehetőségek között, akkor érdemes figyelnünk az ITNav.hu Munkaerő Toborzás weboldalát, ahova nap mint nap kerülnek fel új álláshirdetések. Most pedig térjünk vissza a cikkünk témájához, az onboardinghoz!
Nemcsak a munkakör számít, hanem a csapat is
Amikor egy új munkahelyre kerülünk, akkor természetesen rengeteget számít, hogy mi lesz a munkakörünk, illetve hogy milyen konkrét feladatokat kell elvégeznünk. Ez azonban még önmagában kevés, hiszen imádhatjuk a munkánkat, ha közben nehezen vagy egyáltalán nem tudunk beilleszkedni a már kiforrott munkahelyi közösségbe.
Ez rányomhatja a bélyegét a közérzetünkre és a teljesítményünkre is, ami - nem nehéz kitalálni - előbb vagy utóbb azt fogja eredményezni, hogy bár fájó szívvel, de új lehetőségek után fogunk nézni.
Természetesen előfordulhat, hogy egy olyan csapatba csöppenünk, aminek nem akarunk a részesévé válni. A legtöbb esetben azonban nem erről van szó, hanem arról, hogy a beilleszkedés nem könnyű feladat, és segítség híján nem tudjuk legyőzni az elénk tornyosuló akadályokat.
Hogyan valósulhat meg az onboarding a cégeknél?
Mivel a cégvezetőknek is érdeke az, hogy a dolgozók be tudjanak illeszkedni a csapatba, ezért különböző módszerekkel segítik őket ebben. A legelterjedtebb technika, hogy egy tapasztalt kolléga pártfogásába veszi az újoncot, ő az, aki betanítja, illetve megmutatja neki a munkafolyamatokat, elmagyarázza, mi hogy működik, és arról is gondoskodik, hogy mindenkinek bemutassa.
A cégek gyakran szerveznek csapatépítő tréningeket, illetve olyan programokat, amiken a munkavállalók kollektíven részt tudnak venni. Ezzel nemcsak a már meglévő csapat összekovácsolását segítik elő, hanem azt is, hogy az új munkavállalók könnyebben fel tudjanak oldódni.
Hogyan fest a hazai helyzet?
Az onboarding tekintetében hazánk igen változatos képet mutat. Megfigyelhető, hogy a vállalatok többsége felismerte már az újoncok gördülékeny beilleszkedésének, illetve betanulásának fontosságát, ugyanakkor nem mindenhol vannak erre hatékony technikák, mechanizmusok.
Látható tehát, hogy az onboarding egy rendkívül fontos folyamat a cégek életében, ugyanis sok esetben ezen áll vagy bukik, hogy a dolgozó marad-e a munkahelyen, vagy rövid időn belül újra beáll az álláskeresők sorába. Nagyon fontos tehát, hogy a cégek olyan eszközöket, módszereket alkalmazzanak, melyek hatékony segítséget nyújtanak számukra a beilleszkedésben.